Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Otwarcie nowego Egzotarium w Sosnowcu już 2 grudnia. Znamy ceny biletów!

OPRAC.:
Piotr Sobierajski
Piotr Sobierajski
Tak prezentuje się nowe Egzotarium w SosnowcuZobacz kolejne zdjęcia/plansze. Przesuwaj zdjęcia w prawo naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE
Tak prezentuje się nowe Egzotarium w SosnowcuZobacz kolejne zdjęcia/plansze. Przesuwaj zdjęcia w prawo naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE Piotr Sobierajski/Karina Trojok
Otwarcie nowego Egzotarium w Sosnowcu już 2 grudnia o godzinie 9.00. Poznaliśmy właśnie centy biletów do Centrum Edukacji Ekologicznej Egzotarium, bo tak oficjalne nazywa się teraz ta atrakcja. Bilety, dzięki Sosnowieckiej Karcie Miejskiej, kosztują już od 17 zł, a z kartą dla rodzin wielodzietnych nawet poniżej 10 zł za osobę.

Nowe Egzotarium w Sosnowcu: ceny biletów

Wielkie otwarcie już 2 grudnia. Centrum Edukacji Ekologicznej Egzotarium będzie czynne od godziny 9.00 do 19.00 (kasa do godz. 18.00), a jego integralną częścią jest niezwykły i jedyny taki ogród botaniczny. Bilety będzie można kupić wcześniej. Sprzedaż startuje 27 listopada na stronie internetowej www.cee-egzotarium.sosnowiec.pl, a stacjonarnie 1 grudnia, od godziny 13.

- Muszę przyznać, że chyba na żadną inwestycję nie czekałem z takimi wypiekami. Egzotarium, a właściwie Centrum Edukacji Ekologicznej Egzotarium, robi naprawdę duże wrażenie. To już zupełnie inne miejsce i już teraz jestem z niego dumny. Myślę, że sosnowiczanie też będą - mówi Arkadiusz Chęciński, prezydent Sosnowca.

Ile będą kosztowały wejściówki?

- Przede wszystkim zależy nam na uhonorowaniu mieszkańców Sosnowca. Te obiekty powstają dla nich i dzięki nim. Wiemy, że Egzotarium ma miejsce w ich sercach, dlatego każdy, kto posiada Sosnowiecką Kartę Miejską, zapłaci dużo mniej. Generalnie zachęcamy do zakupu online, który także będzie tańszy - mówi Marlena Siwiec, zastępca dyrektora Miejskiego Zakładu Usług Komunalnych ds. funkcjonowania CEE Egzotarium.

Podstawowy bilet, zakupiony w kasie stacjonarnej, będzie kosztował 39 zł, a kupiony online 37 zł. Ulgowy to odpowiednio 29 i 27 zł. Dużo niższe będą ceny dla posiadaczy Sosnowieckiej Karty Miejskiej. Tutaj bilet normalny będzie kosztował odpowiednio 27 i 25 zł, a ulgowy 19 i 17 zł.

Będzie także możliwość zakupu Biletu Rodzinnego (dla rodziców z maksymalnie dwójką dzieci). Jego cena to 97 zł stacjonarnie i 95 zł online. Dla posiadaczy SKM cena będzie dużo niższa - 65 zł i 63 zł. Honorowane będą także karty Nowego Mieszkańca, Dużej Rodziny czy też Miej Więcej, przy której cena bilety spada nawet poniżej 10 zł. Istnieje także możliwość wykupu karnetu, a grupy zorganizowane z sosnowieckich placówek oświatowych również będą płaciły mniej niż uczniowie spoza miasta.

Nowe Centrum Edukacji Ekologicznej Egzotarium powstawało trzy lata. Kosztowało prawie 70 milionów złotych. Około 15 milionów z tej kwoty stanowiła dotacja Unii Europejskiej w ramach projektu Zagłębiowski Park Linearny. Obiekt zbudowała dla miasta firma Maximus ZBH.

W najwyższym miejscu oranżeria ma około 24 metrów wysokości. Dziś widać tu m.in. egzotyczne palmy, fikusy, kaktusy, storczyki i wiele wiele innych, także kolorowo kwitnących roślin. Zautomatyzowany proces dostosowania odpowiedniej wilgotności, czy nawadniania, pozwoli im tu świetnie się zaaklimatyzować. Rośliny sadzili pracownicy firmy - GTP Harvey Michał Gąstał z Baniochy w województwie mazowieckim. To duże drzewa, krzewy, rośliny wodne i błotne, epifity. Będzie też łąka kwietna. W sumie nasadzenia kosztowały 1,36 mln zł.

Całkowitą nowością będzie formikarium. W holu powita nas mrówcza rodzina. W basenach zobaczymy różnego rodzaju ryby i płazy. Są żółwie, mnóstwo różnych ryb, ptaki w wolierach. To m.in. czubacze, podobne trochę do indyków, skrzeczą ary. Ciekawie przyglądają się nowemu otoczeniu tukany.

Egzotarium w Sosnowcu: początki sięgają czasów przedwojennych

Historia sosnowieckiego Egzotarium sięga czasów przedwojennych. Ówczesne władze miejskie wyszły z inicjatywą założenia na terenie Starego Sosnowca parku o powierzchni 4,8 ha „zgodnego z trendami modernistycznymi”. Po wojnie przyszedł czas na zmiany, a park podzielono na części. Jedna z nich była przeznaczona na ogród dendrologiczny i obsadzona różnymi gatunkami drzew i krzewów. Na obszarze przylegającym do ul. Piłsudskiego zlokalizowano Palmiarnię i Akwarium, a więc dzisiejsze Egzotarium.

Otwarcie obiektu nastąpiło w 1956 roku, a w 1961 roku w prawej części parku ustawiono fontannę z rzeźbą przedstawiającą troje dzieci. W samym Egzotarium zlokalizowano drugą rzeźbę klęczącej dziewczynki, a jak wieść niesie, była to córka autora rzeźby Stefana Chorembalskiego, Zofia.

Choć obiekt był ikoną miasta, przez wiele lat nie był modernizowany. To zmieniło się kilka lat temu. Najpierw ruszyła przebudowa pobliskiego parku, który dzisiaj jest ogrodem botanicznym i mieści wiele niespotykanych gatunków roślin i zwierząt. W 2019 roku ogłoszony został natomiast przetarg na przebudowę samego Egzotarium, a stary budynek zrównany został z ziemią rok później.

Nie przeocz

Musisz to wiedzieć

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Co dalej z cenami sprzętu AGD?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera