Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Ogrody Malowane Światłem w Gliwicach. Mieszkańcy nie chcą świetlnej iluminacji w Parku Chrobrego. Uruchomili petycję

Danuta Pałęga
Danuta Pałęga
Park Chrobrego.
Park Chrobrego. myGliwice
Na początku listopada Miejski Zarząd Usług Komunalnych w Gliwicach podzielił się z mieszkańcami, wydawać się mogło, radosną informacją. W Parku Chrobrego pojawi się Ogród Świateł! Wiadomość nie przypadła do gustu gliwiczanom, którzy natychmiast zaczęli protestować przeciw przedsięwzięciu. Jeden z najpiękniejszych parków w mieście ma być częściowo wyłączony z użytku i, czego obawiają się mieszkańcy, udostępniany odpłatnie. Co więcej, gliwiczanie martwią się o los zamieszkujących go zwierząt. W Internecie powstała petycja. Jak do sprawy odnosi się Urząd Miasta Gliwice?

Park Chrobrego w Gliwicach zabłyśnie milionem lampek? MZUK Gliwice potwierdza

8 listopada 2023 roku Miejski Zarząd Usług Komunalnych w Gliwicach zamieścił na swojej stronie internetowej oraz profilu w social mediach komunikat, który w zamyśle miał być informacją radosną i pozytywną dla mieszkańców miasta i turystów.

- Ogrody Malowane Światłem już wkrótce. Nie będziemy trzymać dłużej w niepewności – w Parku Chrobrego powstaje Ogród Świateł za sprawą IPB Decoration. Tym razem nie na terenie Kąpieliska Leśnego, a wśród zieleni, nieopodal centrum, w miejscu chętnie uczęszczanym przez mieszkańców oraz przyjezdnych o każdej porze roku - czytamy w treści.

Park Chrobrego to jedna z wizytówek Gliwic. Piękny, rozległy, zielony teren w sercu miasta zamieszkują m.in. wiewiórki i ptaki. Uwielbiają go spacerowicze, miłośnicy sportów, natury i przyrody oraz rodziny z dziećmi.

Jak się okazuje, w parku został już wydzielony teren, który został ogrodzony. Ustawiono tu płot, szczelnie pokryty czarną folią. To on zrodził pytanie: co się tutaj dzieje?

- Wyznaczony fragment parku zostanie wyłączony z użytku aż do marca 2024 roku. Plac zabaw, toalety oraz górka saneczkowa będą stale dostępne dla użytkowników - dodaje MZUK Gliwice.

W ubiegłym roku Ogród Świateł stanął na Kąpielisku Leśnym. Za wejście na jego teren trzeba było zapłacić. Gliwiczanie pytają, czy tak samo będzie z przestrzenią parkową? Na ten moment ta kwestia nie została sprecyzowana ani przez MZUK, ani przez Urząd Miasta Gliwice.

Mapa Ogrodu Świateł w Parku Chrobrego w Gliwicach.
Mapa Ogrodu Świateł w Parku Chrobrego w Gliwicach. MZUK

Gliwiczanie stanowczo nie chcą Ogrodu Świateł w Parku Chrobrego. Powstała petycja

Pod postem, informującym o powstawaniu Ogrodu Świateł w Parku Chrobrego, który zamieścił gliwicki MZUK, posypały się komentarze mieszkańców.

- Nikt o to nie prosił, nikt o to nie pytał. W takich kwestiach powinno się zebrać wcześniej opinie mieszkańców zamiast robić wielką "niespodziankę" i stawiać ich przed faktem dokonanym. Jest sporo miejsc, w których nikomu by to nie przeszkadzało, a tutaj wielu osobom uprzykrzy to życie - pisze pan Michał.

- To chyba żart - jak można grodzić przestrzeń publiczną, pobierać opłaty za wstęp? - pyta pani Celina.

- Jestem bardzo rozczarowana tą decyzją tym bardziej, że z użytku wyłączona została również siłownia. Te miejsca były ważne dla naszej społeczności i sprzyjały aktywnemu trybowi życia. Park przyciąga również różne grupy wiekowe, co sprzyja integracji społeczności, a teraz zostaje nam to zabrana na 4 miesiące. Jestem stałym bywalcem tego parku i mogę zapewnić, że przychodzą do niego ludzie również w jesień i zimę - dodaje pani Justyna.

- Dla mnie jest to kradzież wspólnej przestrzeni mieszkańców Gliwic. MZUK tą decyzją ograniczył możliwość mieszkańcom spacerów z dziećmi, czy z psami na wiele miesięcy. Miasto powinno dbać o tak nieliczne tereny zielone w otaczającej nas betonozie, a nie ograniczać do nich dostępu. Dziękuję Miejski Zarząd Usług Komunalnych w Gliwicach oraz Panu Prezydentowi miasta za uniemożliwienie mojemu 84 letniemu dziadkowi codziennych spacerowania po parku z 8 miesięcznym prawnukiem. Mój pies również dziękuje za brak możliwości wybiegania - nie kryje rozżalenia pani Agata.

- Park był lokalnym miejscem spotkań Disc Golfowej społeczności. Odcinacie nam możliwość edukowania dzieci, prowadzenia treningów i cieszenia się sportem w Parku - głos zabrał też Disc Point.

Co więcej, Park Chrobrego to też miejsce bytowania ptactwa oraz, między innymi, lubianych szczególnie przez dzieci i często tu widywanych wiewiórek. Mieszkańcy martwią się, że miliony sztucznych świateł negatywnie wpłynie na zwierzęcych mieszkańców parku.

Z troski o bezpieczeństwo zwierząt i przyrody powstała petycja, którą podpisać można przez Internet.

- Wyrażamy zdecydowany sprzeciw przed niszczeniem najpiękniejszego parku w Gliwicach. Żyją tam zarówno wiewiórki jak również inne stworzenia dla których park jest naturalnym domem. Stworzenie tam parku świateł w dodatku płatnego spowoduje zarówno zaburzenie ich naturalnego bytu jak również jest sprzeczne z misją darmowego parku miejskiego. Jako mieszkańcy Gliwic wyrażamy swój zdecydowany sprzeciw przed realizacją tego absurdalnego pomysłu - podają w opisie autorzy petycji.

Jak udało się dowiedzieć, z prośbą o utworzenie świetlnej instalacji właśnie w tym miejscu do Miejskiego Zarządu Usług Komunalnych zgłosił się sam właściciel, tj. firma IPB Decoration z Zabrza.

Co ciekawe i na pewno istotne dla mieszkańców, park do zmroku ma być dla nich dostępny. Dopiero, jeszcze umownie, o godzinie 16.00 włączana będzie instalacja świetlna i wówczas teren będzie zamknięty.

Jak wygląda to w praktyce i jakie są oficjalne stanowiska Urzędu Miasta oraz MZUK Gliwice w związku z planowaną atrakcją, zagrodzeniem terenu parkowego oraz opłatami?

Rzecznik prasowy gliwickiego UM przy próbie kontaktu telefonicznego odesłał nas do MZUK. Nie odpowiedział również na wiadomość, którą do niego przesłaliśmy w dniu 13 listopada.

Także gliwicki MZUK nie wystosował do nas żadnej odpowiedzi na korespondencję. Telefon uporczywie milczy. Pojawił się jednak oficjalny wpis na stronie internetowej, który wyjaśnić ma wszelkie wątpliwości.

- Ogrody czy parki świateł to atrakcje, które w ostatnich latach pojawiają się zimą na terenach zielonych w wielu miastach, zarówno polskich (np. w Ogrodzie Botanicznym oraz Parku Wilanowskim w Warszawie, Parku Kolibkowskim w Gdyni, Parku Lotników Polskich w Krakowie, Parku Źródliska w Łodzi) jak i europejskich (np. Ogród Botaniczny w Berlinie, Ogrody pałacu Eltham oraz park Hampstead Heath w Londynie, Ogród Botaniczny w Rzymie czy Parku Saint-Cloud w Paryżu). Wszędzie są to chętnie odwiedzane przez mieszkańców i turystów biletowane atrakcje - zapewnia MZUK.

Z treści wpisu dowiadujemy się również, że pierwotnie pod uwagę brana była zupełnie inna lokalizacja dla Ogrodu Świateł. Miał stanąć w Parku Chopina przy Palmiarni.

- Finalnie zdecydowano się na Park Chrobrego, który sąsiaduje z PreZero Areną Gliwice, znajduje się na uboczu ścisłego centrum, ma zarówno dobre dojście pieszo, jak i dogodny dojazd, w pobliżu znajdują się liczne parkingi. Część terenu parku została użyczona firmie organizującej atrakcje, miasto nie chce zarabiać na tym pomyśle, uważamy, że warto, aby w centrum Gliwic istniała tego typu atrakcja dla mieszkańców i gości naszego miasta - informuje MZUK.

Płatna atrakcja będzie funkcjonować po zapadnięciu zmroku (w godz. od 16 do 21 w tygodniu, a w weekendy do 22).

- Dla odwiedzających przewidziano zniżki, mowa tu m.in. o Gliwickiej Karcie Mieszkańca, czy o studentach. Dla dzieci przewidziano darmowe wejściówki, które będą zostawiane w szkołach, czy przedszkolach - przekonuje MZUK.

Mimo wszelkich zapewnień gliwickiego Miejskiego Zakładu Usług Komunalnych trudno jest odnaleźć głosy zadowolenia i przekonania do pomysłu wśród samych mieszkańców.

Wydaje się jednak, że losy Parku Chrobrego zostały przesądzone, nawet mimo ogromnego sprzeciwu mieszkańców. Instalacja jest w trakcie montażu, a teren parku wciąż grodzą metalowe płoty.

Nie przeocz

Musisz to wiedzieć

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Co dalej z cenami sprzętu AGD?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera