Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Pałac Thiele-Wincklerów na Śląsku Opolskim. Kiedyś olśniewający i majestatyczny, dziś? Można tu kręcić film grozy... Wnętrza jak z horroru!

OPRAC.:
Danuta Pałęga
Danuta Pałęga
Pałac w Kujawach na Śląsku Opolskim kiedyś był prawdziwą architektoniczną pięknością! Dziś? Strach tam zaglądać!
Pałac w Kujawach na Śląsku Opolskim kiedyś był prawdziwą architektoniczną pięknością! Dziś? Strach tam zaglądać! Krystian Zacny, grupa FB: fotoURBEXowi
Przy głównej drodze w Kujawach na Śląsku Opolskim stoi okazała budowla. Od lat nieużytkowana i niszczejąca, przyciąga głównie wielbicieli dreszczyku emocji. Pałac Thiele-Wincklerów przed laty zachwycał i upiększał okolicę. Dziś? Można tu nakręcić film grozy... Krystian Zacny, zapalony fan urbexu, wszedł niedawno do wnętrz pałacu. Zobaczcie sami, jak się prezentują i co w nich można znaleźć!

Kujawy na Śląsku Opolskim. Burzliwe losy ziem

Wieś Kujawy, po raz pierwszy wzmiankowana w XIV wieku, związana była z rodziną von Bees. Jedna z gałęzi rodu, sygnowana jako „z Kujaw”, sugeruje istnienie ich rezydencji w tym miejscu. Niestety, dokładna lokalizacja pierwotnej siedziby pozostaje tajemnicą, nie mającą nic wspólnego z obecnie istniejącym pałacem.

Losy Kujaw związane były z katastrofą, jaka spotkała popierających ruch husycki Beesów z Kujaw po śmierci księcia opolskiego Bolka V. Książęta opolscy Jan i Mikołaj pozbawili tę rodzinę majątków, co rozpoczęło cykl częstych zmian właścicieli.

Zobacz zdjęcia z wnętrz opuszczonego pałacu na Śląsku Opolskim:

Wśród bardziej znanych posiadaczy znajdują się Baltazar Pückler von Groditz, który w 1583 r. ufundował murowany kościół, rodzina von Oppersdorff w XVII wieku oraz hrabia Antoni von Schaffgotsch w drugiej połowie XVIII wieku, krewny biskupa wrocławskiego księcia Filipa Gottharda von Schaffgotsch.

Sytuacja własnościowa osiągnęła stabilizację dopiero w XIX wieku, kiedy bracia Ernst, Albert i Wilhelm Lidheim zu Ullersdorf sprzedali Kujawy majorowi Thiele-Wincklerowi von Miechowitz w 1863 roku.

W rękach jego potomków posiadłość pozostała aż do 1945 roku. Po tym czasie, rezydencja Thiele-Wincklerów służyła jako siedziba dyrekcji Państwowej Stadniny Koni w Mosznej, szkoła podstawowa, biblioteka oraz mieszkania.

Pałac Thiele-Wincklerów. Kiedyś zachwycający, dziś - można tu kręcić horrory!

Obecny neobarokowy pałac, wzniesiony być może na miejscu wcześniejszej rezydencji, powstał w II połowie XIX wieku dzięki Hubertowi von Thiele-Winckler.

Dwuskrzydłowy budynek o planie litery „L” został przebudowany przez jego syna Franza Huberta po 1900 roku, a w 1908 roku dobudowano skrzydło północne. Wraz z tymi zmianami pałac uzyskał dzisiejszy kształt.

Budynek, otynkowany i zbudowany z cegły, charakteryzuje się regularnym rytmem prostokątnych okien, płytkimi ryzalitami zwieńczonymi szczytami, gzymsem międzypiętrowym, a także bogato zdobionymi portalami z piaskowca.

Pałac otacza niewielki park, a na północ od niego znajdują się zabudowania folwarczne z II połowy XIX wieku.

Jeszcze w 2009 roku pałac był w dobrym stanie technicznym, ale niestety, jego przyszłość pozostawała niepewna z powodu niewłaściwego zagospodarowania przez obecnego właściciela.

Jak jest dziś? Ciężko stwierdzić, by cokolwiek zmieniło się na lepsze. Na miejscu był Krystian Zacny z grupy FB fotoURBEXowi.

Opuszczony pałac na Śląsku Opolskim. Tu można nakręcić horror!

Nie przeocz

Musisz to wiedzieć

informacje: palaceslaska.pl

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Zejście na plażę przy hotelu Neptun w Łebie gotowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty