Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Park za Ratuszem w Bielsku-Białej. Blisko rok temu zmienił się w bardzo stylowe miejsce

KL
Park za bielskim Ratuszem. Tak wygląda dziś, blisko rok po modernizacji. Zobacz kolejne zdjęcia. Przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE
Park za bielskim Ratuszem. Tak wygląda dziś, blisko rok po modernizacji. Zobacz kolejne zdjęcia. Przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE KL
Blisko rok temu zmodernizowany park za bielskim Ratuszem otworzyli uczestnicy Bajkowej Parady Przedszkolaków. Wówczas najmłodsi przecięli wstęgę z zielonego bluszczu, symbolicznie udostępniając mieszkańcom ten niewielki teren, który zmienił się w bardzo stylowe miejsce.

Park za Ratuszem w Bielsku-Białej. Blisko rok temu zmienił się w bardzo stylowe miejsce

Modernizacja parku za Ratuszem w Bielsku-Białej trwała sześć miesięcy. W tym czasie urządzono go niemal na nowo, jednak przy zachowaniu historycznego charakteru. Zachowany został między innymi istniejący układ alejek parkowych, a dodatkowa ścieżka pojawiła sie jedynie w północno-zachodniej części parku. Postawiono latarnie, ławki i całkiem nowy obiekt – stylizowaną, żeliwną altanę.

ZOBACZCIE ZDJĘCIA

Wystrój wzbogaciły też cztery kilkumetrowe sterczyny, czyli pionowe, wieńczące element dekoracji architektonicznej wieżyczki pochodzące z dachu budynku Ratusza. Dwie z nich stanęły obok głazu narzutowego z okresu zlodowacenia – pomnika przyrody, dwie pozostałe na wejściu do parku od strony Pomnika Konfederatów Barskich.

Dzięki inwestycji wymienione zostały osłony wejścia do schronu oraz szczeliny przeciwlotniczej z 1941 roku, które znajdują się na terenie parku. Alejka wzdłuż rzeki Białej została wykonana z płyt granitowych.

Projekt modernizacji zakładał także odbudowę warstwy poszycia w parku. I rzeczywiście pojawiło się kilkadziesiąt krzewów ozdobnych i zieleni okrywowej – różaneczników, hortensji, rododendronów, żurawki i kilka drzew.

Renowację przeszły pomnik przyrody – głaz narzutowy – i Pomnik Konfederatów Barskich stojący na skraju parku. Dzięki modernizacji cały teren jest monitorowany. A to – jak już można było się przekonać – jest bardzo istotne. Przypomnijmy, że jeszcze przed otwarciem parku pięknie wypiaskowany mur nadbrzeżny został zniszczony napisami. Mimo usilnych starań wykonawcy nie udało się go idealnie doczyścić.

Koszt modernizacji wyniósł prawie 2,8 mln złotych brutto.

Nie przeocz

Zobacz także

od 7 lat
Wideo

Polskie skarby UNESCO: Odkryj 5 wyjątkowych miejsc

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty