Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Park Kultury i Wypoczynku w Gliwicach zimą wygląda pięknie – to idealne miejsce na spacer. Można tu zobaczyć wiele gatunków ptaków

Paweł Kurczonek
Paweł Kurczonek
Park w Gliwicach przyciąga miłośników nart.
Park w Gliwicach przyciąga miłośników nart. Paweł Kurczonek / Polska Press
Nazwa Park Kultury i Wypoczynku może być nieco myląca. Do rozległego terenu w Gliwicach bardziej pasowałoby określenie „miejski las”. Jednak nie jest istotne, jak nazwiemy to miejsce. Ważne jest, że to miejsce chętnie odwiedzane przez gliwiczan. Mieszkańcy równie chętnie przychodzą tu zimą – na spacer z dzieckiem lub by pobiegać na nartach.

Park Kultury i Wypoczynku w Gliwicach – doskonałe miejsce na zimowy spacer

Pierwsze wzmianki o lesie znajdującym się terenie obecnego Parku Kultury i Wypoczynku w Gliwicach pochodzą ze średniowiecza. Początki samego parku położonego obok ulicy Chorzowskiej sięgają XVII wieku. Z tego okresu pochodzi kronika miasta, w której zostały wspomniane lasy komunalne. Mapa pochodząca z 1736 r. wskazuje las położony na tym terenie.

Określenie „las miejski” (niem. Stadtwald) pojawiło się na mapie pochodzącej z 1812 roku. Tak nazywała się w tamtym czasie również cała dzisiejsza dzielnica Zatorze. Miejski teren zielony dał także nazwę wytyczonej w 1904 roku ulicy Okrzei – przed laty nosiła nazwę Stadtwaldstraße. Nazwa Park Kultury i Wypoczynku została ustanowiona po II wojnie światowej. Mieszkańcy potocznie nazywają park Laskiem Chorzowskim.

Park Kultury i Wypoczynku w Gliwicach jest cennym obszarem pod względem przyrodniczym zwłaszcza ze względu na żyjące tu ptaki. Spacerując alejkami parku można zobaczyć sikorki, kowaliki, pełzacze, pleszki i inne gatunki ptaków. Zadomowiły się tu także wiewiórki oraz sarny i zające, a nawet dziki. Z tego powodu proponowane jest objęcie parku ochroną w formie obszaru chronionego krajobrazu.

W lipcu 2020 r. na terenie parku oddano do użytku tężnię solankową. Choć w zimie obiekt jest wyłączony z użytkowania, teren rekreacyjny wokół jest dostępny przez cały rok. Można tu znaleźć ławki i leżaki.

Zobacz także

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Archeologiczna Wiosna Biskupin (Żnin)

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty