Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Pałac w Koszęcinie odzyskuje blask!

Bartłomiej Romanek
Pałac już teraz czeka na gości, ale chce rozwinąć ofertę
Pałac już teraz czeka na gości, ale chce rozwinąć ofertę Fot. BartŁomiej Romanek
Do czerwca 2013 roku jeden z największych w Polsce neoklasycystycznych zespołów pałacowych, siedziba Zespołu Pieśni i Tańca Śląsk w Koszęcinie, odzyska dawny blask.

Inwestycja będzie kosztować 40 milionów zł, z czego 25 milionów przeznaczy na to ze środków unijnych Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, a 15 przekaże Śląski Urząd Marszałkowski.

- Dzięki tym pieniądzom zakończymy rewitalizację pałacu. Wcześniej wyremontowaliśmy sale paradne, Balową, Kominkową i Zieloną, a teraz cały nasz kompleks wraz z otaczającym go angielskim parkiem zostanie zmodernizowany - mówi Adam Pastuch, dyrektor Zespołu Śląsk.

Śląsk nie jest już tylko zespołem muzyczno-tanecznym, ale także prężnym przedsiębiorstwem, które zalicza się do grona liderów w pozyskiwaniu funduszy europejskich w naszym regionie.

Wysiłek włożony w odrestaurowanie pałacu doceniono podczas konkursu Polska Pięknieje - 7 Cudów Funduszy Europejskich, organizowanego przez Ministerstwo Rozwoju Regionalnego. Siedziba Śląska wygrała w nim w kategorii Zabytek, będąc jedynym laureatem z naszego województwa.

Nagrodę przyznano za rozpoczęcie rewitalizacji pałacu. Teraz nastąpi jej dokończenie. Powstaną sale, w których będzie można prowadzić zajęcia i szkolenia.

Na kolejne miejsca hotelowe zostanie zaadaptowane poddasze. W sumie z obecnymi 72 będzie ich około 140. Dzięki temu będzie możliwe organizowanie warsztatów artystycznych.

Odnowiony zostanie park i staw. Posadzone będą nowe drzewa, ale park zachowa swój dotychczasowy styl i wygląd.

- Nasz projekt jest jednym z zaledwie dwóch w Polsce, który zakłada rewitalizację nie tylko pałacu, ale i parku - podkreśla Pastuch. Po rewitalizacji koszęciński pałac ma być udostępniony zwiedzającym.
Dzięki inwestycjom dokonanym przez Zespół Śląsk pięciotysięczny Koszęcin, otoczony pięknymi lasami, może stać się zieloną stolicą regionu. Jego mieszkańcy będą mogli przyjechać tu, aby odpocząć w pięknym parku i obejrzeć występy Śląska.

Zespół, który w ostatnich latach otworzył dwa inne nowe budynki: Dom Pracy Twórczej i Pawilon Elwiry Kamińskiej, może stać się jednym z najprężniejszych ośrodków kulturalnych na Śląsku.

Tegoroczne czerwcowe Dni Śląska (także współfinansowane ze środków unijnych) przyciągnęły aż 50 tysięcy ludzi.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: RPP zdecydowała ws. stóp procentowych? Kiedy obniżka?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera