MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Obchody 100-lecia Hufca ZHP Katowice z uroczystym apelem, wręczeniem nowego sztandaru, przemarszem ulicami Katowic

Aleksandra Wielgosz
Aleksandra Wielgosz
Hufiec ZHP Katowice im. Bohaterów Wieży Spadochronowej
Hufiec ZHP Katowice im. Bohaterów Wieży Spadochronowej Andrzej Kornaś
Powstały w 1923 roku Hufiec ZHP Katowice im. Bohaterów Wieży Spadochronowej świętuje swoje setne urodziny. Z tej okazji 4 września harcerze oraz zgromadzeni goście zebrali się w katowickim Parku Kościuszki, aby świętować imponujący jubileusz.

Harcerze świętowali setny jubileusz w Parku Kościuszki

W poniedziałek, 4 września harcerze zgromadzili się u stóp wieży spadochronowej w Parku Kościuszki, aby świętować sto lat działalności. Hufiec ZHP Katowice służy na terenie Śląska od 1923 roku.

Uroczystości rozpoczęły się od mszy świętej w kościele pw. św. Michała Archanioła, następnie odbył się uroczysty apel Hufca ZHP Katowice, w trakcie którego został wręczony nowy sztandar ufundowany przez Miasto Katowice.

Hufiec ma swój sztandar, jednak jest to sztandar jeszcze z poprzedniego systemu, bardzo stary, a wiec postanowiliśmy ufundować nowy sztandar hufcowi katowickiemu. Niech będzie to dobre wejście w kolejne stulecie, już z nowym sztandarem - powiedział prezydent Katowic Marcin Krupa.

Prezydent przybliżył bohaterską postawę harcerzy katowickiego hufca, którzy w pierwszych dniach II wojny światowej stawili opór wkraczającym oddziałom Wehrmachtu.

To kawał historii, kawał pięknej historii opartej na pięknych wartościach harcerskich. Historii opartej na miłości do Boga i Ojczyzny. To niezwykłe, że wy, tutaj obecni, kultywujecie działalność swoich koleżanek i kolegów, którzy od stu lat tworzyli harcerstwo tutaj w Katowicach. To wielka spuścizna, ale również wielka odpowiedzialność, która leży na waszych barkach, aby dalej kontynuować tę tradycję. Za te wszystkie lata, wszystkim osobom, które przyczyniły się do rozwoju harcerstwa w Katowicach, bardzo serdecznie dziękuję - powiedział prezydent.

Ukoronowaniem wydarzenia był pochód ulicami Katowic i capstrzyk z okazji 40. rocznicy odsłonięcia Pomnika Harcerzy Września na katowickim Rynku. Wszystko to przy muzycznym akompaniamencie Orkiestry Dętej Komendy Wojewódzkiej Policji.

Obchody setnego jubileuszu Hufca ZHP Katowice

Obecnie Hufiec ZHP Katowice liczy 70 jednostek organizacyjnych, ponad 1000 członków oraz 120 instruktorów wolontariuszy. Celem organizacji jest wspieranie oraz umożliwienie wszechstronnego rozwoju harcerkom i harcerzom.

Nie przeocz

Zobacz także

od 7 lat
Wideo

Zakaz krzyży w warszawskim urzędzie. Trzaskowski wydał rozporządzenie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera