Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Dzień Otwarty Energetyki Jądrowej. Reaktywacja kierunku na Politechnice Śląskiej to odpowiedź na zapotrzebowanie rynku

Paweł Kurczonek
Paweł Kurczonek
16 stycznia w Gliwicach odbywa się Dzień Otwarty Energetyki Jądrowej Politechniki Śląskiej.
16 stycznia w Gliwicach odbywa się Dzień Otwarty Energetyki Jądrowej Politechniki Śląskiej. Paweł Kurczonek / Polska Press
16 stycznia na Wydziale Inżynierii Środowiska i Energetyki Politechniki Śląskiej odbywa się Dzień Otwarty Energetyki Jądrowej. Wydarzenie jest związane z reaktywacją kierunku Energetyka Jądrowa. - Reaktywacja kierunku kształcenia jest naturalną odpowiedzią naszej uczelni na potrzebę stopniowego zastępowania konwencjonalnych źródeł energetycznych źródłami bezemisyjnymi, a więc i na rynkowe zapotrzebowanie na wykwalifikowanych absolwentów uczelni – podkreślają władze Politechniki Śląskiej.

Spis treści

Energetyka Jądrowa – wraca kierunek kształcenia na Politechnice Śląskiej

Zgodnie z wcześniejszymi zapowiedziami na Politechnikę Śląską wraca kierunek Energetyka Jądrowa. By przybliżyć odnowiony kierunek, 16 stycznia w Gliwicach odbywa się Dzień Otwarty Energetyki Jądrowej. Wydarzenie rozpoczęło się o godz. 10.00 w Auli 100B Wydziału Inżynierii Środowiska i Energetyki znajdującego się przy ul. Konarskiego 20.

- Wracamy do kształcenia na kierunku Energetyka Jądrowa. Politechnika Śląska miała doświadczenie w tym zakresie. Wielu absolwentów trawiło do Państwowej Agencji Atomistyki, daliśmy również wielu pracowników do elektrowni jądrowych w całej Europie – mówi prof. dr hab. inż. Janusz Kotowicz, Prorektor ds. Współpracy z Otoczeniem Społeczno-Gospodarczym Politechniki Śląskiej.

Kształcenie w obszarze energetyki jądrowej rozpoczęło się w Gliwicach już w połowie ubiegłego stulecia. Specjaliści zajmujący się energetyką jądrową zdobywali wiedzę na Politechnice Śląskiej do lat 80. XX wieku.

- Dziś chcemy do tego wracać. Jesteśmy jedną z sześciu uczelni w Polsce, które podpisały list z Ministerstwem Nauki i Szkolnictwa Wyższego. Mamy podpisane porozumienia ze spółką Orlen Synthos Green Energy – mówi prof. Janusz Kotowicz.

Nowy kierunek Politechniki Śląskiej to odpowiedź na zapotrzebowanie

Marcin Dąbrowski, dyrektor departamentu bezpieczeństwa jądrowego Państwowej Agencji Atomistyki, podkreśla, że potrzeby kadrowe w Polsce są ogromne.

- Potrzebujemy studentów Energetyki Jądrowej, potrzebujemy wykształconych pracowników. Dla nas to bardzo ważna informacja, że kolejna uczelnia otwiera ten kierunek – podkreśla dyrektor Dąbrowski.

Wyjaśnia, że Państwowej Agencji Atomistyki na pracowników czekają różne stanowiska.

- Potrzebujemy geologów ze znajomością energetyki jądrowej, jednocześnie będzie weryfikować bezpieczeństwo elektrowni atomowych, nasi pracownicy będą sprawdzać, czy ten projekt jest bezpieczny, a także będziemy prowadzić kontrole, jak inwestorzy prowadzą proces budowy i eksploatacji. Dlatego potrzebujemy specjalistów różnych specjalizacji – wyjaśnia Marcin Dąbrowski.

Jak podkreśla, praca przy pierwszych elektrowniach jądrowych w Polsce będzie niezwykle ciekawa, będzie również ogromnym wyzwaniem. Dyrektor Dąbrowski zapewnia, że energia jądrowa w Polsce będzie bezpieczna.

- Polskie wymagania w tym zakresie są wzorowane na zagranicznych. Są to wymagania stale poprawiane, stale wzmacniane. Naszym obowiązkiem będzie weryfikowanie, czy inwestor spełnia te wymagania – zapewnia Marcin Dąbrowski.

Krzysztof Gorzkowski, dyrektor ds. komunikacji Orlen Synthos Green Energy, również podkreśla wagę zapewnienia polskiej energetyce jądrowej dobrze wykształconej kadry.

- Tak szeroki projekt, jak budowa elektrowni jądrowej, nie będzie mieć szans realizacji bez specjalistów, których będziemy potrzebować za 10-12 lat, gdy kolejne reaktory zostaną uruchomione – zaznacza Krzysztof Gorzkowski.

Dyrektor Gorzkowski podkreśla również, że Polska bez energetyki jądrowej nie będzie mieć bezemisyjnej energii. Wyjaśnia, że koszty wytwórcze przemysłu rosną obecnie właśnie z powodu wzrastających kosztów emisji.

- Jeśli za 10 lat zakłady produkujące stal nie będą mieć zeroemisyjnej energii, po prostu przeniosą tę produkcję tam, gdzie ta energia będzie tania, dostępna i zeroemisyjna. I to jest wyzwanie dla nas wszystkich, dla uczelni, dla naszego przemysłu i naszego biznesu – podkreśla Krzysztof Gorzkowski.

Plan zakłada budowę w Polsce elektrowni jądrowych o mocy od 6 do 9 gigawatów. Pierwszy blok ma powstać w 2033 roku.

- To mają być elektrownie wielkoskalowe, czyli o dużej mocy. Ma ich być kilka – wyjaśnia dr hab. inż. Małgorzata Hanuszkiewicz-Drapała, koordynator kierunku Energetyka.

Dzień Otwarty Energetyki Jądrowej na Politechnice Śląskiej

Dzień Otwarty Energetyki Jądrowej skierowany jest do obecnych oraz przyszłych studentów. Zainteresowani będą mieć okazję do zapoznania się z odnowionym kierunkiem studiów oraz możliwościami, jakie daje absolwentom.

- O roli organów nadzoru jądrowego, jak również o wyzwaniach związanych z budową kompetentnych kadr w tym zakresie będzie mówił przedstawiciel Państwowej Agencji Atomistyki. Z kolei o specyfice pracy w obszarze unieszkodliwiania odpadów promieniotwórczych i planach rozwoju tego zyskującego na znaczeniu obszaru działalności rynkowej wypowie się przedstawiciel Zakładu Unieszkodliwiania Odpadów Promieniotwórczych – przekazuje Politechnika Śląska.

Udział w dniu otwartym jest bezpłatny. Więcej informacji na temat wydarzenia można znaleźć na stronie polsl.pl.

- Chcemy, aby studenci, którzy zostaną absolwentami tego kierunku, mogli w przyszłości pracować w obiektach jądrowych. Kształcimy ich pod kątem energetycznym z uwzględnieniem energetyki jądrowej. Poznają najnowsze technologie – inżynieria reaktorów jądrowych, teoria reaktorów, procesy cieplno-przepływowe, bezpieczeństwo energetyki jądrowej, utylizacja odpadów – wylicza dr hab. inż. Małgorzata Hanuszkiewicz-Drapała.

Dodaje, że w programie studiów przewidziano duży blok zajęć związanych z maszynami i urządzeniami obiegów cieplnych elektrowni. Trwa rekrutacja na nowy kierunek. Z harmonogramem naboru można zapoznać się na stronie rekrutacja.polsl.pl. Więcej o samym kierunku można również przeczytać na stronie internetowej Politechniki Śląskiej.

Zobacz także

od 7 lat
Wideo

Uwaga na Instagram - nowe oszustwo

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera