Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Od lipca można skorzystać z programu Pierwsze Mieszkanie. Obejmuje on kredyt 2 procent oraz Konto Mieszkaniowe

Monika Jaracz-Świerczyńska
Monika Jaracz-Świerczyńska
Zgodnie z przepisami, przystąpienie do programu z decyzją o zakupie lokalu mieszkalnego bądź domu oznacza otrzymanie dopłat do kredytu hipotecznego. W przypadku Konta Mieszkaniowego wymagana jest wpłacana tam co miesiąc minimalna kwota w wysokości 500 złotych, jednak wystarczy dokonać jedenaście takich wpłat w trakcie roku, by otrzymać dodatkową premię oszczędnościową.
Zgodnie z przepisami, przystąpienie do programu z decyzją o zakupie lokalu mieszkalnego bądź domu oznacza otrzymanie dopłat do kredytu hipotecznego. W przypadku Konta Mieszkaniowego wymagana jest wpłacana tam co miesiąc minimalna kwota w wysokości 500 złotych, jednak wystarczy dokonać jedenaście takich wpłat w trakcie roku, by otrzymać dodatkową premię oszczędnościową. Serwis Rzeczypospolitej Polskiej: Ministerstwo Rozwoju i Technologii
Od lipca można skorzystać z programu Pierwsze Mieszkanie, jaki pozwala na ubieganie się o kredyt 2 procent i otworzenie Konta Mieszkaniowego. Taka opcja jest przeznaczona dla osób, które nie ukończyły 45 roku życia oraz nie posiadają mieszkania, domu jednorodzinnego ani spółdzielczego prawa do lokalu mieszkalnego albo domu jednorodzinnego. Zgodnie z przepisami, przystąpienie do programu z decyzją o zakupie lokalu mieszkalnego bądź domu oznacza otrzymanie dopłat do kredytu hipotecznego. W przypadku Konta Mieszkaniowego wymagana jest wpłacana tam co miesiąc minimalna kwota w wysokości 500 złotych, jednak wystarczy dokonać jedenaście takich wpłat w trakcie roku, by otrzymać dodatkową premię oszczędnościową. Co ciekawe, konto można założyć również dzieciom. Jak podaje Ministerstwo Rozwoju i Technologii, od 3 lipca 2023 roku ponad 24 tysiące osób złożyło wnioski o udzielenie kredytu i podpisano 1 192 umowy na łączną kwotę prawie 410 milionów złotych. Ponadto, założono również 834 Konta Mieszkaniowe.

Każdy, kto spełnia kryteria może zaciągnąć kredyt 2 procent

Możliwość skorzystania z kredytu 2 procent daje funkcjonujący od lipca 2023 roku program Pierwsze Mieszkanie. Opcja ta dotyczy osób, które nie ukończyły 45 roku życia oraz nie posiadają mieszkania, domu jednorodzinnego ani spółdzielczego prawa do lokalu mieszkalnego albo domu jednorodzinnego. W przypadku małżeństwa lub rodziców co najmniej jednego wspólnego dziecka, warunek wieku musi spełnić przynajmniej jedno z nich. Zgodnie z przepisami, przystąpienie do programu z decyzją o zakupie lokalu mieszkalnego bądź domu oznacza otrzymanie dopłat do rat kredytu hipotecznego. Wysokość dofinansowań będzie ustalana na kwoty, wynikające z różnicy pomiędzy stawkami, przeliczanymi według stopy oprocentowania obowiązującej w bankach i zgodnie ze stopą 2 procent. Zgodnie z programem, maksymalny wkład własny powinien wynosić 200 tysięcy złotych. Kredyt można wykorzystać zarówno na rynku pierwotnym, jak też wtórnym przez okres 10 lat. Maksymalna wysokość pożyczki wynosi 500 tysięcy złotych, natomiast w przypadku gospodarstwa domowego, prowadzonego wspólnie przez małżonków lub gdy w skład tego gospodarstwa wchodzi co najmniej jedno dziecko, kwota ta może sięgać do 600 tysięcy złotych.

Ministerstwo Rozwoju i Technologii zapewnia, że każdy, kto spełnia kryteria określone w programie Pierwsze Mieszkanie może zaciągnąć kredyt 2 procent, bo, jak na razie, nie będą w tym zakresie obowiązywały limity. Nie ma w tym przypadku również ograniczeń, związanych ze standardem czy położeniem mieszkania, a przy kupnie nieruchomości nie będzie też wyznaczonego limitu ceny za 1 metr kwadratowy.

– Przypominam: na ten rok nie ma żadnych limitów i każdy, kto spełni formalne warunki otrzymania kredytu, będzie mógł z niego skorzystać – informuje Waldemar Buda z Ministerstwa Rozwoju i Technologii.

Konto Mieszkaniowe można założyć również dziecku

Drugą z możliwości, jaką daje program Pierwsze Mieszkanie jest założenie Konta Mieszkaniowego, przysługującego osobom w wieku od 13 do 45 roku życia, które nie posiadają mieszkania, domu jednorodzinnego ani spółdzielczego prawa do lokalu mieszkalnego albo domu jednorodzinnego. Z konta mogą skorzystać również ci, którzy w jednym, niewielkim lokalu mieszkają z co najmniej dwójką własnych lub przysposobionych dzieci. Wówczas obowiązują limity, związane z powierzchniami zajmowanych mieszkań. W sytuacji, gdy chodzi o rodziny z dwojgiem dzieci, wymagana wielkość lokalu powinna wynosić do 50 metrów kwadratowych. Gdy rodzina posiada troje dzieci, to do 75 metrów kwadratowych, zaś czworo – do 90 metrów kwadratowych. Limit nie obejmuje rodzin z pięciorgiem i większą liczbą dzieci.

– Konto Mieszkaniowe jest skierowane przede wszystkim do tych, którzy albo mają już niewielkie mieszkanie i myślą o jego zamianie, albo chcą oszczędzać na mieszkanie dla swoich dzieci – zaznacza Waldemar Buda, minister rozwoju i technologii.

W przypadku posiadania Konta Mieszkaniowego wymagana jest wpłacana tam co miesiąc minimalna kwota w wysokości 500 złotych, jednak wystarczy dokonać jedenaście takich wpłat w trakcie roku, by otrzymać dodatkową premię oszczędnościową. Co ważne, przez cały okres oszczędzania gromadzone środki będą podlegać oprocentowaniu tak, jak w ramach zwykłego konta oszczędnościowego – według zasad, oferowanych przez banki. W przeciwieństwie jednak do standardowego konta oszczędnościowego, kwota uzyskana na Koncie Mieszkaniowym zostanie zwolniona z podatku Belki.

24 tysiące wniosków o udzielenie kredytu i ponad 800 Kont Mieszkaniowych

Jak podaje Ministerstwo Rozwoju i Technologii, od 3 do 7 lipca 2023 roku wnioski o udzielenie kredytu złożyły 24 262 osoby i podpisano 1 192 umowy na kwotę, wynoszącą łącznie około 409,4 miliona złotych. Ponad 80 procent pożyczek dotyczy mieszkań, a 75 procent osób z nich korzystających jest w wieku od 26 a 35 lat. Średnia kwota kredytu 2 procent to 343 430 złotych. Pożyczkę w ramach programu Pierwsze Mieszkanie oferuje obecnie dziewięć banków: Alior Bank S.A., Bank BPS i Banki Spółdzielcze Zrzeszenia BPS, Bank PEKAO S.A., Bank Spółdzielczy Rzemiosła w Krakowie, Bank Spółdzielczy w Brodnicy, Krakowski Bank Spółdzielczy w Krakowie, PKO Bank Polski S.A., SGB-Bank S.A. i Banki Spółdzielcze Zrzeszone z SGB-Bankiem S.A. oraz VeloBank S.A.

Ponadto, od 3 do 7 lipca 2023 roku założono również 834 Konta Mieszkaniowe, na których zgromadzono ponad 1,5 miliona złotych. Możliwość takiego oszczędzania oferują obecnie dwa banki – Alior Bank i Bank PEKAO SA.

Nie przeocz

Zobacz także

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Zwolnienia grupowe w Polsce. Ekspert uspokaja

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera