Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

W Dąbrowie Górniczej powstaje 168 nowych mieszkań. Są jeszcze wolne lokale. Dodatkowy nabór startuje 3 kwietnia

Piotr Sobierajski
Piotr Sobierajski
Tak mają wyglądać nowe budynki. W każdym z nich znajdzie się 56 mieszkań Zobacz kolejne zdjęcia/plansze. Przesuwaj zdjęcia w prawo naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE
Tak mają wyglądać nowe budynki. W każdym z nich znajdzie się 56 mieszkań Zobacz kolejne zdjęcia/plansze. Przesuwaj zdjęcia w prawo naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE UM DG
W Dąbrowie Górniczej trwa budowa prawie 170 nowych mieszkań. Mury trzech bloków coraz wyżej pną się do góry i widoczne są z daleka. Okazuje się, że pomimo dużego zainteresowania ze strony dąbrowian jest jeszcze kilkanaście wolnych lokali. Dlatego od 3 kwietnia rozpocznie się nabór uzupełniający o najem mieszkań w ramach TBS. Będzie można ubiegać się w nim o lokale jedno i dwupokojowe.

Nowe mieszkania w Dąbrowie Górniczej: bloki sięgają już czwartej kondygnacji

W Dąbrowie Górniczej powstaje 168 nowych mieszkań, po 56 w każdym z trzech budynków. Będą dostępne w systemie Towarzystwa Budownictwa Społecznego. To pierwsza tak duża inwestycja tego typu w mieście od wielu lat. Wykonawcą inwestycji jest spółka Remar Budownictwo.

Nowe, 7-piętrowe bloki, powstają od lata ubiegłego roku w rejonie ul. Kwiatkowskiego, Wybickiego oraz al. Zagłębia Dąbrowskiego. Budowane są od podstaw na terenie, gdzie kiedyś mieścił się Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy dla Dzieci Słabo Widzących i Niewidomych.

Po zakończeniu prac ziemnych, zaczynają pojawiać się właściwe konstrukcje poszczególnych budynków. Najpierw trzeba było bowiem zająć się przekładkami sieci energetycznej i gazowej, które kolidowały z projektem.

- Osiągnęliśmy 25 procent zakładanych planów. To daje nam cztery kondygnacje naziemne na dwóch budynkach. W trzecim osiągnęliśmy poziom parteru. Budujemy jednocześnie całą infrastrukturę podziemną, zasilającą w wodę, odprowadzającą ścieki, zasilającą całość w energię elektryczną. Procedujemy już kwestię zasilania nowych bloków w ciepło - mówi Przemysław Sendecki, koordynator prac budowlanych.

Co ważne, do każdego mieszkania przypisana jest komórka lokatorka oraz miejsce parkingowe.

- Stan surowy otwarty powinniśmy osiągnąć latem, wtedy wszystkie kondygnacje powinny być już gotowe – dodaje Przemysław Sendecki.


Nowe mieszkania w Dąbrowie Górniczej: można jeszcze tutaj zamieszkać

Pierwszy nabór najemców odbył się w kwietniu 2023 roku. Wówczas zgłosiły 244 osoby. Pozytywnie rozpatrzonych zostało 135 wniosków. Wśród nich największą popularnością cieszyły się mieszkania dwupokojowe i trzypokojowe. Potem przeprowadzony został drugi nabór, uzupełniający. Wszystkie mieszkania zostały rozdysponowane, ale pod koniec 2023 roku znów kilkanaście z nich nadal pozostawało bez przyszłych lokatorów. Obecnie zajętych jest 75 procent wszystkich lokali.

- Kilkanaście mieszkań znów jest do rozdysponowania. Dzieje się tak dlatego, że nie wszyscy z chętnych w momencie zaproszenia do podpisania finalnych umów mogą spełnić wymagane warunki. Część osób rezygnuje, bo na przykład nie udało im się pozyskać kredytu. Tak więc w pierwszym kwartale 2024 roku ogłoszony zostanie kolejny nabór uzupełniający – mówił ostatnio Piotr Purzyński.

I taki właśnie dodatkowy nabór trwać będzie od 3 do 19 kwietnia. Można starać się o najem lokali jedno i dwupokojowych (o powierzchniach od ok. 32 do 47 m kw.). Wnioski będą przyjmowane w Biurze Obsługi Klienta Urzędu Miejskiego w Dąbrowie Górniczej przy ul. Granicznej 21 – stanowisko nr 22. Druk wniosku wraz z wymaganymi załącznikami dostępny jest na stronie: dabrowa-gornicza.pl oraz w siedzibie urzędu miejskiego.

Wysokość wkładu partycypacyjnego wynosić będzie 1300 zł/m kw. Przewidywana wysokość czynszu: 16 zł/m kw.

Kryterium dochodowe dla osób ubiegających się o najem mieszkania:

Dochód minimalny
średni miesięczny dochód przypadający na członka gospodarstwa domowego za ostatnie trzy miesiące poprzedzające miesiąc złożenia wniosku o zawarcie umowa najmu lokalu mieszkalnego nie jest niższy niż:

  • w gospodarstwie jednoosobowym 200 % (3 561,92 zł) najniższej emerytury,
  • w gospodarstwie wieloosobowym 150 % (2 671,44 zł) najniższej emerytury,

Dochód maksymalny
średni miesięczny dochód gospodarstwa domowego w roku poprzedzającym rok, w którym zawierana jest umowa najmu lokalu mieszkalnego, nie przekracza:

  • 75 proc. w jednoosobowym gospodarstwie domowym – 6 708,26 zł 
  • 105 proc. w dwuosobowym gospodarstwie domowym – 9 391,57 zł   
  • 145 proc. w trzyosobowym gospodarstwie domowym – 12 969,31 zł   
  • 170 proc. w czteroosobowym gospodarstwie domowym –  15 205,40 zł

170 proc. w gospodarstwie domowym większym niż czteroosobowe, powiększone o dodatkowe 35% na każdą kolejną osobę w gospodarstwie domowym – 15 205,40 zł  + 3 130,52 zł

  • iloczynu wysokości ostatnio ogłoszonego przeciętnego wynagrodzenia miesięcznego brutto w gospodarce narodowej w województwie, na terenie którego położony jest lokal mieszkalny (za 2022 r. jest to kwota 6388,82 zł) oraz współczynnika 1,4  (8944,35 zł).

Istotnym kryterium jest także nieposiadanie tytułu prawnego do innego lokalu mieszkalnego w Dąbrowie Górniczej. Trzeba jednak pamiętać, że obowiązek ten dotyczy momentu zawarcia umowy najmu w TBS, a nie złożenia wniosku.

Informacji na temat naboru udziela Referat Spraw Mieszkaniowych Wydziału Polityki Społecznej, Mieszkaniowej i Zdrowia Urzędu Miejskiego w Dąbrowie Górniczej pod numerami telefonu 32/300-75-48 lub 32/295-67-05.

Nowe mieszkania w Dąbrowie Górniczej: wszystko gotowe pod klucz

Mieszkania w Dąbrowie Górniczej powstają w systemie pod klucz, a więc będą one w pełni wykończone oraz wyposażone w niezbędne elementy, takie jak kuchenka elektryczna, zlewozmywak oraz biały montaż w łazience.

Trzy 7-piętrowe budynki będą mieć elewację w odcieniach bieli i odcieniach szarości, z drewnianymi akcentami. Według projektu im wyższe piętra, tym mniej będzie tam mieszkań. Od parteru do piątego piętra będzie więc po 8 mieszkań, na szóstym piętrze znajdzie się 5 lokali, a na siódmym 3. Mieszkańcy do dyspozycji będą mieć także wspomniane pomieszczenia piwniczne.

W blokach powstaną lokale o zróżnicowanych metrażach – od 31-metrowej kawalerki do przestronnego, czteropokojowego, niemal 90-metrowego mieszkania dla dużej rodziny. Wnętrza będą otynkowane i pomalowane, w łazienkach będą kafelki i sanitariaty, a na podłogach ułożone będą panele i gres. Łącznie będzie tam 168 mieszkań, po 56 w każdym budynku. Powstanie też 210 miejsc postojowych, plac zabaw, pojawi się też zieleń.

Koszt tego przedsięwzięcia oszacowany został na niespełna 64,5 miliona złotych, w tym robót budowlanych na 52 mln 380 tysięcy złotych.

Na budowę bloków miasto pozyskało prawie 21 mln zł dofinansowania z rządowego Programu Wsparcia Budownictwa Socjalnego i Komunalnego. Inne źródła finansowania inwestycji to fundusze, jakie do TBS przekaże gmina, preferencyjny kredyt, jaki zaciągnęła spółka oraz partycypacje przyszłych najemców. Cała inwestycja ma się zakończyć w 2026 roku.
 

Nie przeocz

Musisz to wiedzieć

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

20240421_Dawid_Wygas_otwarcie_sezonu_motocyklowego_na_jasnej_gorze

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera