MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Oddaj krew i uratuj życie drugiego człowieka! W województwie śląskim kończą się już zapasy

Urszula Kosiór
Urszula Kosiór
Jak najprościej uratować życie drugiej osoby? Wystarczy oddać krew w Regionalnym Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa. Choć wiele osób uważa tę procedurę za skomplikowaną, rzeczywistość jest zupełnie inna. Oddawanie krwi jest bezpieczne, zdrowe i korzystne dla organizmu. Transfuzja stymuluje produkcję nowych krwinek, co przynosi korzyści zarówno biorcom, jak i dawcom.

Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Katowicach apeluje o oddawanie krwi. Obecnie brakuje zapasów krwi dwóch grup: A Rh- oraz B Rh-, jednak należy pamiętać, że przyjmowane są wszystkie grupy krwi. Każda kropla krwi jest na wagę złota i może uratować życie drugiego człowieka. Według danych Narodowego Centrum Krwiodawstwa, jedna jednostka krwi może uratować życie aż trzem osobom! W obliczu tej sytuacji oddawanie krwi staje się nie tylko aktem dobroczynności, ale również koniecznością dla ratowania ludzkiego życia.

Oddawanie krwi to proces bezpieczny, prosty i trwający zaledwie kilkadziesiąt minut. Cała procedura jest przeprowadzana przez wykwalifikowany personel medyczny, który używa jednorazowych przyrządów, co gwarantuje jej bezpieczeństwo i skuteczność. Przebieg oddawania krwi można podzielić na kilka etapów. Po przybyciu na miejsce zbiórki krwi należy wypełnić formularz rejestracyjny. Dokument ten zawiera podstawowe informacje osobowe oraz pytania dotyczące zdrowia dawcy. Jest to kluczowy etap, który pozwala na ocenę, czy ktoś może oddać krew.

Następnie odbywa się krótka konsultacja z lekarzem, który przeprowadza badanie ogólne, mierzy ciśnienie krwi i sprawdza poziom hemoglobiny. Ten etap ma na celu wykluczenie wszelkich przeciwwskazań do oddawania krwi. Jest to także doskonała okazja, aby omówić wszelkie wątpliwości i pytania dotyczące całego procesu. Jeśli lekarz stwierdzi, że dawca jest w pełni zdrowy i może oddać krew, następuje sam proces pobierania. Dawca siada na wygodnym fotelu, a pielęgniarka przystępuje do pobrania około 450 ml krwi. Cały proces trwa około 10 minut i jest całkowicie bezbolesny. Krew pobierana jest w sposób sterylny, co eliminuje ryzyko zakażeń.

Po oddaniu dawca otrzymuje drobny poczęstunek oraz czas na odpoczynek. Jest to ważny etap, który pozwala organizmowi na regenerację i zapobiega ewentualnym zawrotom głowy czy osłabieniu. Transfuzja krwi nie tylko ratuje życie innym, ale przynosi również korzyści samemu dawcy. Oddawanie krwi stymuluje szpik kostny do produkcji nowych komórek krwi. To przyczynia się do odnowienia krwi i poprawia ogólną kondycję organizmu. Każdy dawca przed oddaniem krwi przechodzi badania lekarskie. Dzięki temu regularne oddawanie krwi może pomóc we wczesnym wykrywaniu potencjalnych problemów zdrowotnych, takich jak wysokie ciśnienie krwi czy anemia. Oddawanie krwi może pomóc w obniżeniu nadmiaru żelaza w organizmie, co jest korzystne dla osób z hemochromatozą (stanem, w którym organizm gromadzi zbyt dużo żelaza). Nadmiar żelaza może uszkadzać narządy wewnętrzne, a regularne oddawanie krwi może zapobiegać tym szkodom. Badania sugerują, że regularne oddawanie krwi może zmniejszać ryzyko chorób sercowo-naczyniowych, w tym zawałów serca i udarów. Wynika to z faktu, że obniżenie poziomu żelaza we krwi może zmniejszać stres oksydacyjny i stan zapalny w organizmie. Oddawanie krwi daje poczucie satysfakcji i dumy z pomocy innym. Wiele osób zgłasza, że po oddaniu krwi czuje się lepiej, zarówno fizycznie, jak i emocjonalnie.

Dawcą krwi może być każda osoba w wieku od 18 do 65 lat, ważąca ponad 50 kg i niebiorąca na stałe leków. Wyklucza się jednak osoby, które w ciągu ostatniego półrocza poddały się zabiegom akupunktury, tatuażom lub piercingowi, przeszły operacje, inwazyjne badania diagnostyczne lub endoskopie, a także te, które otrzymały transfuzję krwi lub preparaty krwiopochodne. Regularni dawcy krwi mogą stać się honorowymi dawcami, co wiąże się z wieloma korzyściami.

Jak podkreśla Dyrektor Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Katowicach:

- (…) Każdy sposób zachęcania kolejnych osób do oddawania krwi jest nieocenionym wsparciem publicznej służby krwi. Pozwala na pozyskanie bezcennego leku, który jest tak ważny w ratowaniu ludzkiego życia, szczególnie w okresie wakacyjnym. Jeszcze raz serdecznie dziękujemy za tak wspaniałą inicjatywę.

Regionalne Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Katowicach jest otwarte codziennie. Od poniedziałku do piątku w godzinach 7:00 – 15:00 oraz w soboty od 8:00 – 16:30. Personel medyczny jest gotowy, by odpowiedzieć na wszelkie pytania i wątpliwości. Każdy dawca jest mile widziany i może liczyć na profesjonalną obsługę oraz miłą atmosferę.

Oddawanie krwi to nie tylko akt wielkiego serca, ale także sposób na dbanie o własne zdrowie. Wspólnie możemy sprawić, że braki w zapasach krwi zostaną uzupełnione, a osoby potrzebujące otrzymają niezbędną pomoc. Dołącz do grona dawców krwi i pomóż ratować życie! Każdy sposób zachęcania kolejnych osób do oddawania krwi jest nieocenionym wsparciem publicznej służby krwi. Pozwala na pozyskanie bezcennego leku, który jest tak ważny w ratowaniu ludzkiego życia, szczególnie w okresie wakacyjnym.

Nie przeocz

Musisz to wiedzieć

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Fala upałów w Polsce. Będzie bardzo gorąco

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dziennikzachodni.pl Dziennik Zachodni