Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Park Miniatur Sakralnych w Częstochowie - miejsce zostało całkowicie zrujnowane. To miejsce systematycznie odwiedzają wandale ZDJĘCIA

Katarzyna Stacherczak
Katarzyna Stacherczak
Park Miniatur Sakralnych w Częstochowie został kompletnie zrujnowany. To miejsce systematycznie odwiedzają wandale
Park Miniatur Sakralnych w Częstochowie został kompletnie zrujnowany. To miejsce systematycznie odwiedzają wandale Katarzyna Stacherczak
Opuszczony Park Miniatur Sakralnych w Częstochowie - znajdujący się w dawnym kamieniołomie na stokach Złotej Góry - został całkowicie zrujnowany! Pomimo tego, że obiekt kilka lat temu został oficjalnie zamknięty, wciąż można było tam oglądać pozostawione - i bądź co bądź robiące ogromne wrażenie - miniatury. Niestety, komuś najwyraźniej musiały bardzo mocno przeszkadzać - niemal każda z nich została doszczętnie zniszczona!

Opuszczony Park Miniatur Sakralnych w Częstochowie został zniszczony

Park został otwarty w sierpniu 2011 roku. Inwestorem była spółka MTK Morion Sp. z o.o. z siedzibą w Wieliczce, która wykupiła 16 ha na terenie dawnych kamieniołomów.

Najbardziej charakterystycznym elementem tego miejsca był największy na świecie pomnik Jana Pawła II. Inicjatorem jej postawienia był biznesmen Leszek Łysoń. Pomnik powstał w głównej mierze jako podziękowanie dla św. Jana Pawła II, który miał czuwać przy przedsiębiorcy, kiedy ten ratował tonącego syna w czasie urlopu w Chorwacji.

Statua powstała w zakładzie w Nowej Soli. Była transportowana w częściach. Na miejscu została zmontowana. Wysokość 13,8 metra czyniła go największym pomnikiem Jana Pawła II na świecie. Ważył 7 ton! Leszek Łysoń przyznawał, że chciał, żeby statua była jeszcze większa i mierzyła nawet 20 metrów, ale to nie było możliwe, bo ustawiono ją na skarpie.

Wydarzenie związane z odsłonięciem figury przyciągnęło do Częstochowy media z całej Polski. Informowały o nim również te zagraniczne. To było wielkie wydarzenie. Pomnik został oficjalnie zaprezentowany w 2013 roku.

Miasto przez wiele tygodni żyło odsłonięciem pomnika.

Poza tym na terenie na Złotej Górze można było znaleźć 17 makiet najbardziej znanych obiektów sakralnych na świecie. Zostały one sporządzone w skali 1:25 oraz 1:10. Można tam było zobaczyć budowle z terenu Europy i Azji takie jak:

 • Plac Świętego Piotra wraz z Bazyliką i kolumnadą,
 • Katedra w Eczmiadzynie,
 • Gnadenkapelle oraz Kościół św. Filipa i Jakuba w Altötting,
 • Bazylika Naszej Pani z La Salette,
 • Bazylika Santa Casa w Loreto,
 • Bazylika Grobu Świętego w Jerozolimie,
 • Bazylika Narodzenia Pańskiego w Betlejem,
 • Ostra Brama w Wilnie,
 • Kościół św. Jakuba w Medjugorie,
 • Klasztor Santa Maria de Montserrat,
 • Bazylika Narodzenia Najświętszej Marii Panny w Mariazell,
 • Dom Marii Dziewicy w Efezie,
 • Bazylika św. Franciszka w Asyżu,
 • Bazylika Matki Boskiej Różańcowej w Fatimie,
 • Bazylika Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny w Lourdes,
 • Katedra w Santiago de Compostela,
 • Bazylika św. Jana na Lateranie.

Odwiedzający mogli również zobaczyć rekonstrukcję rzymskich katakumb oraz liczne figury postaci biblijnych (m.in. Mojżesz, Jan Chrzciciel, Matka Boża Fatimska z dziećmi). Do tego działał plac zabaw, park linowy, a nawet kino 5D. Były też plany, aby w tym miejscu stworzyć wyciąg narciarski. Na terenie parku funkcjonowało również zaplecze gastronomiczne. Park był obiektem całorocznym, czynnym codziennie.

Inwestor zachęcał również do skorzystania z usług noclegowych – na terenie obiektu można było sezonowo wynająć sobie domki. Początkowo całość cieszyła się sporym zainteresowaniem. Interes kręcił się nieźle, a w Parku odbywały się nawet ciekawe imprezy i koncerty. Byli tu między innymi Krzysztof Krawczyk i Andrzej Grabowski. Właściciele snuli wielkie plany. Sam pomysł początkowo wydawał się niezwykle trafiony - Park powstał przecież w miejscu związanym z kultem maryjnym, będącym celem licznych pielgrzymek. Bajka jednak nie trwała długo.

Ostatecznie doszło do konfliktu na linii prezes Leszek Łysoń – zarząd spółki. Właściwie wielkie wydarzenie związane z odsłonięciem największego na świecie pomnika świętego Jana Pawła II było początkiem końca. Już wtedy pojawiły się pierwsze – nieoficjalne oczywiście – informacje, że przyszłość spółki, do której należał park, nie jest świetlana. Po jakimś czasie próbowano go nawet sprzedać, ale bez efektu.

Park Miniatur Sakralnych w Częstochowie został kompletnie zrujnowany

Obecnie Park Miniatur Sakralnych w Częstochowie został kompletnie zrujnowany. Pozostawione tam – i bądź co bądź robiące ogromne wrażenie – miniatury stały się obiektem wandali. Można żałować, że nie zostały przeniesione w inne miejsce, bo już na pierwszy rzut oka widać ogrom pracy, który został włożony w ich przygotowanie. Wszystkie były dopracowane w najdrobniejszych szczegółach.

I mimo że obiekt został kilka lat temu zamknięty, to mimo wszystko stanowił ciekawe miejsce, które warto zobaczyć. Początkowo większość figur była w dobrym stanie - nadgryziona zębem czasu i zaniedbana, ale jednak w całości. Niestety w ostatnim czasie, miniatury musiały komuś najwyraźniej bardzo mocno przeszkadzać - niemal każda z nich została doszczętnie zniszczona! Obiekt stał się ofiarą wandali. Powoli zaczyna też przypominać wysypisko śmieci - poza odpadami, które są pozostałością parku, są też nowe, które ktoś po prostu postanowił wyrzucić w tym miejscu.

Zresztą zniszczone są nie tylko miniatury, ale niemal wszystko - od domków letniskowych, przez plac zabaw, a na budynkach administracji kończąc. Zamiast swoistej wizytówki miasta, mamy więc miejsce rodem z horrorów...

Nie przeocz

Musisz to wiedzieć

od 7 lat
Wideo

Polskie skarby UNESCO: Odkryj 5 wyjątkowych miejsc

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty