Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Cieszyn w latach 90. XX wieku. Tak wyglądało graniczne miasto - niektórych budynków już dzisiaj nie ma

Paweł Kurczonek
Paweł Kurczonek
Pewex w budynku hotelu Pod Brunatnym Jeleniem. Zdjęcie wykonane podczas kręcenia filmu "Obywatel świata" na podstawie noweli Grzegorza Ciechowskiego.
Pewex w budynku hotelu Pod Brunatnym Jeleniem. Zdjęcie wykonane podczas kręcenia filmu "Obywatel świata" na podstawie noweli Grzegorza Ciechowskiego. fotopolska.eu
Początki Cieszyna sięgają IX w. Pierwsze wzmianki pochodzą z 1155 r., wówczas był to Tescin. Jako, że miasto podzielone jest na dwie części – polską i czeską, było i nadal jest popularnym przejściem granicznym. Jak Cieszyn wyglądał w latach 90. XX wieku? Zapraszamy na spacer ulicami miasta.

Cieszyn to jedno z najstarszych miast na Górnym Śląsku

Jeżeli wierzyć Jakubowi Schickfusowi, autorowi prac poświęconych prawu i filozofii, założenie Cieszyna miało miejsce ok. 810 r. Jeżeli książę Cieszymir faktycznie założył osadę w tym czasie, oznacza to, że Cieszyn jest najstarszym miastem na Górnym Śląsku.

Zobacz, jak Cieszyn wyglądał w latach 90. XX wieku

Z kolei podanie głosi, że Cieszyn został założony w tym samym roku przez trzech braci – Bolka, Leszka i Cieszka (Bolek, Lešek a Těšek), którzy byli synami czeskiego księcia Lecha. Zgodnie z legendą bracia, po długiej wędrówce, spotkali się u wypływającego tu źródła. Ciesząc się tym faktem założyli gród. Źródło nazwano później Studnią Trzech Braci.

Na terenie zajmowanym przez miasto ludzie osiedlali się o wiele wcześniej. Za zalążek Cieszyna można uznać Górę Zamkową. Najstarsze ślady osadnictwa w tym miejscu sięgają VI-V w. p.n.e. Drugim miejscem, w którym osiedlali się ludzie była wieś Podobora, obecnie jest to część Kocobędza w Republice Czeskiej.

Z czasem Cieszyn zaczął zyskiwać na znaczeniu i stał się centrum administracyjnym, religijnym i gospodarczym znacznej części Śląska. Jednym z najsłynniejszych zabytków miasta jest zbudowana w XI wieku romańska rotunda, która pełniła funkcję kaplicy. Budowlę możemy podziwiać do dziś, to jeden z najważniejszych zabytków w Polsce. Rotunda zdobi rewers banknotu 20-złotowego.

Zobacz także

od 18 latnarkotyki
Wideo

Jaki alkohol wybierają Polacy?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera