Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Perseidy 2019: Noc spadających gwiazd 12/13. 8. 2019. To już dziś noc perseidów. To wyjątkowe zjawisko. Oby tylko pogoda dopisała

Jakub Lelewicz
Flickr.com
Perseidy 2019: Już dziś noc padających gwiazd. Na niebie pojawi się największe zgrupowanie perseidów w tym roku. Gdzie oglądać noc perseidów? tej okazji Planetarium Śląskie zaprasza do Parku Śląskiego. W tym roku oprócz obserwacji Perseidów przygotowano dodatkowe atrakcje.

Perseidy 2019: Noc spadających gwiazd 12/13. 8. 2019

W nocy z 12 na 13 sierpnia będzie można zobaczyć Perseidy - jeden z najbardziej znanych rojów meteorów. „Spadające gwiazdy" widać na niebie już od lipca, jednak dzisiaj w nocy możemy liczyć na maksimum - największe natężenie Perseidów na niebie. W ciągu godziny można będzie zaobserwować nawet 100 spadających obiektów.

Łzy Świętego Wawrzyńca

Perseidy, zwane inaczej Łzami Świętego Wawrzyńca wbrew pozorom nie są spadającymi gwiazdami. Tak na prawdę są to meteory, czyli okruchy skalne, które rozgrzewają się wchodząc w naszą atmosferę. Perseidy pochodzą z rozpadu komety Swift-Tuttle.

Za każdym razem, tj. raz na 133 lata kometa zbliża się do Słońca, a jej lodowe jądro paruje. Powoduje to uwalnianie pyłu i odłamków skalnych. Odłamki tworzą warkocz komety w przestrzeni kosmicznej. Rokrocznie drobiny pochodzące z warkocza zbliżają się do ziemskiej atmosfery. Zbliżając się do Ziemi odłamki rozgrzewają się, tworząc ciekawe zjawisko, które wygląda jak spadające gwiazdy.

Perseidy można obserwować od 17 lipca do 14 sierpnia. Jednak w nocy z 12 na 13 sierpnia występuje zjawisko maksimum - na niebie pojawia się ich najwięcej. W ciągu godziny w odpowiednich warunkach można zaobserwować nawet 100 „spadających gwiazd" na godzinę. Każda z nich może osiągać prędkość ok. 60km/s.

Perseidy 2019: Gdzie oglądać: Planetarium Śląskie

W związku z pracami modernizacyjnymi miejsce obserwacji na ten rok zostało zmienione. Planetarium Śląskie zaprasza na Dużą Łąkę w Parku Śląskim. Tegoroczne obchody rozpoczną się już o godzinie 18. Wczesna godzina związana jest z przygotowanymi na ten dzień zajęciami towarzyszącymi.

W planie oprócz obserwacji nieba przygotowano:

  • 18.00-20.30 – Rodzinna gra miejska
  • 20.30-22.00 – Plenerowe Animacje
  • 21.30 – Koncert i opowieści o gwiazdach

Zobaczcie koniecznie

od 16 latprzemoc
Wideo

CBŚP na Pomorzu zlikwidowało ogromną fabrykę „kryształu”

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera