Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Wspólny bilet na pociągi i komunikację miejską! Koleje Śląskie i Górnośląsko-Zagłębiowska Metropolia podpisały umowę o współpracy

Paweł Kurczonek
Paweł Kurczonek
Jeden bilet na Koleje Śląskie i komunikację miejską GZM.
Jeden bilet na Koleje Śląskie i komunikację miejską GZM. Karina Trojok / Polska Press
22 grudnia w Katowicach podpisane zostało porozumienie w sprawie utworzenia dla mieszkańców obszaru Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii zintegrowanego systemu taryfowo-biletowego w transporcie drogowym oraz kolejowym. Oznacza to, że pojedziemy pociągiem Kolei Śląskich, komunikacją miejską organizowaną przez Zarząd Transportu Metropolitalnego i w przyszłości pociągami Polregio na jednym bilecie.

Wspólny bilet na pociągi i komunikację miejską w GZM

Porozumienie, które zostało podpisane 22 grudnia, wejdzie w życie 1 marca 2024. Pasażerowie Kolei Śląskich i komunikacji miejskiej Zarządu Transportu Metropolitalnego będą mogli korzystać z przejazdów mając jeden wspólny bilet. Pasażerowie będą mogli nabyć łączone bilety od 1 lipca 2024.

- Odkąd powstała GZM, cały czas stawiamy na kolej. Finansujemy coraz więcej połączeń kolejowych, próbowaliśmy namówić Koleje Śląskie, by tę integrację pogłębić. Doszliśmy do porozumienia i dlatego możemy dziś przedstawić nową ofertę mieszkańcom. Miejsc, w których takie rozwiązania się udają jest bardzo mało – mówi Kazimierz Karolczak, przewodniczący zarządu Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii.

Przewodniczący GZM dodaje, że dzięki podpisanej 22 grudnia umowie, Metropolia dołącza do liderów myślenia o przyjaznym i zintegrowanym transporcie publicznym.

- Mieszkańcy tego oczekują, nie chcą się zastanawiać, gdzie muszą kupić bilet i na jakie środki transportu. Gdy system wejdzie w życie, obojętnie gdzie kupią bilet, czy w kasie Kolei Śląskich, czy kasie ZTM, czy przez aplikację – ten bilet będzie honorowany w każdym środku transportu, w autobusie, w tramwaju, w trolejbusie, w pociągu – podkreśla Kazimierz Karolczak.

Patryk Świrski, prezes spółki Koleje Śląskie, podkreśla, że możliwość przejazdu różnymi środkami transportu na jednym bilecie była jednym z marzeń pasażerów.

- Pasażer chce się po prostu przemieścić, dojechać do pracy, na studia. Dzisiaj spełniamy marzenia. Ta integracja, która się właśnie dokonała umożliwi to mieszkańcom Metropolii – podkreśla prezes Świrski.

Czas pozostały do uruchomienia usługi zostanie wykorzystany na dopracowanie szczegółów – dokładnej taryfy oraz na zaprojektowanie i zaprogramowanie systemu. W przyszłości do systemu dołączy również spółka Polregio.

Łączony bilet miesięczny pozwalający na poruszanie się wszystkimi środkami transportu na terenie całej Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii ma kosztować 249 zł. Przewidziane są również bilety dobowe w cenie 24 zł. Osoby poruszające się na terenie jednego miasta za bilet miesięczny zapłacą 119 zł. Taki sam bilet obowiązujący na terenie dwóch miast będzie kosztował 149 zł, a bilet pozwalający na poruszanie się po obszarze od 3 do 6 miast – 189 zł.

– Przyszły rok traktujemy jako pilotaż. Jednocześnie dalej będziemy prowadzić rozmowy o kolejnych krokach, kolejnych rodzajach biletów. Cieszy nas również pogłębienie współpracy ze spółką Polregio – dodaje Grzegorz Kwitek, członek zarządu GZM, odpowiedzialny za transport.

Zobacz także

od 7 lat
Wideo

Dziennik Bałtycki. Pod Chojnicami wykopano samolot z II wojny

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera