Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Patostreamerzy w Prokuraturze. Kawiaq i Tucznik złożyli zeznania. Prokuratura złożyła wniosek o tymczasowy areszt

Magdalena Grabowska
Magdalena Grabowska
Wideo
od 16 lat
Trwa dochodzenie Prokuratury Okręgowej w Katowicach w sprawie patostreamerów, którzy dopuścili się przestępstw podczas transmisji na żywo, opublikowanych w Internecie. Kilka dni temu w jednym z mieszkań w Bytomiu znęcali się nad półnagą dziewczyną, którą upili. "Kawiaq" i "Tucznik" złożyli już zeznania. Prokuratura wniosła do sądu o tymczasowy areszt dla patostreamerów.

Aktualizacja:

Patostreamerzy dziś, 27 listopada zostali doprowadzeni z policyjnego aresztu do Prokuratury Okręgowej w Katowicach, gdzie usłyszeli zarzuty.

- Mężczyźni dzień wcześniej w wynajętym przez siebie mieszkaniu w Bytomiu, a następnie w pokoju hotelowym Gliwicach prowadzili relację internetową na żywo, w trakcie której w ocenie prokuratury doszło do popełniania przestępstw na szkodę dwóch kobiet. Dzisiaj ci mężczyźni zostali doprowadzeni do Prokuratury Okręgowej w Katowicach - wyjaśnia Aleksander Duda, prokurator Prokuratury Rejonowej Katowice-Zachód w Katowicach delegowany do Prokuratury Okręgowej w Katowicach.

Mężczyźni usłyszeli zarzuty, które obejmują fizyczne i psychiczne znęcanie się nad pokrzywdzoną. - Nieudzielenie pomocy osobie znajdującej w stanie zagrożenia życia lub zdrowia oraz usiłowania obcowania płciowego przy wykorzystaniu stanu bezradności jednej z pokrzywdzonych. Jeden z mężczyzn usłyszał zarzut spowodowania uszczerbku na zdrowiu w związku z uderzeniem kobiety butelką szklaną w głowę - wymienia prok. Aleksander Duda, dodając, że podejrzani złożyli wyjaśnienia i nie przyznali się do zarzucanych im czynów.

- W trakcie wyjaśnień umniejszali swoją rolę w zdarzeniu - wyjaśnia.

Prokuratura postanowiła wobec obu podejrzanych skierować wniosek do sądu o zastosowanie tymczasowego aresztowania na okres trzech miesięcy.

- W ocenie prokuratora zachodzi w tej sprawie zarówno obawa matactwa jak i ukrycia się podejrzanych. Nad to przesłanką do zastosowania aresztu jest grożąca podejrzanym wysoka kara. Ze względu na etap postępowania, a także fakt, że prokurator kieruje wniosek o zastosowanie tymczasowego aresztowania, gdzie na posiedzeniu podejrzani będą się mogli odnieść do zarzutów i składać wyjaśnienia, na tym etapie prokuratura informacji odnośnie przyjętych wersji i szczegółów wyjaśnień nie udziela - dodał.

Obie pokrzywdzone złożyły zeznania w sprawie. - Ze wstępnych informacji jakie posiadam jest opinia, że uszczerbek na zdrowiu jednej z pokrzywdzonych jest powyżej siedmiu dni. To są obrażenia głowy pokrzywdzonej - wyjaśnia prokurator. - Mówimy o średnim uszczerbku na zdrowiu - dodaje.

Prokuratura nie wyklucza udziału innych osób w sprawie. Śledztwo jest w toku. - Prokurator będzie oceniał czy ewentualnie należy zakres tego śledztwa rozszerzać - wyjaśnia Aleksander Duda.

Podejrzanym grozi od sześciu miesięcy do sześciu lat pozbawienia wolności. Niewykluczone, że prokuratura będzie analizowała inne materiały video, na których patostreamarzy mogli popełniać przestępstwa.

- Nie mogę tego wykluczyć, że prokurator także będzie przyglądał się działalności tych osób poprzedzzjących zdarzenia z 18/19 listopada, natomiast na tym etapie śledztwo jest skoncentrowane na tych dwóch zdarzeniach z zeszłego tygodnia - wyjaśnia prok. Aleksander Duda.

Dramatyczne nagrania patostreamerów

Patostreamer Kawiaq z Żor w nocy z piątku na sobotę puszcza na swoim kanale transmisję na żywo z pijaną, półnagą dziewczyną, która wymiotuje. Wraz ze swoim kolegą podaje jej, jak sam twierdzi "proszek do prania". Live zakończył się, gdy właściciel przyszedł i wyrzucił patostreamerów z domu. Dantejskie sceny działy się w jednym z mieszkań w Bytomiu. W kolejnym streamie jeden z patostreamerów bił inną kobietę butelką wódki, rozbił jej łuk brwiowy.

Prokuratura wszczęła śledztwo w związku z internetową aferą.

- Śledztwo prowadzone jest m.in. w sprawie nieudzielenia pomocy jednej z pokrzywdzonych i spowodowania obrażeń ciała u drugiej pokrzywdzonej - informowała rzeczniczka Prokuratury Okręgowej w Katowicach Marta Zawada-Dybek.

Podczas śledztwa ustalono, że obie pokrzywdzone były pełnoletnie.

"Kawiaq" i "Tucznik" w ręku policji. Patostreamerzy nie wywiną się od kary

Komenda Wojewódzka Policji w Katowicach opublikowała nagranie, na którym pokazanie jest zatrzymanie dwóch patostreamerów, którzy znęcali się nad dziewczyną w Bytomiu w czasie transmisji na kanale Kawiaq. Prowadzili także transmisję z hotelu w Gliwicach, gdzie także dochodziło do znęcania się.

W Bytomiu patostreamerzy upili młodą dziewczynę, m.in. wywróciła się do własnych wymiocin. Była półnaga. Patostreamerzy nie udzielili jej pomocy i zastanawiali się nawet, czy wyrzucić ją z mieszkania. Zareagowali niektórzy uczestnicy transmisji. Właściciel mieszkania w Bytomiu przerwał stream i wyrzucił dwóch mężczyzn.

Ta sytuacja jednak ich nic nie nauczyła. Kolejnego dnia prowadzili stream z pokoju hotelowego w Gliwicach, gdzie patostreamerzy spożywali alkohol. Dołączyła do nich dziewczyna, z którą zaczęli grać w butelkę. Patostreamerzy oszukiwali i nie ściągali z siebie ubrań oraz nie spożywali alkoholu. Upili dziewczynę. W pewnym momencie ta rzuciła się na jednego z nich. W odwecie zaczął okładać ją szklaną butelką po twarzy. Zalała się krwią i pobiegła do łazienki. Patostreamerzy zostawili ją w hotelu i uciekli z Polski, choć informowali, że jadą na Malediwy, wybrali się do Egiptu.

- W wyniku intensywnej pracy operacyjnej policjanci z Wydziału Kryminalnego Komendy Wojewódzkiej Policji w Katowicach namierzyli 18-latków i ustalili, że mają zamiar wrócić do Polski. W miniony weekend zatrzymali ich na terenie Śląska, niedługo po tym, jak przekroczyli granicę - informuje Komenda Wojewódzka Policji w Katowicach.

Nie przeocz

Musisz to wiedzieć

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera