MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Olimpiada Solidarności w Katowicach ZDJĘCIA Znamy laureatów etapu wojewódzkiego

Katarzyna Domagała-Szymonek
Katarzyna Domagała-Szymonek
Olimpiada Solidarności w Katowicach
Olimpiada Solidarności w Katowicach Marzena Bugała-Azarko
Konrad Klusa z II LO w Będzinie, Natalia Kubczak z IV LO w Bielsku Białej oraz Sebastian Bożek z VII LO w Częstochowie. To laureaci wojewódzkiego etapu czwartej edycji Olimpiady Solidarności. Dwie dekady historii. Organizatorem konkursu jest Fundacja Centrum Solidarności z Gdańska.

Wojewódzkie finały odbyły się w środę we wszystkich 16 województwach. W Śląskiem uczniowie przystąpili do nich w Zespole Szkół Technicznych i Ogólnokształcących w Katowicach.

Jak podkreśla Sabina Raudner ze Śląskiego Centrum Wolności i Solidarności, wśród uczniów zainteresowanie konkursem było tak duże, że uczestnicy nie zmieścili się w jednej sali.

- Do etapu wojewódzkiego przeszło 76 osób z 43 szkół z naszego regionu - wylicza Raudner. I jak dodaje, mimo bardzo wysokiego poziomu pytań, liczba chętnych z roku na rok jest coraz większa. W skali kraju w tym roku zgłosiło się prawie pół tysiąca szkół, a w eliminacjach szkolnych wzięło udział około 3000 tysięcy uczniów.

- To pokazuje, że młodzież chce poznawać historię lat 1970-1990, chce sprawdzać swoją wiedzę rozwiązując test - podkreślają organizatorzy.

Pytania z jakimi zmierzyli się wczoraj uczniowie bardzo mocno wykraczały poza zakres wiedzy szkolnej. W teście pojawiły się różnorodne zadania.

Teraz laureaci wojewódzcy wezmą udział w trzydniowej wizycie studyjnej w Gdańsku. - Uczestnicy będą mieli okazję poznać się wzajemnie oraz odwiedzić miejsca historyczne nawiązujące do okresu 1970-1990 - zdradzają organizatorzy.

Zakończeniem rywalizacji będzie uroczysty finał, który odbędzie się 7 i 8 czerwca w Centrum Historii Zajezdnia we Wrocławiu. Dla olimpijczyków wystąpi m.in. zespół COMA - ambasador IV edycji konkursu.

Laureaci otrzymają indeksy (Uniwersytety: Warszawski, Wrocławski, Jagielloński i Gdański), bony na publikacje IPN oraz stypendia naukowe. Zdobywcy drugiego i trzeciego miejsca otrzymają stypendia naukowe oraz również publikacje IPN. Nagrody pieniężne czekają również na nauczycieli drużyn, które znajdą się na podium.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikzachodni.pl Dziennik Zachodni