Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Oznaczenie grobu powstańca śląskiego Tadeusza Jänicha w Żywcu tabliczką „Tobie Polsko"

JAK
Wideo
od 16 lat
Uroczystość oznaczenia grobu powstańca śląskiego śp. Tadeusza Jänicha znakiem pamięci „Tobie Polsko” odbyła się dzisiaj 23 października na cmentarzu parafialnym pw. Narodzenia NMP przy ul. Komonieckiego w Żywcu. Wzięli w niej udział rodzina powstańca, władze samorządowe oraz przedstawiciele Instytutu Pamięci Narodowej.

- Oznaczenie grobu śp. Tadeusza Jänicha znakiem „Tobie Polsko” to konsekwencja akcji, którą prowadzimy. Chcemy podczas niej uhonorować tych, którzy wzięli udział w powstaniach śląskich. Tadeusz Jänich to jedna z postaci, która ma piękny życiorys. Już w czasie I wojny światowej był legionistą. Później był żołnierzem błękitnej armii generała Hallera, a później wziął udział w drugim i trzecim powstaniu śląskim - przypomniał Jan Kwaśniewicz, naczelnik z Okręgowego Biura Upamiętnienia Walk i Męczeństwa Instytutu Pamięci Narodowej w Katowicach.

Ppor. Tadeusz Jänich urodził się 18 marca 1892 r. w Tarnowie. Był synem Gustawa i Marii. Należał do Towarzystwa Gimnastycznego „Sokół”. W 1912 r. założył w Żywcu pierwszą Drużynę Skautową im. Tadeusza Kościuszki. W 1914 r. został mianowany komendantem 2. kompanii Legionów Ziemi Żywieckiej.

W latach 1917-1918 przebywał w obozach jenieckich na terenie Węgier i Włoch. W połowie listopada 1918 r. wstąpił do Armii gen. J. Hallera, gdzie pełnił służbę do 1921 r. Następnie wstąpił w szeregi Polskiej Organizacji Wojskowej. Brał udział w powstaniach śląskich.

W czasie II wojny światowej należał do Armii Krajowej i działał na terenie Krakowa. Posługiwał się wówczas pseudonimem „Krzywy”. Brał udział w akcjach dywersyjnych i sabotażowych. Jego mieszkanie przy ulicy Idziego 5 stanowiło punkt kontaktowy, gdzie przekazywano meldunki. W 1943 r. został aresztowany przez gestapo, wolność odzyskał po wyzwoleniu w 1945 r. W działalność konspiracyjną były zaangażowane również jego dwie córki: Janina i Ewa. Został odznaczony Śląską Wstęgą Waleczności i Zasługi.

Naczelnik Jan Kwaśniewicz przypomniał, że Tadeusz Jänich angażował się w życie społeczne - organizował drużyny Polskiego Towarzystwa Gimnastycznego Sokół, zakładał też pierwsze w okolicy drużyny skautowe i harcerskie.

Nie przeocz

Musisz to wiedzieć

Tadeusz Jänich zmarł 5 grudnia 1973 r.

Akcja „Tobie Polsko” jest prowadzona przez Oddziałowe Biuro Upamiętniania Walk i Męczeństwa IPN w Katowicach. Rozpoczęła się 5 lipca 2021 roku, w setną rocznicę zakończenia III Powstania Śląskiego, a polega ona na oznaczaniu grobów i miejsc pamięci specjalnym znakiem, opracowanym przez OBUWiM, wzorowanym na sztandarze powstańczym, używanym w trakcie powstań śląskich.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera