Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Superjednostka w Katowicach jest super? Spacer retro, czyli jak zmieniała się przestrzeń przed Superjednostką i jak powstawała Śródmiejska

Karina Trojok
Karina Trojok
Aneta Kasprzyk
Aneta Kasprzyk
Założenia katowickiej Superjednostki były w dużej mierze podobne do koncepcji bloku marsylskiego Le Corbusiera. Nawiązywały do triady: słońce-przestrzeń-zieleń, którymi mieli cieszyć się lokatorzy budynku.
Założenia katowickiej Superjednostki były w dużej mierze podobne do koncepcji bloku marsylskiego Le Corbusiera. Nawiązywały do triady: słońce-przestrzeń-zieleń, którymi mieli cieszyć się lokatorzy budynku. Fotoreporterzy DZ
Superjednostka w Katowicach miała ułatwiać kontakty społeczne. Ma dwanaście wind zatrzymujących się na co trzecim piętrze, 17 kondygnacji, wysokość 51 m. Polska maszyna do mieszkania à la Le Corbusier, jednak bez basenu i roślin na dachu. Zniknął tez napis oddający hołd socjalistycznej ojczyźnie. Perła brutalizmu, powstała w latach 60. XX wieku. Zobacz jak zmieniała się przestrzeń przed katowicką Superjednostką. Zapraszamy na retro spacer do naszej galerii.

Superjednostka jest super?

Wysoki na 51 m, długi na 187,5 m, szeroki na 17 m, liczący 15 pięter plus dwupoziomowe „nogi” parteru i poziomu usługowego oraz technicznego o powierzchni 37 349 m², w tym mieszkaniowej 33 652 m² z 764 mieszkaniami, 9 klatkami schodowymi, 12 windami i 175 podziemnymi garażami. W latach 1956-1959 Mieczysław Król stworzył w Katowicach zespół wysokich punktowców. Projekt architekta opierał się na założeniach osiedla społecznego, jednostki sąsiedzkiej.

Blok przy alei Korfantego połączył w jeden organizm 9 osobnych punktowych budynków, rozmieszczonych w jednej linii i scalonych w pojedynczy układ. Tak narodziła się Superjednostka. 17-kondygnacyjny budynek w konstrukcji szkieletowej, powstał w latach 1967−1972. Zobaczcie w galerii, jak zmieniała się przestrzeń przed Superjednostką i jak powstawała ul. Śródmiejska,

Polska maszyna do mieszkania à la Le Corbusier. Hołd "socjalistycznej ojczyźnie"

Założenia katowickiej Superjednostki były w dużej mierze podobne do koncepcji bloku marsylskiego Le Corbusiera. Nawiązywały do triady: słońce-przestrzeń-zieleń, którymi mieli cieszyć się lokatorzy budynku. Śląski budynek jest jednak dłuższy od Jednostki Marsylskiej o prawie 50 metrów, nie znajdziemy tu również dachu z basenem i zielenią, wykorzystywanego w celach rekreacji. Budowla miała ułatwiać kontakty społeczne.

Budynek stoi na żelazobetonowych, antropomorficznych słupach, które mają za zadanie nadawać masywnej bryle wrażenia lekkości i ułatwiać przepływ wiatru oraz minimalizować wstrząsy tektoniczne. Windy zatrzymują się na co trzecim piętrze (parter, 2, 5, 8, 11, 14). Przejście przez cały budynek możliwe jest tylko na piętrach 2, 8 i 14. Obiekt ma własne zasilanie w wodę i prąd. Po remoncie Superjednostki usunięto oryginalną mozaikę z czerwonej terakoty, która wyróżniała wszystkie trzy wejścia do budynku na parterze. Od 1994 roku budynek posiada status osiedla.

Od tego czasu na dachu budynku zamiast napisów „Nasze Serca Myśli Czyny Tobie Socjalistyczna Ojczyzno” oraz herbu Katowic, zaczęto montować różne logotypy i neony firm. W 2011 roku zakończono gruntowny remont elewacji budynku, a w 2014 roku powstał film dokumentalny w reżyserii Teresy Czepiec, zatytułowany nie inaczej: „Superjednostka”. Czy Superjednostka jest super? Pamiętacie przeobrażenia kultowego budynku PRL-u i jego otoczenia? Zapraszamy na retro spacer do naszej galerii.

Nie przeocz

Musisz to wiedzieć

od 16 latprzemoc
Wideo

CBŚP na Pomorzu zlikwidowało ogromną fabrykę „kryształu”

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera