Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Petycja ws. zmiany herbu województwa śląskiego. Mieszkańcy czują, że zostali podwójnie skrzywdzeni

Kamil Lorańczyk
Kamil Lorańczyk
Petycja trafiła do władz samorządowych woj. śląskiego.
Petycja trafiła do władz samorządowych woj. śląskiego. arc
Stowarzyszenie Beskidzki Dom oraz kilka innych organizacji złożyło petycję do Urzędu Marszałkowskiego w Katowicach, w której oczekują zmiany herbu województwa śląskiego. W ich opinii obecny herb nie uwzględnia tradycji Małopolski, natomiast nowy – jak wskazują – powinien odzwierciedlać złożoność historyczną ziem wchodzących w jego skład.

Zmiana herbu woj. śląskiego? Mieszkańcy czują, że zostali podwójnie skrzywdzeni

Petycja w tej sprawie została złożona w czerwcu br. Jej autorzy, na czele ze Stowarzyszeniem Beskidzki Dom, domagają się, by nowy herb województwa, składający się obecnie wyłącznie z górnośląskiego złotego orła na błękitnym tle, posiadał równoważne małopolskie symbole heraldyczne – srebrnego orła na czerwonym tle. Jak zaznaczono, forma i proporcje nowego herbu miałyby odpowiadać „wkładowi” ziem historycznej Małopolski w terytorium województwa śląskiego.

Organizacja wniesienie petycji uzasadnia faktem, że wschodnia połowa województwa – od Częstochowy poprzez Zagłębie Dąbrowskie, Jaworzno, wschodnią połowę powiatu bielskiego i Bielska-Białej oraz powiatu żywieckiego – to ziemie Małopolski.

– Obszar ten posiada odrębne od Śląska tradycje historyczne, przeszłość i kulturę regionalną. W czasach nowożytnych, gdy Śląsk był położony poza Polską, wspomniany wyżej obszar był nie tylko częścią Rzeczypospolitej, ale także woj. krakowskiego. Odrębność historyczna Małopolski i Śląska miała miejsce w czasach zaborów, a także II Rzeczypospolitej – wskazują autorzy petycji.

Jak dodają, powołana w 2001 roku komisja heraldyczna zaproponowała trzy projektu herbu województwa. Dwa z nich uwzględniały symbole obu krain historycznych – Śląska i Małopolski.

– Ostatecznie, wbrew opinii połowy składu komisji, przyjęto wersję trzecią, która uwzględnia tylko symbolikę śląską. Została przyjęta z krzywdą dla małopolskiej połowy województwa – zaznacza Stowarzyszenie Beskidzki Dom.

Autorzy petycji podkreślają, że małopolska tożsamość jest już dyskryminowana w nazwie województwa.

– Dyskryminacja wyraża się już w samej nazwie województwa, które sugeruje jakoby jego terytorium obejmowało obszar wyłącznie Śląska, mimo że w Polsce, jak i w Europie dobrą tradycją jest nazywanie jednostek administracyjnych w ten sposób, by szanowały ich kulturowe i historyczne zróżnicowanie – piszą w uzasadnieniu.

W piśmie przewodnim do radnych woj. śląskiego zwracają uwagę również, że efekcie tych zaniedbań mieszkańcy małopolskiej połowy województwa czują się dyskryminowali i traktowani jak obywatele drugiej kategorii.

– Dzieje się tak zarówno w wyniku świadomych działań (często niechętnych polskiej racji stanu), jak i ignorancji licznych polityków, dziennikarzy, czy liderów opinii, którzy identyfikują mieszkańców całego województwa śląskiego jako Ślązaków i za śląski uważają dorobek kultury materialnej i niematerialnej wytworzony przez wieki w jego wschodniej małopolskiej części – wskazują.

– W ten sposób mieszkańcy wymienionych ziem zostali pokrzywdzeni podwójnie - pierwszy raz, gdy przeprowadzono podział administracyjny w 1999 roku, drugi raz ruguj się ich prawo do własnej tożsamości rozwijanej w ramach regionu administracyjnego, do którego bez własnej woli zostali włączeni – czytamy w dalszej części.

Petycję podpisało, oprócz Stowarzyszenia Beskidzkim Dom podpisało, kilka innych organizacji społecznych i regionalnych, m.in. Związek Podhalan Górali Żywieckich, Towarzystwo Miłośników Ziemi Bielsko-Bialskiej, Niezależni.BB, Beskidzkie Towarzystwo Oświatowe, Forum dla Zagłębia Dąbrowskiego, Towarzystwo Miłośników Ziemi Zawierciańskiej, Towarzystwo Miłośników Sosnowca czy Związek Zagłębiowski.

Nie przeocz

Musisz to wiedzieć

od 16 latprzemoc
Wideo

CBŚP na Pomorzu zlikwidowało ogromną fabrykę „kryształu”

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera