Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Energetyka Jądrowa – reaktywacja kierunku na Politechnice Śląskiej. Uczelnia zaprasza na Dzień Otwarty

Paweł Kurczonek
Paweł Kurczonek
Energetyka Jądrowa - kierunek wraca na Politechnikę Śląską
Energetyka Jądrowa - kierunek wraca na Politechnikę Śląską Paweł Kurczonek / Polska Press
16 stycznia na Wydziale Inżynierii Środowiska i Energetyki Politechniki Śląskiej odbędzie się Dzień Otwarty Energetyki Jądrowej. Wydarzenie jest związane z reaktywacją kierunku Energetyka Jądrowa. - Reaktywacja kierunku kształcenia jest naturalną odpowiedzią naszej uczelni na potrzebę stopniowego zastępowania konwencjonalnych źródeł energetycznych źródłami bezemisyjnymi, a więc i na rynkowe zapotrzebowanie na wykwalifikowanych absolwentów uczelni – podkreślają władze Politechniki Śląskiej.

Energetyka Jądrowa – wraca kierunek kształcenia na Politechnice Śląskiej

Zgodnie z wcześniejszymi zapowiedziami na Politechnikę Śląską wraca kierunek Energetyka Jądrowa. Prof. dr hab. inż. Arkadiusz Mężyk, rektor Politechniki Śląskiej, przypominał kilka miesięcy temu, że uczelnia ma wieloletnie doświadczenie w tym zakresie. Kształcenie w obszarze energetyki jądrowej rozpoczęło się w Gliwicach już w połowie ubiegłego stulecia. Specjaliści zajmujący się energetyką jądrową zdobywali wiedzę na Politechnice Śląskiej do lat 80. XX wieku, nie oznacza to jednak, że wiedza kadry przez lata uległa deaktualizacji.

- Mamy świetne kontakty z wieloma uniwersytetami europejskimi, które zajmują się energetyką jądrową, również na studiach międzyuczelnianych. Jest możliwość podróżowania, zobaczenia różnych laboratoriów i tych jednostek, które bardzo skutecznie rozwijają energetykę jądrową, jak na przykład uczelnie francuskie – mówił w czerwcu 2023 r. prof. Arkadiusz Mężyk.

Rektor uczelni zapewniał wówczas, że studiowanie na Energetyce Jądrowej będzie całkowicie bezpieczne.

Dzień Otwarty Energetyki Jądrowej na Politechnice Śląskiej

By przybliżyć nowy/stary kierunek Politechnika Śląska organizuje 16 stycznia Dzień Otwarty Energetyki Jądrowej. Wydarzenie rozpocznie się o godz. 10.00 w Auli 100B Wydziału Inżynierii Środowiska i Energetyki znajdującego się przy ul. Konarskiego 20 w Gliwicach.

- O potrzebie budowy silnych kadr dla inwestycji jądrowych w Polsce, podczas swoich wystąpień, opowiedzą przedstawiciele firm oraz instytucji o bardzo dużym znaczeniu i potencjale rynkowym. Głos ekspercki wybrzmi zarówno w części poświęconej prezentacjom podmiotów, jak również podczas panelu dyskusyjnego – zachęca uczelnia.

Dzień Otwarty Energetyki Jądrowej skierowany jest do obecnych oraz przyszłych studentów. Zainteresowani będą mieć okazję do zapoznania się z odnowionym kierunkiem studiów oraz możliwościami, jakie daje absolwentom.

- O roli organów nadzoru jądrowego, jak również o wyzwaniach związanych z budową kompetentnych kadr w tym zakresie będzie mówił przedstawiciel Państwowej Agencji Atomistyki. Z kolei o specyfice pracy w obszarze unieszkodliwiania odpadów promieniotwórczych i planach rozwoju tego zyskującego na znaczeniu obszaru działalności rynkowej wypowie się przedstawiciel Zakładu Unieszkodliwiania Odpadów Promieniotwórczych – przekazuje Politechnika Śląska.

Udział w dniu otwartym jest bezpłatny. Więcej informacji na temat wydarzenia można znaleźć na stronie polsl.pl, a szczegółowy program – poniżej.

Program wydarzenia:

  • 10.00 - Otwarcie wydarzenia przez Dziekana Wydziału Inżynierii Środowiska i Energetyki, przywitanie gości.
  • 10.10 - Kształcenie na kierunku Energetyka Jądrowa w Politechnice Śląskiej (Małgorzata Hanuszkiewicz-Drapała, Koordynatorka kierunku Energetyka Jądrowa w Politechnice Śląskiej)
  • 10.25 - Wartość europejskiej oferty jądrowej dla polskiej transformacji energetycznej (Thierry Deschaux, Dyrektor Generalny EDF SA Przedstawicielstwo w Polsce)
  • 10.40 - Rola Energopomiaru w rozwoju energetyki jądrowej w Polsce (Dariusz Dekarz, Dyrektor ds. kluczowych klientów w Energopomiar Sp. z o.o.)
  • 10.55 - Potencjał i wyzwania dla EPK S.A. związane z transformacją energetyczną ukierunkowaną na Energetykę Jądrową (Olgierd Sikora, Wiceprezes Zarządu, Dyrektor ds. marketingu i rozwoju rynku w Energoprojekt-Katowice SA)
  • 11.10 - Moja randka z Atomem to nie „randka w ciemno” czyli dlaczego należy i warto studiować energetykę jądrową (Wacław Gudowski, Doradca w Orlen Synthos Green Energy Sp. z o.o.)
  • 11.25 - Status projektu i proces wdrażania w Polsce małych reaktorów modułowych w technologii BWRX-300 (Dagmara Peret, Prezes GE Hitachi Nuclear Energy)
  • 11.40 - Rola PAA w Programie Polskiej Energetyki Jądrowej oraz rozwój kadr na potrzeby licencjonowania elektrowni jądrowych (Marcin Dąbrowski, Dyrektor Departamentu Bezpieczeństwa Jądrowego w Państwowej Agencji Atomistyki)
  • 11.55 - Potrzeby kadrowe ZUOP w kontekście wdrożenia energetyki jądrowej i budowy nowego powierzchniowego składowiska odpadów promieniotwórczych (Aneta Korczyc, Dyrektor Zakładu Unieszkodliwiania Odpadów Promieniotwórczych)
  • 12.10 - Dyskusje przy kawie i herbacie
  • 13.00 - Panel dyskusyjny – Energetyka jądrowa – studenckie wyzwania i perspektywy (Paneliści: Marcin Dąbrowski (PAA), Dariusz Dekarz (Energopomiar), Thierry Deschaux (EDF), Krzysztof Gorzkowski (Dyrektor komunikacji w Orlen Synthos Green Energy Sp. z o.o.), Aneta Korczyc (ZUOP), Dagmara Peret (GEH), Olgierd Sikora (EPK), moderator dyskusji: Łukasz Bartela)
  • 14.45 Zakończenie Wydarzenia

Zobacz także

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Maturzyści zakończyli rok szkolny. Czekają na nich egzaminy maturalne

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera