Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Od dziś 4 linie autobusowe zostaną objęte rygorystycznymi obostrzeniami. ZTM precyzuje z rządem ustalenia. Będą obowiązywać od soboty

Aleksandra Szatan
Aleksandra Szatan
W niektórych powiatach od 8 sierpnia znów zaczną obowiązywać limity w komunikacji miejskiej
W niektórych powiatach od 8 sierpnia znów zaczną obowiązywać limity w komunikacji miejskiej aG
W sobotę, 8 sierpnia wchodzą w życie regionalne obostrzenia związanych z pandemią COVID-19. Bardzej rygorystyczne rozwiązania pojawią się w powiatach, gdzie liczba zakażeń jest największa. Jednym z 19 powiatów w Polsce, w którym wprowadzone zostaną dodatkowe obostrzenia jest Ruda Śląska. Zapowiedziane przez rząd limity obowiązujące w komunikacji miejskiej, nie uwzględniały specyfiki organizowanego na obszarze Metropolii transportu publicznego. Zarząd Transportu Metropolitalnego precyzuje z rządem obostrzenia komunikacyjne. Ze wszystkich (ok. 450) linii organizowanych przez ZTM jedynie 4 mają zostać objęte bardziej rygorystycznymi obostrzeniami.

Rozmowy dotyczące obostrzeń

Zarząd Transportu Metropolitalnego zwrócił się do rządu i doprecyzowuje ustalenia dotyczące obostrzeń, które mają obowiązywać od soboty, 8 sierpnia w komunikacji miejskiej.

Nowe obostrzenia sanitarne obowiązujące w powiatach z największym wzrostem zakażeń koronawirusem.Od 8 sierpnia 2020 obowiązują nowe regulacje.Transport zbiorowy: strefa czerwona (50 proc. siedzących, jeśli pojazd wjeżdża na teren strefy, nie można wsiadać dopóki nie ma poniżej 50 proc.), strefa żółta (bez zmian).Obecnie: Pojazdem można przewozić tyle osób, ile wynosi:a) 100 % liczby miejsc siedzących albob) 50 % liczby wszystkich miejsc siedzących i stojących określonych w dokumentacji technicznej lub dokumentacji techniczno-ruchowej dla danego typu środka transportu albo pojazdu, przy jednoczesnym pozostawieniu w środku transportu albo pojeździe co najmniej 50 % miejsc siedzących niezajętych. Obowiązek zakrywania ust i nosa.Zobacz kolejne obostrzenia. Przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE

Obostrzenia w czerwonej strefie i żółtej strefie koronawirus...

Przypomnijmy, regiony z największą liczbą zakażeń podzielono na czerwone (12 lub więcej zakażonych na 10 tys. mieszkańców) i żółte (6-12 zakażonych na 10 tys. mieszkańców). Na 19 wytypowanych powiatów, aż 8 znajduje się na terenie województwa śląskiego.

Strefa czerwona:

  • Rybnik
  • Ruda Śląska
  • pow. pszczyński (Pszczyna, Goczałkowice-Zdrój, Kobiór, Miedźna, Pawłowice, Suszec)
  • pow. rybnicki (Czerwionka-Leszczyny, Gaszowice, Jejkowice, Lyski, Świerklany)
  • pow. wodzisławski (Wodzisław Śląski, Rydułtowy, Radlin, Pszów, Godów, Gorzyce, Lubomia, Marklowice, Mszana)

Strefa żółta:

  • Jastrzębie-Zdrój
  • Żory
  • pow. cieszyński (Cieszyn, Ustroń, Wisła, Skoczów, Strumień, Brenna, Chybie, Dębowiec, Goleszów, Hażlach, Istebna, Zebrzydowice)

Jedną z wprowadzonych regulacji będą limity w komunikacji miejskiej. W strefie czerwonej: 50 proc. siedzących (jeśli pojazd wjeżdża na teren strefy, nie można wsiadać, dopóki nie ma poniżej 50 proc.).

Nie przeocz

Z zapowiedzianych regulacji, wyłączone mają zostać połączenia międzymiastowe. Zarząd Transportu Metropolitalnego zabiegał o to, gdyż zdecydowana większość połączeń na obszarze Metropolii ma właśnie taki charakter.

Dotyczy to przede wszystkim mieszkańców Rudy Śląskiej.
To przez obszar tego miasta przebiega bowiem najwięcej linii komunikacji miejskiej, na których liczba pasażerów zostałaby mocno ograniczona.

"W przypadku tego miasta to aż 39 linii autobusowych i tramwajowych, z czego aż 35 wykracza poza jego obszar. To dobrze oddaje specyfikę organizowanego przez nas transportu publicznego. Zdecydowana większość połączeń przebiega przez więcej niż jedną gminę" – wskazuje rzecznik prasowy ZTM Michał Wawrzaszek.

Powyższe istotne jest także dla mieszkańców powiatów rybnickiego i pszczyńskiego. Te obszary również bowiem zostały oznaczone przez Ministerstwo jako strefy czerwone i w nich również kursują autobusy ZTM.
– Cieszymy się, że nasze argumenty oraz specyfika regionu i organizowanego przez nas transportu publicznego są brane pod uwagę – podkreśla Wawrzaszek.

4 linie z bardziej rygorystycznymi obostrzeniami

Tym samym ze wszystkich ok. 450 linii organizowanych przez ZTM jedynie cztery mają zostać objęte bardziej rygorystycznymi obostrzeniami.
Chodzi o autobusy linii nr 147, 155, 230 i 255.
– Są to linie wewnętrzne, tzn. kursujące tylko po Rudzie Śląskiej. O ile przekazane nam ustalenia zostaną dziś oficjalnie potwierdzone przez rząd, to w pojazdach tych linii będzie mogło przebywać tyle osób, ile stanowi 30 procent liczby wszystkich miejsc siedzących i stojących – mówi Wawrzaszek
– W przypadku wszystkich pozostałych linii sytuacja się nie zmieni – dodaje.

Przedstawiciele ZTM jednocześnie podkreślają, że będą monitorować sytuację w Rudzie Śląskiej i podejmować stosowne, dodatkowe działania.

Musisz to wiedzieć

Zobacz koniecznie

Bądź na bieżąco i obserwuj

od 7 lat
Wideo

Wyniki II tury wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera