Oświadczenie SONŚ po wyroku sądu w Opolu [REJESTRACJA SONŚ]

aga
Nasza działalność zmierza do ocalenia śląskiej tożsamości. Do tej pory Polska korzystała z dóbr materialnych Śląska.

Sąd Okręgowy w Opolu, 7 marca 2014r. wypowiedział się w kwestii rejestracji Stowarzyszenia Osób Narodowości Śląskiej uznając, że pod tą nazwą nasza organizacja nie może być zarejestrowana i przekazał tę sprawę do Sądu Rejonowego, któremu pozostaje tylko formalnie wykreślić nasze Stowarzyszenie z rejestrów KRS. Wszystko to jest pokłosiem decyzji Sądu Najwyższego RP z 5 grudnia 2013r. Jako społeczności ceniącej wysoką i powszechną kulturę prawną, pozostaje nam zastosować się do werdyktu sądowego, co nie znaczy, że zaniechamy innych, zgodnych z prawem działań, zmierzających do uznania przez Rzeczpospolitą Polską praw i aspiracji naszej grupy narodowościowej.

PRZECZYTAJ WIĘCEJ O DECYZJI OPOLSKIEGO SĄDU W SPRAWIE SONŚ

Przypomnijmy, że Sąd Najwyższy RP wydał konkluzję, której istota sprowadza się do następującego stwierdzenia: "Szanując przekonanie części Ślązaków o ich pewnej odrębności, wynikającej z kultury i regionalnej gwary, nie można zaakceptować sugestii, iż tworzy się naród śląski, bądź już istnieje - w liczbie kilkuset tysięcy osób, którzy zadeklarowali taką przynależność w spisie powszechnym". Jak wielokrotnie podkreślaliśmy w nazwie naszego Stowarzyszenia mowa jest o narodowości a nie narodzie. Jest to ujęcie całkowicie zgodne z przyjętymi w Rzeczypospolitej Polskiej definicjami, zawartymi w Ustawie o Mniejszościach Narodowych i Etnicznych oraz Języku Regionalnym i odpowiada obiektywnie istniejącej rzeczywistości. Wielokrotnie w ostatnim czasie to podkreślaliśmy. W tej sytuacji pozostaje nam między innymi zwrócić się do Trybunału Konstytucyjnego o rozstrzygnięcie powyższych sprzeczności prawnych i orzeczenie, czy konkluzja Sądu Najwyższego RP jest zgodna z obowiązującym w naszym państwie prawem. Będziemy się też zwracać do europejskich instytucji z prośbą o wsparcie naszych starań, zmierzających do osiągnięcia przez naszą grupę narodowościową pełnej możliwości legalnego działania w ramach obowiązującego obecnie prawa, gdyż stoimy na stanowisku, że prawo polskie w obecnym kształcie stwarza taką szansę, jednakowoż wysokie instytucje państwowe skutecznie nam ją blokują. Nie zaniechamy żadnej zgodnej z prawem możliwości, która sprzyjałaby naszym staraniom.

Po raz kolejny, przy tej okazji, pragniemy podkreślić, że nasza działalność zmierza do ocalenia śląskiej tożsamości, wielowiekowego dziedzictwa materialnej i duchowej kultury Śląska, spuścizny po naszych przodkach, które to dobra – dla nas najwyższe – w ostatnich dziesięcioleciach zostały skazane na anihilację i jest ostatni moment na ich ratowanie. Przez dziesiątki lat życia w państwie niedemokratycznym chroniliśmy te dobra w naszych domach i sercach. Jako obywatele państwa demokratycznego, chcemy się cieszyć pełnią praw obywatelskich, na równi z innymi. Do tych praw należy również prawo do ochrony przez państwo. Jako mniejszość, jesteśmy grupą słabszą i zgodnie z demokratycznymi standardami, które Rzeczypospolita Polska umieściła na swoich sztandarach, taka opieka ze strony państwa należy się nam – a dokładniej skarbcowi naszej kultury. Pełna opieka, zgodna z zasadami przyjętymi w tym względzie w Europie, a nie reglamentowana przez urzędników i polityków, stosownie do ich widzimisię i doraźnych, partykularnych interesów, na neokolonialną modłę. Do tej pory Polska korzystała z dóbr materialnych Śląska, eksploatując jego zasoby naturalne, przemysł i siłę roboczą. Śląsk ma do zaoferowania także ogromny skarbiec swojego cywilizacyjnego dorobku, z którego państwo i społeczeństwo polskie mogłyby skorzystać, ku wspólnemu pożytkowi. Chcemy współtworzyć wspólny kraj, przy pełnym uznaniu i poszanowaniu naszej odrębnej, ukształtowanej historycznie, tożsamości.

*PREZENTY NA DZIEŃ KOBIET 2014 - NAJLEPSZE POMYSŁY
*PIĘKNE DZIEWCZYNY CHCĄ BYĆ MISS POLONIA - ZDJĘCIA Z CASTINGU W KATOWICACH
*TVP ABC I TV TRWAM NA MULTIPLEKSIE. Jak odbierać, jak przeprogramować dekoder?
*GALA NIEGRZECZNI - DODA POBIŁA SIĘ Z SZULIM - NOWE FAKTY i ZDJĘCIA

Wideo

Komentarze 18

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

T
Terersa Ślązaczka

Panowie - nie dajmy się sprowokować , trzeba pomyśleć co dalej . Byle nie rezygnacja.
Na chamstwo - należy minąć milczeniem - na to zasługuje . Nie równajmy do tego poziomu.

P
Piotr Kiera

Piłsudski autorytet polaków mawiał o narodzie polskim tak :naród fajny tylko ludzie k**** koniec cytatu

,,,

Trzesie też calą Polską.

S
Slonzok z Rydułtów

hau hau hau hau hau do budy kundel kurde abo se myla moze na drzewo małpo hehehehehehehe

R
Rybniczanin-Ślonzok

NIECH ZYJE NARÓD SLASKI

S
Stanik z Rybnika

Polacy są narodem idiotów, Marszałek J.Pilsucki)

S
Stanik z Rybnika

Ty gnido podły psie nie jestem Polskim Śląskiem jestem SLASAKIEM mieszkajacym w Polsce i mam Obywatelstwo Polskie.

.

to... no (more) comment.

.

to Polska ,żeczywiście nie jest demokratyczna w tej POWAŻNEJ KWESTII.

A co do CHURCHILLA I WIlhelma...

pierwszy nie znał ŚLĄSKA przed industrializacją niemiecką
a drugi był najokazalszym demokratom----HUNENREDE.

G
Gość

PRZEGRACIE GO W KAŻDEJ INSTANCJI.

h
hm

Ciebie znodli na gnojowisku--mosz gyny swini hodowlany !!!!!!

H
Henryk Mościbrodzki

Mnie się przypomniało powiedzenie marszałka Piłsudskiego - "Wam kury szczać prowadzić a nie politykę robić!"

Ślązacy, może zamiast permanentnie kłócić się o jakieś przysłowiowe pierdoły, zabierzmy się wreszcie za KONSTRUKTYWNE działanie!

O
OBSERWATOR

cytat z komentarza: " Jako obywatele państwa demokratycznego, chcemy się cieszyć pełnią praw obywatelskich, na równi z innymi".
PS: Temu państwu jeszcze daleko do miana demokratycznego!!!

Cytat: "Piękny kraj, ten Śląsk, wart by za niego umierać" - Winston Churchill do cesarza Wilhelma II na wojskowych manewrach w roku 1913. Późniejszy premier Zjednoczonego Królestwa był zafascynowany dostojeństwem i porządkiem .....

G
GOROL z Sosnowca

hahahahahihihihihihihahahahahahehehehehe !!!

@

napisz o pomoc do Putina przecież wielu z was ma geny rosyjskie !

Dodaj ogłoszenie