Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Paweł Wróbel – śląski Bruegel. Zobacz wystawę artysty - zdjęcia

Magdalena Toboła-Feliks, Szymon Kwiatkowski
Obraz Paweł Wróbel
Obraz Paweł Wróbel Arek Gola
Paweł Wróbel – śląski Bruegel. Zobacz wystawę artysty, która dostępna jest w Muzeum Historii Katowic w dziale Etnologii Miasta znajdującej się na ulicy Rymarska 4 w Katowicach. Dlaczego polski malarz nazywany jest śląskim odpowiednikiem Pietra Bruegel'a?

Sztuką możemy nazwać wszystko to, co wzbudza w jej odbiorcach określone emocje. Porusza umysł i zmusza widza do przemyśleń oraz refleksji nad swoim życiem czy danym problemem.

Wystawa sztuki w Muzeum Historii Katowic

Od 23 września do końca roku mamy możliwość zapoznać się ze sztuką śląskiego Pietra Bruegel'a, czyli Pawła Wróbla. Galeria dostępna jest w Muzeum Historii Katowic w dziale Etnologii Miasta znajdującego się na ulicy Rymarskiej 4 w Katowicach-Nikiszowcu. Placówka otwarta jest w godzinach:

  • poniedziałek nieczynne
  • wtorek, środa, czwartek, piątek 10.00 - 18.00
  • sobota 10.00 - 16.00
  • niedziela i święta 11.00 - 15.00

Kim był Paweł Wróbel

Paweł Wróbel urodził się 19 czerwca 1913 roku i pochodził z rodziny górniczej, a sam pracował na kopalni „Kaiser” należącej do spółki Giesche SA (późniejsza kopalnia „Wieczorek”). Dorastał w biedzie, ukończył zaledwie cztery klasy podstawowe, a w wieku 10 lat musiał zacząć zarabiać na życie, wykonując różnego rodzaju prace dorywcze. W późniejszym czasie Paulek jak nazywano go w dzieciństwie, dołączył do jednej z band, która upodobała sobie okradanie wozów rzeźniczych wożących towar na targ. Już w tamtym czasie pociągało go malowanie, jednak nie miał warunków, które umożliwiłyby mu kształcenie się w tym kierunku.

Według relacji samego Wróbla, malarską pasję obudził w nim obraz Wojciecha Kossaka, ujrzany w formie barwnej reprodukcji wystawionej w jednej z witryn sklepowych w Sosnowcu. Po II wojnie światowej wrócił do rodzinnych Szopienic, gdzie ożenił się oraz wstąpił do koła plastyków-amatorów „Grupie Janowskiej”. Z czasem zrobiło się o nich głośno, w czym Wróbel miał znaczący udział.

Paweł Wróbel – śląski Bruegel

Paweł Wróbel najbardziej upodobał sobie prezentowanie scen z codziennego życia - mieszkańców peryferyjnych osad Katowic, głównie zaś jego rodzinnych Szopienic i sąsiedniego Janowa. Jego malarstwo balansuje na granicy realności i metafizyki. Porównanie do Pietera Bruegel'a nie wzięło się znikąd, gdyż obrazy Wróbla charakteryzuje żywa kolorystyka, specyficzna rubaszność oraz plebejskość taka sama jak u niderlandzkiego malarza.

Dodatkowo obu artystów łączy szczegółowość ich dzieł. Kompozycje stwarzają wrażenie niesłychanego zagęszczenia, stłoczenia kształtów, sylwetek, form i kolorów. Sceny jarmarków, odpustów, zabaw w wesołym miasteczku z karuzelami i cyrkowcami w tle – rodzą również skojarzenia ze sztuką średniowiecznych goliardów.

Swoistą dokumentacją twórczych pomysłów Wróbla są jego szkice i rysunki – zachowane często na skrawkach papieru. Ich wartość plastyczna jest bardzo zróżnicowana, jednak to one świadczą o bystrości obserwacji, a także umiejętności trafnego charakteryzowania otaczającej go rzeczywistości.

Zdjęcia Pawła Wróbla

Dostępna w muzeum wystawa prezentuje obrazy, jak i rysunki (szkice) Pawła Wróbla zgromadzone w kolekcji plastyki nieprofesjonalnej Działu Etnologii Miasta Muzeum Historii Katowic. Zobacz, jak prezentują się pracę artysty:

Nie przeocz

Zobacz także

Musisz to wiedzieć

od 12 lat
Wideo

Bohaterka Senatorium Miłości tańczy 3

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Paweł Wróbel – śląski Bruegel. Zobacz wystawę artysty - zdjęcia - Polska Times