Nasza Loteria - pasek na kartach artykułów

Opuszczona kamienica w śródmieściu Częstochowy. Strach tu przechodzić wieczorem. Miasto znów próbuje ją sprzedać

Piotr Ciastek
Piotr Ciastek
Opuszczona kamienica w śródmieściu Częstochowy. Strach tu przechodzić wieczorem. Miasto znów próbuje ją sprzedać
Opuszczona kamienica w śródmieściu Częstochowy. Strach tu przechodzić wieczorem. Miasto znów próbuje ją sprzedać Łukasz Kolewiński
Miasto Częstochowa chce zainteresować potencjalnych inwestorów zakupem położonej w centrum miasta nieruchomości w drodze rokowań. Cena wywoławcza to 5 mln zł, a na zgłoszenie chęci udziału jest czas do 12 września. To kolejna już próba zbycia ogromnej kamienicy mieszczącej się przy al. Wolności.

Miasto zdecydowało się na rokowania po trzech przetargach na sprzedaż Domu Księcia, w których nie było ofert kupna. Jest to tryb przewidziany w ustawie o gospodarce nieruchomościami.

Żeby móc wziąć udział w rokowaniach dotyczących miejskiej kamienicy zwanej Domem Księcia trzeba wypełnić zgłoszenie uczestnictwa i wraz z kopią dowodu wpłaty zaliczki (w wysokości 1 mln zł) oraz wypełnionym oświadczeniem złożyć w zamkniętej kopercie w Kancelarii Urzędu Miasta Częstochowy przy ul. Śląskiej 11/13 do 12 września 2023 r. do godz. 10.00 z dopiskiem: Zgłoszenie udziału w rokowaniach na sprzedaż nieruchomości „Dom Księcia”. Wpłaty zaliczki będzie można dokonać na rachunek bankowy miasta najpóźniej do 11 września.

Rokowania – w przypadku zgłoszeń - zostaną przeprowadzone 15 września 2023 r. o godz. 10 w sali sesyjnej Urzędu Miasta Częstochowy. Będą one ważne jeżeli wpłynie przynajmniej jedno zgłoszenie spełniające warunki określone w ogłoszeniu rokowań.

Jeżeli rokowania zakończą się rozstrzygnięciem, akt notarialny kupna – sprzedaży powinien zostać zawarty najpóźniej do 15 grudnia.

Dom Księcia położony jest w blisko ścisłego centrum miasta, w sąsiedztwie dworców autobusowego i kolejowego. Okazały budynek jest zlokalizowany pomiędzy aleją Wolności, ul. Jana III Sobieskiego i ul. Boya-Żeleńskiego.

Całkowita powierzchnia użytkowa kamienicy wynosi 10,2 tys. m2, a kubatura - 55 242 m3. Zgodnie ze Studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego miasta Częstochowy, budynek leży w strefie zabudowy usługowo-mieszkaniowej i wraz z otoczeniem posiada dostęp do pełnego uzbrojenia miejskiego.

Od kilku lat obiekt jest wyłączony z użytkowania i znajduje się w ofercie inwestycyjnej miasta.

Zabytkowy Dom Księcia w Częstochowie

Dom Księcia powstał według projektu Brunona Paprockiego. Zbudowano go w latach 1912 – 1913 na życzenie księcia Michała Aleksandrowicza Romanowa. Był to największy wówczas gmach mieszkalny w mieście. W czasie I wojny światowej Niemcy urządzili w budynku szpital dla żołnierzy. Pod koniec 1918 roku obiekt został przejęty przez Wojsko Polskie z zachowaniem dotychczasowego przeznaczenia. W szpitalu działało 11 sal dla 70 chorych. Służył on jako zaplecze podczas walk w obronie Lwowa, wojny bolszewickiej i III powstania śląskiego. Zlikwidowano go w drugiej poło 1921 roku. Uznano bowiem, że jest niepotrzebny.

Sam budynek pozostał w rękach Wojska Polskiego. Wykorzystywano go jako dom dla rodzin oficerów, m.in. apartament na piętrze od strony al. Wolności przeznaczony był dla dowódcy 7. Dywizji Piechoty. Najbardziej reprezentacyjne były mieszkania frontowe. Korzystali z nich oficerowie wyższej rangi. Były to mieszkania trzy i czteropokojowe o rozległej powierzchni i wysokości około czterech metrów. Posiadały one reprezentacyjne wejście frontowe oraz tylne wejście kuchenne dla służby. Mieszkania w oficynach oraz od strony zachodniej zajmowali żołnierze niższych rang oraz pracownicy administracji wojskowej. W budynku mieściła się także w tamtych latach kaplica, którą opiekował się kapelan ksiądz Żelaznowski.

Gdy rozpoczęła się II wojna światowa rodziny wojskowych zostały wywiezione w bezpieczne miejsca. Część postanowiła jednak wrócić. Wolne lokale zajmowały też osoby, które w czasie wojny przybyły do Częstochowy z Wielkopolski. W 1943 r. wszyscy mieszkańcy Domu Księcia zostali usunięci ze swoich mieszkań, a budynek został przeznaczony na hotel dla niemieckich żołnierzy. Po 1945 r. przeszedł w ręce administracji gospodarki komunalnej i został przeznaczony na cele mieszkalne. Kwaterowano w nim często tak zwanych uciążliwych lokatorów.

Nie przeocz

Zobacz także

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Chcemy żyć wolniej - ciekawa analiza

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera