MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Opłata za śmieci w Jastrzębiu w dół. Miasto wypracowało nadwyżkę w budżecie gospodarki odpadami, więc postanowiło obniżyć cenę mieszkańcom

Piotr Chrobok
Piotr Chrobok
Niższa stawka za wywóz śmieci już obowiązuje. Niższe rachunki jastrzębianie zapłacą jednak dopiero w lipcu.
Niższa stawka za wywóz śmieci już obowiązuje. Niższe rachunki jastrzębianie zapłacą jednak dopiero w lipcu. UM Jastrzębie
30 złotych od osoby będzie wynosiła nowa stawka opłaty za wywóz śmieci w Jastrzębiu-Zdroju. Jej korekta jest korzystna dla mieszkańców, którzy wcześniej płacili 33,80 zł od osoby. Jak tłumaczą w jastrzębskim Urzędzie Miasta zmiana jest podyktowana kilkoma czynnikami. Przyczynili się do niej sami mieszkańcy, którzy "wyprodukowali" mniej śmieci.

Jastrzębianie zapłacą mniej za śmieci. Opłata za wywóz odpadów zostanie obniżona o niecałe 4 złotych

Zmiany opłat za usługi w miastach zazwyczaj są jednostronne. Najczęściej bywa tak, że mieszkańcy muszą sięgać głębiej do kieszeni, bo stawka idzie w górę. Odwrotna sytuacja ma miejsce w Jastrzębiu-Zdroju, gdzie mieszkańcy będą płacili mniej za wywóz śmieci. Opłata będzie niższa o blisko 4 złote.

- Stawka obniżona została z 33,80 zł na 30,00 zł - informuje Małgorzata Krzeszkiewicz, rzecznik prasowa Urzędu Miasta w Jastrzębiu-Zdroju.

Jak przekazują w jastrzębskim magistracie, nowa niższa stawka zgodnie z opłatami za śmieci dotyczy pojedynczej osoby w skali miesiąca. Obniżona cena za wywóz odpadów już zaczęła w Jastrzębiu obowiązywać. Weszła w życie w kwietniu, wraz z rozpoczęciem się nowego kwartału. Wcześniej uchwałę pozwalającą mieszkańcom Jastrzębia płacić mniej przyjęli tamtejsi radni.

Mieszkańcy "wyprodukowali" mniej śmieci. To jeden z powodów obniżki. Przyczyn jest jednak więcej

A czym spowodowana jest niższa cena wywozu śmieci dla jastrzębian? W mieście wskazują, że przyczyn takiego stanu rzeczy jest kilka. Jedną z nich jest mniejsza niż w poprzednich latach ilość odpadów, którą odebrano od mieszkańców Jastrzębia.

- W 2023 roku zaobserwowano spadek ilości wytwarzanych odpadów komunalnych, a następnie odbieranych przez przedsiębiorcę na podstawie umowy z miastem - mówi Małgorzata Krzeszkiewicz.

Ponadto zgodnie z podawanymi przez Urząd Miasta informacjami, wpłynąć na korzystną dla jastrzębian korektę opłaty za wywóz śmieci miały także: waloryzacja wynagrodzenia wykonawcy oraz zmiana terminów płatności (chodzi o opłatę za ostatni kwartał, zmienioną w 2023 roku).

To wszystko miało doprowadzić do sytuacji, w której w przeznaczonym na gospodarkę odpadami budżecie powstała nadwyżka. - Analiza finansowa systemu gospodarowania odpadami komunalnymi wykazała nadwyżkę dochodów nad wydatkami w latach 2013-2027 - tłumaczy Małgorzata Krzeszkiewicz rzecznik prasowa jastrzębskiego magistratu.

A ponieważ zgodnie z prawem jest to niedopuszczalne - miasto nie może zarabiać na gospodarce odpadami - zadecydowano o obniżeniu ceny.

- Zweryfikowano i na nowo skalkulowano stawkę opłaty za odpady tak, aby system bilansował się - przekazują w Urzędzie Miasta w Jastrzębiu-Zdroju.

Niższą cenę jastrzębianie zapłacą w lipcu. Ale tylko mieszkańcy indywidualni

Jednocześnie zmiana stawki za wywóz śmieci dotyczy wyłącznie mieszkańców indywidualnych. - Opłaty dla nieruchomości niezamieszkałych, na których powstają odpady komunalne pozostają bez zmian - zastrzegają w jastrzębskim Urzędzie Miasta.

Zgodnie z obowiązującymi terminami, niższą cenę za śmieci jastrzębianie uiszczą w lipcu. W kwietniu mimo obowiązywania już nowej stawki, mieszkańcy zapłacą lub już zapłacili (muszą to zrobić do 15 kwietnia) jeszcze kwotę 33,80 zł. Obowiązuje bowiem kwartalny system opłat, a opłata w kwietniu dotyczy pierwszego kwartału.

Opłatę za śmieci obniżał niedawno Rybnik. Tam przez kilka miesięcy mieszkańcy płacili za wywóz odpadów tylko 8 złotych!

Sytuacja z obniżeniem ceny za odpady dla mieszkańców Jastrzębia-Zdroju, choć jest czymś nietypowym, nie jest pierwszą tego typu. W ubiegłym roku niższą stawkę za wywóz śmieci wprowadzono też dla mieszkańców sąsiedniego Rybnika.

Tam na kilka miesięcy została ona obniżona bardzo mocno. W ostatnim kwartale 2023 roku, rybniczanie za odpady płacili zaledwie 8 złotych od osoby miesięcznie! Od 1 stycznia 2024 roku cena wzrosła i choć wynosi 24 złote miesięcznie za osobę jest i tak o 9 złotych niższa niż poprzednia stawka obowiązująca w tym mieście.

Nie przeocz

Musisz to wiedzieć

od 12 lat
Wideo

Nowy pistolet MPS z Fabryki Broni "Łucznik"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera