MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Peter von Hochberg, 7. książę von Pless i muzyka jego pradziadka. Europejska prapremiera

Jolanta Pierończyk
Jolanta Pierończyk
Europejska prapremiera "Kwartetu fletowego E-dur" Bolka grafa von Hochberg z Roztoki. W pierwszym rzędzie Peter von Hochberg z żoną Anną, za nimi - ich dwa synowie
Europejska prapremiera "Kwartetu fletowego E-dur" Bolka grafa von Hochberg z Roztoki. W pierwszym rzędzie Peter von Hochberg z żoną Anną, za nimi - ich dwa synowie Jolanta Pierończyk
Peter von Hochberg, 7. książę von Pless, jest prawnukiem Bolka graf von Hochberg z Roztoki, brata księcia pszczyńskiego, Jana Henryka XI. Bolko von Hochberg (1843-1926) z Roztoki był kompozytorem. Zgromadzeniem i popularyzowaniem jego spuścizny muzycznej zajął się prawnuk Peter von Hochberg. 28 maja w Sali Lustrzanej pszczyńskiego zamku odbyła się europejska prapremiera "Kwartetu fletowego E-dur". Obecna była cała rodzina Petera von Hochberg.

Bolko graf von Hochberg, autor ponad 60 utworów muzycznych

Bolko von Hochberg (1843-1926) był najmłodszym bratem Jana Henryka XI, księcia pszczyńskiego (1833-1907), teścia słynnej Daisy. Skończył prawo w Bonn i Berlinie, był attache wojskowym ambasady Prus w Petersburgu i Florencji, ale po dwóch latach wrócił do swojej posiadłości w Roztoce, aby poświęcić się studiom muzycznym. Komponował pod pseudonimem Johann Heinrich Franz. Napisał ponad 60 utworów w stylu klasyczno-romantycznym, oper, symfonii, utworów na instrumenty smyczkowe oraz koncertów fortepianowych, a także pieśni solowych i chóralnych.
Bolko von Hochberg był twórcą Śląskich Festiwali Muzycznych w Görlitz (Zgorzelec). W 1866 r. cesarz Wilhelm I powierzył mu stanowisko dyrektora Królewskiego Instytutu Teatrów w Berlinie.
Po śmierci jego dorobek muzyczny uległ zapomnieniu, rozproszeniu. Jego zgromadzeniem i przywracaniem do repertuarów koncertow zajął się jego prawnuk, Peter von Hochberg.

Europejska prapremiera "Kwartetu fletowego E-dur" Bolka grafa von Hocherg

Muzyka Bolka grafa von Hochberg zaistniała w zamku pszczyńskim już kilkakrotnie - w 2002, 2003 i 2008 r.
28 maja 2023 r. odbyła się europejska prapremiera jego "Kwartetu fletowego E-dur" w wykonaniu znakomitych muzyków: Łukasza Długosza (flet), Jakuba Łyska (skrzypce), Malwiny Tkaczyk (altówka) i Pauliny Grondys (wiolonczela).

- Chcielibyśmy, by zamek pszczyński kojarzył się z muzyką Bolka von Hochberg, jak kojarzy się już z muzyką Telemanna - powiedziała prowadząca koncert Mariola Wojtkiewicz.

Obaj kompozytorzy bywali na zamku pszczyńskim: Telemann z dworem Promnitzów, u których był nadwornym kapelmistrzem oraz Bolko von Hochberg goszczący tu u brata, Jana Henryka XI.

Europejska prapremiera "Kwartetu fletowego E-dur" Bolka grafa von Hochberg odbyła się w Sali Lustrzanej pszczyńskiego zamku w obecności m.in. Petera von Hochberg, jego żony Anny oraz synów Bolka i Albrechta. Podczas tej uroczystości Peter von Hochberg został oficjalnie powitany jako 7. książę von Pless (6. książę von Pless zmarł 27 sierpnia 2022 r.). Burmistrz Dariusz Skrobol wręczył mu podziękowanie za udział w tegorocznej, 10. edycji Daisy Days oraz album ze zdjęciami z tego festiwalu.

Peter von Hochberg, 7. książę von Pless

Książę Peter jest przedstawicielem linii Rohnstock (roztockiej) rodziny Hochberg, a także wraz z braćmi Hansem-Heinrichem, Maksymilianem i Filipem, spadkobiercą majątku Hansa Heinricha XVII (Hansela) von Hochberg, 4. księcia von Pless (1900-1984), najstarszego syna Hansa-Heinricha XV i Daisy von Pless.

Książę Peter urodził się 2 kwietnia 1956 roku w Bonn, gdzie był wychowywany wraz z braćmi przez rodziców Karla-Albrechta hrabiego von Hochberg (1912-1979) i hrabinę Urszulę von Hochberg, z domu von Schmettow (1925-2013). Na Uniwersytecie w Bonn uzyskał dyplom z ekonomii matematycznej. Studiował także na Uniwersytecie Pensylwanii w Filadelfii oraz na Uniwersytecie Harvarda na wydziale Kennedy School of Government, gdzie uzyskał tytuł magistra administracji publicznej. W swojej karierze pracował jako konsultant ds. strategii i jako przedsiębiorca.

Przeszedł na emeryturę w 2018 roku i od tego czasu jest prezesem Harvard Club Rhein-Ruhr (klub absolwentów Uniwersytetu Harvarda) oraz członkiem zarządu Europa Chor Akademie w Görlitz. Warto dodać, że książę Peter aktywnie gromadził i promował spuściznę muzyczną swojego pradziadka Bolka hrabiego von Hochberg (1843-1926), właściciela Roztoki, kompozytora i dyrektora muzycznego w Berlinie, którego muzykę wykonywano przy różnych okazjach zarówno w Pszczynie jak i Książu. Ponadto książę Peter zarządza rodzinnym majątkiem.

Książę Peter jest żonaty z dr Anne hrabiną von Hochberg, księżną von Pless. Poznali się w 1986 roku jako studenci Uniwersytetu Harvarda. Anne jest lekarzem laryngologiem. Mają dwóch synów: Bolka (ur. 1992), oraz Albrechta (ur.1995),
Podczas gdy rodzice mieszkają w Düsseldorfie oraz posiadłości rodzinnej w pobliżu Bocholt, obaj synowie mieszkają i pracują w Monachium.
Para książęca wspólnie z synami chcą dalej budować przyjaźń polsko-niemiecką i wspierać instytucje społeczne w Książu i Pszczynie z myślą o kolejnych pokoleniach. Pragną kontynuować i wspierać dzieło zmarłego księcia Bolka, jego córki Felicitas i księżnej Marie-Elisabeth.
(biografia przygotowana przez Muzeum Zamkowego w Pszczynie)

Nie przeocz

Zobacz także

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Lady Pank: rocznica debiutanckiej płyty

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dziennikzachodni.pl Dziennik Zachodni