Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Oscary 2015: Ida z Oscarem jako najlepszy film nieanglojęzyczny! [ZDJĘCIA, WIDEO]

Aleksandra Gersz AIP
Oscary 2015: Gala rozdania Oscarów zakończona. "Ida" Pawła Pawlikowskiego została nagrodzona Oscarem jako najlepszy film nieanglojęzyczny. To pierwszy w dziejach polskiego filmu Oscar w tej kategorii. - Dziękuję wszystkim, życie jest pełne niespodzianek - mówi szczęśliwy reżyser Paweł Pawlikowski.

ZOBACZ KONIECZNIE RELACJĘ NA ŻYWO Z GALI ROZDANIA OSCARÓW 2015:
OSCARY 2015: NAJLEPSZY FILM, NAJLEPSZY AKTOR, NAJLEPSZA AKTORKA

W nocy z niedzieli na poniedziałek polskiego czasu w Los Angeles po raz 87. wręczono Oscary - najbardziej prestiżowe nagrody w amerykańskiej branży filmowej. Za najlepszy film uznano obraz "Birdman" meksykańskiego reżysera Alejandra Gonzáleza Iñárritu, a nagrodami aktorskimi odznaczono faworytów: Eddiego Redmayne'a, Julianne Moore, J.K. Simmonsa oraz Patricię Arquette. Gala szczególnie odznaczy się w historii polskiego kina z powodu Oscara dla filmu "Ida" Pawła Pawlikowskiego w kategorii "najlepszy film nieanglojęzyczny". Jest to pierwsza złota statuetka w tej kategorii dla filmu pochodzącego z Polski.

Post użytkownika IDA THE FILM (Official).

(wideo Facebook)

- Nakręciłem biało-czarny film o potrzebie ciszy i wycofania się ze świata, a teraz jestem tu, w blasku świateł, w centrum chaosu i hałasu. Życie jest pełne niespodzianek - powiedział w swoim emocjonalnym przemówieniu Paweł Pawlikowski, odbierając nagrodę za "Idę". - Kochani, teraz możecie wznieść toast - zwrócił się do polskiej ekipy filmowej, między innymi do aktorek Agaty Trzebuchowskiej i Agaty Kuleszy, które także przyjechały do Los Angeles. Obraz Pawła Pawlikowskiego otrzymał już aż 23 nagrody i wyróżnienia na całym świecie, między innymi nagrodę BAFTA, Złoty Glob i wyróżnienie Europejskiej Nagrody Filmowej.

GDZIE OGLĄDAĆ ROZDANIE OSCARÓW 2015?
Z okazji 20. urodzin Canal+ w Polsce, zarówno transmisja z gali Oscarów, jak i skrócona relacja z imprezy we wtorkowy wieczór (godz. 21.00) będą dostępne w ramach otwartego okna dla wszystkich abonentów platformy nc+. Także dla tych, którzy nie mają CANAL+ na co dzień w swoich pakietach.

W kategorii "najlepszy film nieanglojęzyczny" z filmem Pawlikowskiego rywalizowały: rosyjski "Lewiatan", argentyńskie "Dzikie historie", mauretańskie "Timbuktu" oraz estońskie "Mandarynki".

"Ida" jest pierwszym filmem w historii polskiej kinematografii, który otrzymał nagrodę Amerykańskiej Akademii Filmowej dla najlepszego filmu nieanglojęzycznego. Od początku powstania nagrody Polska była nominowana w tej kategorii aż dziewięciokrotnie - po raz pierwszy w 1963 roku za "Nóż w wodzie" Romana Polańskiego, a ostatni raz w 2011 roku za "W ciemności" Agnieszki Holland.

Podczas tegorocznej gali nagroda dla "Idy" była jedynym Oscarem dla polskich filmowców spośród pięciu nominacji. Mimo, że wielu krytyków uważało dokumentalne filmy krótkometrażowe "Nasza klątwa" Tomasza Śliwińskiego i Macieja Ślesickiego oraz "Joanna" Anety Kopacz za Oscarowych pewniaków, nagrodę otrzymał amerykański dokument "Cirisis Hotline: Veterans Press 1". Złotych statuetek nie otrzymali także Łukasz Żal oraz Ryszard Lenczewski za zdjęcia do "Idy" (zwycięzcą został obraz "Grand Budapest Hotel") oraz Anna B. Sheppard, czyli Anna Biedrzycka za kostiumy do filmu "Czarownica" (Oscara otrzymał film "Birdman").

Najważniejszą nagrodę wieczoru - Oscara za "najlepszy film" otrzymał obraz "Birdman" pochodzącego z Meksyku reżysera Alejandra Gonzáleza Iñárritu. Film, w którym zagrali nominowani do Oscara Michael Keaton, Edward Norton oraz Emma Stone, opowiada o starzejącym się hollywoodzkim aktorze, który próbuje wrócić do świata filmu, reżyserując własną sztukę teatralną.

- Być może w przyszyłym roku Akademia zaostrzy zasady dla emigrantów - zażartował w swojej mowie Iñárritu, który wcześniej został uznany za najlepszego reżysera oraz nagrodzony za scenariusz oryginalny, łącznie otrzymując aż trzy statuetki. "Birdman" został także nagrodzony w kategorii "najlepsze zdjęcia". Łącznie był nominowany podczas tegorocznej gali aż dziewięciokrotnie. W głównej kategorii obraz wygrał z produkcjami: "Grand Budapest Hotel", "Gra tajemnic", "Teoria wszystkiego", "Whiplash", "Selma", "Snajper" i "Boyhood".

W nagrodach aktorskich obyło się bez zaskoczeń, nagrodzeni zostali artyści, którzy wcześniej wyróżnieni zostali między innymi zarówno Złotymi Globami, jak i brytyjskimi nagrodami BAFTA. Najlepszym aktorem pierwszoplanowym został 33-letni Brytyjczyk Eddie Redmayne, który w filmie "Teoria wszystkiego" wcielił się w rolę genialnego fizyka Stephena Hawkinga cierpiącego na stwardnienie zanikowe boczne. - Nie wiem czy potrafię to teraz wyrazić, ale jestem świadomy tego, że jestem szczęściarzem - powiedział wyraźnie wzruszony i oszołomiony Redmayne. Amerykańska Akademia Filmowa doceniła także wysiłki 54-letniej Julianne Moorę za rolę chorej na chorobę Alzheimera naukowiec w obrazie "Motyl Still Alice". - Ten film pokazuje, że osoby chore na Alzheimera nie są same - stwierdziła Moore, odbierając statuetkę.

Lauretami nagród aktorskich drugoplanowych zostali: 60-letni J.K. Simmons za rolę depostycznego dyrygenta chóru w filmie "Whiplash" oraz 46-letnia Patricia Arquetta za film "Boyhood", w którym wcieliła się w rolę borykającej się z problemami samotnej matki. Dla wszystkich czterech aktorów był to pierwszy Oscar w karierze. Wcześniej nominowana była tylko Julianne Moore, która szanse na nagrodę miała już czterokrotnie.

Największymi przegranymi gali były filmy: "Gra Tajemnic" uhonorowana tylko za najlepszy adaptowany scenariusz (film otrzymał osiem nominacji), nominowany w sześciu kategoriach "Snajper" Clinta Eastwooda nagrodzony za najlepszy montaż dźwięku oraz "Boyhood", który spośród sześciu nominacji otrzymał tylko jedną statuetkę za rolę Arquette. Innowacyjny film, który kręcony był przed 12 lat, opowiadał historię chłopca, w którego wcielał się dorastający na planie filmowym aktor Ellar Coltrane. Nagrody nie otrzymał między innymi reżyser obrazu Richard Linklater, uważany za faworyta w tej kategorii.
Jedną statuetką zostały także nagrodzone: pięciokrotnie nominowana "Teoria wszystkiego" oraz "Selma" opowiadająca o Martinie Lutherze Kingu - film otrzymał wyróżnienie za najlepszą piosenkę "Glory". Czterema nagrodami - za scenografię, muzykę, charakteryzację i fryzury oraz kostiumy - został nagrodzony "Grand Budapest Hotel" Wesa Andersona, uważany za jednego z faworytów gali. Trzy nagrody powędrowały do kameralnego filmu "Whiplash".

Podczas gali nie obyło się bez społeczno-politycznych nawiązań. Nagrodzeni Oscarem za piosenkę do "Selmy" Common i John Legend mówili o rasismie we współczesnych Stanach Zjednoczonych, a Alejandro Gonzáles Iñárritu zaapelował o równe traktowanie w USA imigrantów pochodzących z jego ojczystego Meksyku. Uwagę zwróciła także aktorka Patricia Arquette, która podczas podziękowań zauważyła, że wśród kobiet i mężczyzn powinna obowiązywać równość płac.

GDZIE OGLĄDAĆ ROZDANIE OSCARÓW 2015?
Z okazji 20. urodzin Canal+ w Polsce, zarówno transmisja z gali Oscarów, jak i skrócona relacja z imprezy we wtorkowy wieczór (godz. 21.00) będą dostępne w ramach otwartego okna dla wszystkich abonentów platformy nc+. Także dla tych, którzy nie mają CANAL+ na co dzień w swoich pakietach.

GALA ROZDANIA OSCARÓW NA ŻYWO WYNIKI NAJSZYBCIEJ PONIŻEJ:
Tweety użytkownika @TheAcademy


*Zamieszki przed siedzibą JSW: Policja znowu strzelała do związkowców WIDEO + ZDJĘCIA
*Psychopata z Zabrza więził kobietę w kanale. Opis tortur jest drastyczny. Czy zostanie skazany?
*Zielony jęczmień na odchudzanie? Tak! To działa. Właśnie zielony jęczmień stosują gwiazdy TV
*Zwolnienia grupowe w Biedronce to fakt. Oto pracownicy do zwolnienia
*Śląsk Plus - pierwsza rejestracja za darmo. Zobacz nowy interaktywny tygodnik o Śląsku

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!