Części kombajnu górniczego oraz dwa wagony ratunkowe to pierwsze zabytki techniki, jakie znajdą się w przyszłym muzeum w Czechowicach-Dziedzicach. Urządzenia nieodpłatnie przekazało PG Silesia.

W Czechowicach-Dziedzicach w niedługim czasie powstanie oczekiwane przez wielu mieszkańców miasta i gminy muzeum. O gromadzenie wartościowych eksponatów dla nowej instytucji kulturalnej aktywnie zabiegają kustosz Izby Regionalnej Jacek Cwetler i członkowie Towarzystwa Przyjaciół Czechowic-Dziedzic.

Zobaczcie zdjęcia:
Zobacz galerię

Jak informują przedstawiciele Izby Regionalnej w Czechowicach-Dziedzicach od wielu miesięcy prowadzone są rozmowy z przedstawicielami zakładów działających na terenie miasta w sprawie przekazania przedmiotów będących z punktu widzenia muzealników cennymi zabytkami techniki. A takich w mieście nie brakuje.

Pierwsze efekty są już widoczne. Przedsiębiorstwo Górnicze Silesia nieodpłatnie przekazało części kombajnu górniczego oraz dwa wagony ratunkowe finansując dodatkowo przewóz tychże do magazynu udostępnionego przez Administrację Zasobów Komunalnych w Czechowicach-Dziedzicach.

Przedstawiciele Izby Regionalnej podkreślają, że jeszcze daleka droga do doprowadzenia eksponatów do stanu, w którym będzie je można zaprezentować zwiedzającym, ale dzięki staraniom wielu życzliwych osób udało się je już pozyskać. Kolejne urządzenia z PG Silesia będą w drodze niebawem.

Co ciekawe, jest również szansa na przekazanie eksponatów z Grupy Lotos, która jako spadkobierca dawnej Rafinerii Czechowice S.A. posiada na stanie wiele ciekawych przedmiotów mających znaczenie historyczne dla Czechowic-Dziedzic i mieszkańców.

POLECAMY PAŃSTWA UWADZE:

Samorządowiec Roku - gala Dziennika Zachodniego

Magazyn reporterów Dziennika Zachodniego TYDZIEŃ