Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Katowice w latach 2001-2010. Jeszcze niedawno tak wyglądała stolica województwa śląskiego. Dworzec kolejowy zmienił się nie do poznania

Paweł Kurczonek
Paweł Kurczonek
Archikatedra Chrystusa Króla - pocztówka wydawnictwa "Di Kappa".
Archikatedra Chrystusa Króla - pocztówka wydawnictwa "Di Kappa". fotopolska.eu
Katowice to na mapie Polski względnie młode miasto. Prawa miejskie nadano Katowicom 11 września 1865 roku. Szybki rozwój miasto zawdzięcza w dużym stopniu przemysłowi, który ukształtował również inne miejscowości na Śląsku. Jak Katowice wyglądały w pierwszym dziesięcioleciu XXI wieku? Zapraszamy na spacer po mieście, które jeszcze niedawno wyglądało zupełnie inaczej.

Katowice powstały pod koniec XVI wieku

Początkowo Katowice były wsią zagrodniczą powstałą w dobrach kuźników boguckich zwanych Kuźnicą Bogucką. Wieś została założona ok. 1580 r., a pierwsza wzmianka o Katowicach pojawiła się w 1598 roku w zapisach ks. Krzysztofa Kazimirskiego.

Tak wyglądały Katowice w pierwszej dekadzie XXI wieku

Specjaliści nie są zgodni w kwestii pochodzenia nazwy Katowice. W literaturze fachowej najczęściej pojawiają się dwa poglądy naukowe. Jeden mówi, że obecna stolica województwa śląskiego została nazwana od słowa Kat. Mógł to być przydomek pierwszego dzierżawcy gruntu osiadłego we wsi, nazwiska właściciela lub dzierżawcy części lub całości obszaru współczesnego miasta. Druga hipoteza głosi, że Katowice nazwano od kątów, czyli ustronnych chałup położonych na uboczu.

Bez względu na to, która z wersji jest prawdziwa, faktem jest, że największy rozwój Katowice zawdzięczają poprowadzeniu linii Kolei Górnośląskich do Mysłowic i rozwojowi przemysłu. Wybudowane na początku XX wieku osiedla patronackie – Giszowiec i Nikiszowiec – do dziś przyciągają turystów i spacerowiczów.

Po II wojnie światowej Katowice zaczęły rozwijać się, jako ośrodek naukowy i kulturalny. Pierwszą dużą powojenną inwestycją w mieście była budowa Pałacu Młodzieży. Oddano go do użytku w grudniu 1951 r. 6 lat wcześniej, 6 lutego 1945 roku w Katowicach ukazał się pierwszy numer Dziennika Zachodniego, zaś 4 grudnia 1957 roku nadano pierwszy program Telewizji Katowice. W 1969 roku działalność rozpoczął Uniwersytet Śląski powstały z połączenia Wyższej Szkoły Pedagogicznej w Katowicach i Filii Uniwersytetu Jagiellońskiego w Katowicach.

Dziś Katowice dosłownie zmieniają się w oczach. W maju 2010 roku rozpoczęto gruntowną przebudowę dworca kolejowego, który wraz z Galerią Katowicką tworzy dziś jeden ogromny kompleks usługowo-handlowo-komunikacyjny. W 2014 r. oddano do użytku siedzibę Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia, a rok później – nową siedzibę Muzeum Śląskiego.

Zobacz także

Nie przeocz

Musisz to wiedzieć

od 12 lat
Wideo

Bohaterka Senatorium Miłości tańczy 3

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera