Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Oto 10 rzeczy, które warto zabrać ze sobą na zimową wyprawę w Beskidy

JAK
STUPTUTYNa pewno warto mieć w plecaku stuptuty, czyli ochraniacze na nogi przeznaczone do poruszania się w trudnym terenie. Przydają się zwłaszcza tam, gdzie zalega sporo mokrego śniegu. Ochronią przed wilgocią nasze buty i nogawki spodni.
STUPTUTYNa pewno warto mieć w plecaku stuptuty, czyli ochraniacze na nogi przeznaczone do poruszania się w trudnym terenie. Przydają się zwłaszcza tam, gdzie zalega sporo mokrego śniegu. Ochronią przed wilgocią nasze buty i nogawki spodni. Wikipedia
W ostatnim czasie z powodu epidemii koronawirusa i zamkniętych m.in. basenów czy siłowni beskidzkie szlaki cieszą się ogromną popularnością. Nie tylko w weekendy w górach można spotkać sporo osób. Niestety, nie wszyscy turyści są dobrze przygotowani do górskich wędrówek, które zwłaszcza zimą mogą nam nastręczyć sporo trudności. W efekcie ratownicy GOPR mają sporo roboty, bo ktoś niewłaściwie przygotowany do wyprawy poprosił o pomoc. Podpowiadamy więc, co - oprócz dobrego obuwia i odpowiedniej odzieży - zabrać ze sobą w góry, bo może okazać się przydatne.

Polskie góry uchodzą za niskie, są coraz lepiej zagospodarowane, toteż niektórzy szlaki uznają za łatwe. To tylko część prawdy, bo Twoimi wrogami na szlaku są odległości jakie masz do pokonania i różnice wzniesień - przestrzega Komisja Turystyki Górskiej Polskiego Towarzystwa Turystyczno-Krajoznawczego. Radzi, żeby przed wyruszeniem w góry, zastanowić się skąd i dokąd chcemy przejść i ile godzin zajmie nam wycieczka. Dobrze jest zaplanować marsz na 5-6 godzin dziennie, gdyż dłuższe wycieczki wymagają dobrej kondycji i trwają dłużej niż to wynika z opisów, zwłaszcza zimą.

Nie przeocz

Kiedy już wyruszymy na szlak nie powinniśmy się śpieszyć. - Na podejściu idź równym krokiem, a na zejściach uważaj na każdy krok; wypadki zdarzają się często pod koniec wycieczki, gdy turysta jest już zmęczony - radzi PTTK. I zwraca uwagę, że podstawą górskiego wędrowca jest właściwe obuwie, które ochroni stopę i staw „w kostce”. - Płytki but nie chroni przed sypaniem się kamyczków do wnętrza (uwierają), nie gwarantuje dobrej przyczepności na ścieżce (ślizga się), nie chroni przed zimnem w razie zmiany pogody (deszcz, śnieg) i nie chroni przed urazem stawu skokowego w razie upadku lub niefortunnego postawienia stopy. But na podeszwie z protektorem (na tzw. wibramie), niekoniecznie wysokogórski, jest podstawowym elementem wyposażenia turysty górskiego - informuje. I radzi by wychodzić w góry przy sprzyjających warunkach atmosferycznych wcześnie rano, bo nawet w przypadku załamania pogody będziemy mieli czas, by wrócić do domu lub schroniska.

Prócz ciepłej odzieży, dobrej czapki i rękawiczek, zimą dobrze zabrać ze sobą dodatkowy ekwipunek w postaci m.in. raczków czy kijków.

Zobacz koniecznie

Musisz to wiedzieć

Bądź na bieżąco i obserwuj

od 7 lat
Wideo

Reklamy "na celebrytę" - Pismak przeciwko oszustom

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera