Olimpiada Solidarności w Katowicach ZDJĘCIA Znamy laureatów...

  Olimpiada Solidarności w Katowicach ZDJĘCIA Znamy laureatów etapu wojewódzkiego

  Katarzyna Domagała-Szymonek

  Aktualizacja:

  Dziennik Zachodni

  Olimpiada Solidarności w Katowicach
  1/22
  przejdź do galerii

  Olimpiada Solidarności w Katowicach ©Marzena Bugała-Azarko

  Konrad Klusa z II LO w Będzinie, Natalia Kubczak z IV LO w Bielsku Białej oraz Sebastian Bożek z VII LO w Częstochowie. To laureaci wojewódzkiego etapu czwartej edycji Olimpiady Solidarności. Dwie dekady historii. Organizatorem konkursu jest Fundacja Centrum Solidarności z Gdańska.
  Wojewódzkie finały odbyły się w środę we wszystkich 16 województwach. W Śląskiem uczniowie przystąpili do nich w Zespole Szkół Technicznych i Ogólnokształcących w Katowicach.

  Zobacz galerię

  Jak podkreśla Sabina Raudner ze Śląskiego Centrum Wolności i Solidarności, wśród uczniów zainteresowanie konkursem było tak duże, że uczestnicy nie zmieścili się w jednej sali.

  - Do etapu wojewódzkiego przeszło 76 osób z 43 szkół z naszego regionu - wylicza Raudner.
  I jak dodaje, mimo bardzo wysokiego poziomu pytań, liczba chętnych z roku na rok jest coraz większa. W skali kraju w tym roku zgłosiło się prawie pół tysiąca szkół, a w eliminacjach szkolnych wzięło udział około 3000 tysięcy uczniów.

  - To pokazuje, że młodzież chce poznawać historię lat 1970-1990, chce sprawdzać swoją wiedzę rozwiązując test - podkreślają organizatorzy.

  Pytania z jakimi zmierzyli się wczoraj uczniowie bardzo mocno wykraczały poza zakres wiedzy szkolnej. W teście pojawiły się różnorodne zadania.

  Teraz laureaci wojewódzcy wezmą udział w trzydniowej wizycie studyjnej w Gdańsku. - Uczestnicy będą mieli okazję poznać się wzajemnie oraz odwiedzić miejsca historyczne nawiązujące do okresu 1970-1990 - zdradzają organizatorzy.

  Zakończeniem rywalizacji będzie uroczysty finał, który odbędzie się 7 i 8 czerwca w Centrum Historii Zajezdnia we Wrocławiu. Dla olimpijczyków wystąpi m.in. zespół COMA - ambasador IV edycji konkursu.

  Laureaci otrzymają indeksy (Uniwersytety: Warszawski, Wrocławski, Jagielloński i Gdański), bony na publikacje IPN oraz stypendia naukowe. Zdobywcy drugiego i trzeciego miejsca otrzymają stypendia naukowe oraz również publikacje IPN. Nagrody pieniężne czekają również na nauczycieli drużyn, które znajdą się na podium.

  Czytaj treści premium w Dzienniku Zachodnim Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  DZ poleca

  100 chwil na 100-lecie niepodległości. Multimedialny dokument historyczny

  100 chwil na 100-lecie niepodległości. Multimedialny dokument historyczny

  Horoskop miesięczny na listopad 2018 wróżki z Katowic

  Horoskop miesięczny na listopad 2018 wróżki z Katowic

  Najpopularniejsze imiona dzieci 2018 w woj. śląskim

  Najpopularniejsze imiona dzieci 2018 w woj. śląskim