Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Otwarcie pierwszej tężni w Żywcu coraz bliżej. Ostatnie prace w Parku Habsburgów

KL
W żywieckim Parku Habsburgów pojawi się kolejna atrakcja turystyczna. Zobacz kolejne zdjęcia. Przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE
W żywieckim Parku Habsburgów pojawi się kolejna atrakcja turystyczna. Zobacz kolejne zdjęcia. Przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE Antoni Szlagor/FB
Jeszcze w marcu zakończy się budowa pierwszej w Żywcu tężni solankowej, która powstaje w Parku Habsburgów, popularnym miejscu wypoczynku. Jej otwarcie nastąpi w połowie kwietnia.

Otwarcie pierwszej tężni w Żywcu coraz bliżej

– Trwają już ostatnie prace. Tężnia będzie gotowa przed końcem marca, ale oficjalne otwarcie zaplanowaliśmy na drugi weekend kwietnia – mówi rzecznik żywieckiego magistratu Mariusz Hujdus.

Jak dodaje, solanka będzie pochodziła z ujęcia w Zabłociu w gminie Strumień. Solanka z Zabłocia używana jest w wielu tężniach na południu województwa śląskiego. Ma kilkunastokrotnie wyższe zasolenie niż woda w Bałtyku. Korzystnie działa na układ oddechowy i tarczycę.

Budowa pierwszej w Żywcu tężni rozpoczęła się jesienią ubiegłego roku. Powstaje w miejskim parku obok popularnego – zwłaszcza wśród dzieci – mini zoo. Jej koszt to 505 tys. zł. Została sfinansowana w całości z funduszy Mechanizmu Finansowego EOG, które Żywiec otrzymał na realizację programu "Smart Żywiec – (r)ewolucja", i z budżetu państwa.

Tężnia solankowa to konstrukcja wykonana z drewna i tarniny. Lecznicze działanie zawdzięcza solankom, czyli naturalnym wodom mineralnym z dużą ilością jonów sodowych, które spływając po pionowych ściankach tworzą aerozol bogaty w sole o właściwościach leczniczych. Szacuje się, że godzinny seans w pobliżu tężni daje korzyści odpowiadające trzem dniom spędzonym nad morzem.

Wizytówka Żywca

Park Habsburgów jest jedną z większych atrakcji Żywca. Najstarsze jego fragmenty pochodzą z XVIII w. Ma powierzchnię 26 ha. Znajduje się w centrum miasta, tuż obok starego zamku i pałacu Habsburgów.

Jak pisze Andrzej Komoniecki w Dziejopisie Żywieckim, „założony był włoską modą”. Wyraźnie składał się z dwóch zespołów, jeden złożony z kwater i drugi z regularnie posadzonym drzewostanem. Przez pierwszy zespół przebiega kanał, który powstał w drugiej połowie XVIII wieku, z tego też okresu pochodzi altana zbudowana w formie Domku Chińskiego, z uwidocznionym ponad dachem herbem Wielopolskich – Starykoń. Domek jest pozostałością dawnej architektury ogrodowej, murowany na rzucie ośmioboku i dwukondygnacyjny.

Na przełomie XIX i XX wieku park o układzie geometrycznym został przekomponowany w duchu angielskich założeń krajobrazowych, wtedy to wspomniany Domek Chiński znalazł się na wyspie. W latach 1930-1936 wprowadzono nowe elementy dekoracyjne, które projektowała Angielka Brenda Colvin, a realizowała ogrodniczka Kit Beckh. Na osi głównej Pałacu powstała polana widokowa, założono okrągły basen z fontanną, pergole oraz półkoliste rozarium. Drewniane mostki nad kanałami zastąpiono kamiennymi, a na dziedzińcu zewnętrznym między Pałacem Habsburgów a Starym Zamkiem wybudowano ozdobną, kutą z żelaza studnię, którą wykonał rzemieślnik żywiecki Julian Rybarski.

W 2009 roku zarówno park, jak i Pałac Habsburgów przeszły gruntowną rewitalizację. W 2012 roku na terenie parku otwarto Park Miniatur oraz odsłonięto ławeczkę Alicji Habsburg.

Nie przeocz

Musisz to wiedzieć

od 16 latprzemoc
Wideo

CBŚP na Pomorzu zlikwidowało ogromną fabrykę „kryształu”

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera