Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Od 15 grudnia w Muzeum Górnośląskim w Bytomiu będzie można zobaczyć wystawę "Boże Narodzenie bez granic. Szopki ze świata"

OPRAC.:
Aleksandra Wielgosz
Aleksandra Wielgosz
Wideo
emisja bez ograniczeń wiekowych
Świąteczny klimat w pełni - również w świecie kultury. Od 15 grudnia w Muzeum Górnośląskim dostępna będzie wystawa "Boże Narodzenie bez granic. Szopki ze świata". To doskonała okazja do obejrzenia blisko sześćdziesięciu szopek, gdzie każda z nich wykonana jest za pomocą innych tworzyw i techniki. Najstarsze z eksponatów zostały wykonane pod koniec XIX wieku i pochodzą z najbardziej odległych części świata.

Muzeum Górnośląskie z nową wystawą "Boże Narodzenie bez granic. Szopki ze świata"

Na tegorocznej wystawie zestawiono szopki bożonarodzeniowe ze zbiorów Muzeum Górnośląskiego w Bytomiu z szopkami pochodzącymi ze zbiorów Muzeum Etnograficznego w Warszawie, Muzeum w Żorach, Muzeum w Tarnowskich Górach, Muzeum w Rudzie Śląskiej oraz prywatnych kolekcjonerów.

- Część obiektów wykonano z surowca charakterystycznego dla danej szerokości geograficznej (mahoń, bambus, liście bananowca, drewno jakarandy), kilka – z materiałów powszechnych w wielu regionach świata (porcelana, glina, gips, papier), a kilka innych powstało pod wpływem mody, zapotrzebowania kupujących bądź też trendów konkursowych – stworzono je z szyszek, klocków lego czy plastiku - informuje Muzeum Górnośląskie.

Celem kuratorki wystawy, Anny Grabińskiej-Szczęśniak, jest przede wszystkim ukazanie różnic w podejściu do stylu, formy, wymiarów i materiałów użytych do przedstawienia momentu narodzin Jezusa Chrystusa.

Wystawę będzie można oglądać w Muzeum Górnośląskim, przy ul. Wojciecha Korfantego 34, od 15 grudnia do 2 lutego 2024 r. Cena biletu normalnego wynosi 8 zł, a ulgowego 4 zł.

Bogata oferta Muzeum Górnośląskiego w Bytomiu

Podczas wizyty w muzeum warto zwiedzić cztery wystawy stałe: "Galerię Malarstwa Polskiego", "Przyrodę Górnego Śląska", "Z życia ludu śląskiego XIX–XX wieku" i "Ślad pokoleń. Od synagogi do Żydowskiego Domu Modlitwy w Bytomiu", a także wystawy czasowe, cieszące się dużym zainteresowaniem oglądających, m.in. "Ludzie i bestie z kafli rodem", "Życie zaklęte w kamieniu. Od bakterii do dinozaurów" czy "The Krasnals. Autoportret Polskiej Rzeczywistości".

Warto dodać, że to ostatni moment na obejrzenie wystaw "Skarby śląskiej szafy" i "Od Darwina do banku DNA. Przyroda w Muzeum". Będą one dostępne dla zwiedzających do 31 grudnia 2023 r.

Nie przeocz

Musisz to wiedzieć

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera