Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Otwarcie Tatrzańskiej Świątyni Lodowej. Rzeźba Bogurodzicy w Tatrach Wysokich [ZDJĘCIA]

Olga Krzyżyk
Olga Krzyżyk
Lodowa świątynia w Wysokich Tatrach
Lodowa świątynia w Wysokich Tatrach Marek Hajkovsky/ TMR
Tatrzańska Świątynia Lodowa, 25 listopada została oficjalnie udostępniona dla turystów. Jest to symboliczne rozpoczęcie sezonu zimowego. Turyści z województwa śląskiego i Polski już obejrzeć lodowe wnętrza i ogromne rzeźby.

15 rzeźbiarzy, 720 brył lodu o wadze 90 kilogramów i zaledwie trzy tygodnie. Tak powstała Tatrzańska Świątynia Lodowa na Hrebienku w tatrach Wysokich. Turyści mogą ją odwiedzić codziennie w godzinach od 9.00 do 16.30. Podczas świąt Bożego Narodzenia godziny otwarcia zostaną przedłużone. Sam wstęp do świątynie jest bezpłatny. Bilet natomiast trzeba kupić na kolejkę. Bilety na kolejkę można kupić w kasie lub przez internet na stronie www.gopass.sk.

- Już od początku listopada lód był zwożony na Hrebienok ciężarówkami, przy czym ostatnia z czterech dostaw wypadła na św. Marcina, czyli 11 listopada. Głównym budowniczym tego wyjątkowego i zapierającego dech w piersiach dzieła nawiązującego do spiskiego gotyku jest rzeźbiarz Adam Bakoš, który już po raz drugi podjął się tego odpowiedzialnego zadania, bowiem funkcję głównego budowniczego tatrzańskiej świątyni pełnił także w ubiegłym roku“ - opowiada Andrea Žigová, dyrektor wykonawcza Regionalnej Organizacji Turystycznej Region Tatry Wysokie.

W ubiegłym sezonie Tatrzańską Świątynię Lodową odwiedziło 218 tysięcy turystów, a sam obiekt był dostępny przez aż 137 dni. W lodowym kościółku odbyło się także pięć ślubów oraz jedne oficjalne zaręczyny.

W trakcie budowy rzeźbiarze pracowali po 10-12 godzin dziennie w temperaturze około -7 stopni C pod specjalną kopułą chroniącą lodowe dzieło przed pogodą. W ciągu prawie 3 tygodni artyści zbudowali gotycką świątynię z ołtarzem z figurą Madonny z błogosławiącym Dzieciątkiem i figurą Mistrza Pawła z Lewoczy, która znajduje się przy sklepieniu po prawej stronie od ołtarza. W świątyni znajdują się także inne figury nawiązujące do gotyku, takie jak figury św. Jakub, św. Barbara, św. Maria Magdalena i św. Antoni Pustelnik.

Lodową świątynię dopełniają artystyczne witraże w gotyckich oknach wykonane metodą fusingu, których autorem jest Achilleas Sdoukos. Achilleas jest artystą szklarzem i projektantem ze słowacko-greckimi korzeniami.

- Moim zadaniem było połączenie motywu sakralnego, którym jest Bogurodzica, widoczna w centralnym oknie, z motywami Tatr - wyjaśnia swój twórczy wkład w lodową budowlę Achilleas Sdoukos.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!