MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Pamięci tych, którzy ratowali Żydów. Wielu z nich zapłaciło za swoje bohaterstwo najwyższą cenę. Wieczornica w Jastrzębiu-Szerokiej ZDJĘCIA

Ireneusz Stajer
Ireneusz Stajer
Wśród gości był poseł Grzegorz Matusiak oraz proboszcz z Szerokiej ks. Jerzy Wójcik, obaj żywo zainteresowani tematyką spotkania. Ale w spotkaniu uczestniczył również dr Grzegorz Sztoler, od lat związany z Dziennikiem Zachodnim, autor książki „Dom trzech pokoleń”. W publikacji opisuje dzieje swojej rodziny - Godziek z Brzeźc koło Pszczyny. Jednym z najważniejszych etapów ich historii było uratowanie przed niechybną śmiercią Żydówek przez pradziadków Grzegorza oraz rodzinę Paszek.
Wśród gości był poseł Grzegorz Matusiak oraz proboszcz z Szerokiej ks. Jerzy Wójcik, obaj żywo zainteresowani tematyką spotkania. Ale w spotkaniu uczestniczył również dr Grzegorz Sztoler, od lat związany z Dziennikiem Zachodnim, autor książki „Dom trzech pokoleń”. W publikacji opisuje dzieje swojej rodziny - Godziek z Brzeźc koło Pszczyny. Jednym z najważniejszych etapów ich historii było uratowanie przed niechybną śmiercią Żydówek przez pradziadków Grzegorza oraz rodzinę Paszek. SP 18 Jastrzębie-Zdrój
Szkoła Podstawowa nr 18 im. Henryka Sławika w Jastrzębiu-Zdroju Szerokiej zorganizowała wieczornicę upamiętniającą świadectwo poświęcenia rodziny Ulmów, przedwojennego mieszkańca Szerokiej Henryka Sławika (nazwanego Śląskim Wallenbergiem) oraz rodzin Paszek i Godziek. Na uroczystości szkoła miała zaszczyt gościć potomków Sprawiedliwych, którzy dzięki swej uprzejmości, udostępnili film ze wspomnień śp. Jadwigi Lazar, a także Medal Sprawiedliwy Wśród Narodów Świata i pamiątkowy dyplom.

- Musimy również pochwalić się, że w naszej szkole uczą się potomkowie rodziny Godziek, a także Henryka Sławika. Tym bardziej możemy powiedzieć, że cytat "Kto ratuje jedno życie, ratuje cały świat " jest wyryty w sercach całej szerockiej społeczności – zaznacza Mariusz Piórkowski, dyrektor Szkoły Podstawowej nr 18 im. Henryka Sławika.

Jadwiga i Augustyn Godziek ukrywali Żydówki. Olgi Lengyel napisała potem sztandarową dla wiedzy o Holocauście książkę

Wśród gości był poseł Grzegorz Matusiak oraz proboszcz z Szerokiej ks. Jerzy Wójcik, obaj żywo zainteresowani tematyką spotkania. Ale w spotkaniu uczestniczył również dr Grzegorz Sztoler, od lat związany z Dziennikiem Zachodnim, autor książki „Dom trzech pokoleń”. W publikacji opisuje dzieje swojej rodziny - Godziek z Brzeźć koło Pszczyny. Jednym z najważniejszych etapów ich historii było uratowanie przed niechybną śmiercią Żydówek przez pradziadków Grzegorza oraz rodzinę Paszek. Na wieczernicy potomek Zofii i Augustyna Godźków opowiedział o dokumentowaniu historii związanej z ukrywaniem Żydówek. Zwrócił się do zebranych po emisji filmu "Olga z Marszu Śmierci" z 2009 roku.

- Moja babka Jadwiga Lazar z domu Godziek wspomina w nim, jak jej ojciec Augustyn Godziek ukrywał Żydówki i o późniejszych wizytach Olgi Lengyel w Brzeźcach – mówi Grzegorz Sztoler.

Sprawiedliwi wśród Narodów Świata

W 1993 roku, Zofia i Augustyn Godźkowie otrzymali medal i dyplom Sprawiedliwy wśród Narodów Świata, przyznany przez Instytut Pamięci Męczenników i Bohaterów Holokaustu Jad Waszem w Jerozolimie. Oba świadectwa bohaterstwa śląskiej rodziny można było obejrzeć na wieczernicy. Wystawa w holu szkoły cieszyła się zainteresowaniem potomków Godźków i mieszkańców Szerokiej.
Dr Grzegorz Sztoler zostawił taki wpis zostawiłem na stronie internetowej szkoły: "Henryk Sławik i my, rodzina Ulmów i my - potomkowie Godźków, którzy razem z Paszkami z Brzeźc uratowali trzy Żydówki, w tym Olgę Lengyel, autorkę sztandarowej książki o Holokauście, "Five Chimneys". Nikt dotąd nas tak nie honorował (poza uroczystością poświęconą pszczyńskim Sprawiedliwym w 2020 r.). Gościliśmy w piątek 22 września na wieczornicy poświęconej Sprawiedliwym Wśród Narodów Świata. Uroczystość zorganizowano w Szerokiej, związanej z Ziemią Pszczyńską, dziś dzielnicy Jastrzębia-Zdroju w szkole noszącej zaszczytne miano Henryka Sławika, który tu właśnie się urodził - w Szerokiej (Szkoła Podstawowa nr 18). Ambitni pedagodzy, z sercem dla młodzieży i otwarci. Moje Ciotki, Małgosia i Marysia, bardzo się wzruszyły słuchając jak babka Jadwiga Lazar (z domu Godziek) opowiada [z ekranu, w reportażu "Olga z Marszu Śmierci"], jak jej ojciec Augustyn ratował Żydówki, i że sąsiedzi "nie wyzdradzili". Babka nie dożyła wydania książki "Dom trzech pokoleń" i filmu, w którym występuje, a który opowiada głównie o Oldzie Lengyel i jej późniejszych wizytach w Brzeźcach w latach 80. XX w. Tu ponownie się narodziła, odżyły dawne wspomnienia. Ta rodzinna tradycja łączy już kilkaset osób rozsianych na całej Ziemi Pszczyńskiej, potomków rodzin Paszków i Godźków. Miałem przyjemność wygłosić krótki [wykład?] przemowę/opowieść o pracy nad dokumentowaniem ich Czynu. Nad przywracaniem Pamięci Sprawiedliwym i wytyczaniem nowych ścieżek z tym związanych (upragniona edycja polskiej wersji książki Olgi z pełnym kontekstem miejsca i czasu, z wymienieniem imion i nazwisk osób ratujących Olgę).
Jeszcze sporo pracy przed nami, ale spotykając tak cudowne miejsca jak społeczność Szkoły w Szerokiej, człowiek naprawdę zaczyna wierzyć w cuda:)
Dziękuję Wszystkim zaangażowanym we wczorajszą wieczornicę Sprawiedliwych
."

Nie przeocz

Musisz to wiedzieć

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Wydanie specjalne Gol24 - Studio EURO 2024 - odcinek 1

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dziennikzachodni.pl Dziennik Zachodni