Piast Gliwice – Cracovia 3:1. Trener Michał Probierz wyrzucony na trybuny RELACJA, ZDJĘCIA

Piast Gliwice – Cracovia 3:1
Piast Gliwice – Cracovia 3:1 Lucyna Nenow
W meczu 6. kolejki Lotto Ekstraklasy Piast Gliwice wygrał z Cracovią 3:1 (2:0). Bramki: Jorge Felix (15), Michal Papadopulos (25), Tom Hateley (66) oraz Javi Hernandez (73). Od 12. minuty Cracovia grała w osłabieniu, po tym jak Marcin Budziński dostał czerwoną kartkę. W 45. minucie Tom Hateley nie strzelił rzutu karnego.

W składzie gospodarzy zabrakło trzech bardzo ważnych ogniw – bramkarza Jakuba Szmatuły, Aleksandara Sedlara oraz Tomasza Jodłowca, którego brakowało też w Białymstoku z Jagiellonią. Wszystkich wykluczyły urazy. Piast bez Szmatuły ostatni raz grał 15 grudnia w Kielcach z Koroną (1:1). Do bramki w piątek wszedł debiutujący w Lotto Ekstraklasie Frantisek Plach. Uros Korun zagrał pierwszy raz w tym sezonie. Po kontuzji wrócił Jorge Felix.

Zobacz zdjęcia z meczu:

Goście od 12. minuty musieli sobie radzić w dziesiątkę. Marcin Budziński na środku boiska ściął równo z trawą Patryka Dziczka. Pomocnik Piasta potrzebował pomocy medycznej. Sędzia Paweł Raczkowski pokazał zawodnikowi Cracovii żółtą kartkę. Dostał jednak sygnał z wozu VAR i zobaczył powtórkę na ekranie. Anulował pierwszą decyzję i pokazał Budzińskiemu czerwoną kartkę.

„Pasy” szybko dostały drugi cios w postaci bramki. Joel Valencia w polu karnym został powstrzymany przez obrońców, ale piłka trafiła do Michala Papadopulosa, który przytomnie odegrał do Jorge Felixa, a ten strzelił pod poprzeczkę. W ten sposób Hiszpan zdobył pierwszą bramkę na polskich boiskach. Sędzia potrzymał jeszcze wszystkich w napięciu, bo czekał na potwierdzenie od kolegów z VAR, ale bramka została uznana.

Piast Gliwice – Cracovia. Mistrz olimpijski na trybunach ZDJĘCIA KIBICÓW

Piast Gliwice – Cracovia 3:1. Mistrz olimpijski na trybunac...

Dziesięć minut później było już 2:0. Aleksander Jagiełło posłał piłkę z rzutu rożnego, a Papadopulos głową skierował piłkę do siatki.

Cracovia szukała swojej szansy w stałych fragmentach gry. W 30. minucie z rzutu wolnego z 18 metrów groźnie strzelił Javi Hernandez. Plach wybił piłkę zmierzającą pod poprzeczkę. Chwilę później słowackiemu bramkarzowi pomógł słupek, w który trafił Michał Helik.

Tuż przed przerwą gliwiczanie mogli podwyższyć na 3:0, gdy sędzia podyktował rzut karny za faul Macieja Gostomskiego na Valencii. Bramkarz Cracovii obronił jednak słaby strzał Toma Hateleya.

Gliwiczanie po wyjściu z szatni szturmowali bramkę Cracovii, chcąc szybko dołożyć trzeciego gola. Okazję miał Felix, ale strzelił obok słupka, Dziczek uderzył z woleja, jednak wprost w ręce bramkarza.

W 62. minucie trener gości Michał Probierz za przepychanki o piłkę przy bocznej linii z Urosem Korunem został odesłany na trybuny. Cracovia bez trenera na ławce dostała trzeci cios, który zadał Hateley, rehabilitując się za zmarnowany karny.

Goście zdołali zdobyć bramkę, którą strzelił Javi Hernandez przymierzając z 16 metrów tuż przy słupku.

Reakcja Piasta była prawidłowa, czyli kolejne ataki. Gdyby Felix lepiej strzelił w 84. minucie, Gostomski nie byłby w stanie odbić piłkę nogami. W doliczonym czasie świetną okazję zmarnował Gerard Badia.

Gliwiczanie po dwóch porażkach zainkasowali 3 punkty. Cracovia pozostaje bez zwycięstwa w tym sezonie.

OPINIE TRENERÓW

Michał Probierz (Cracovia)

Weszliśmy dobrze w to spotkanie. Graliśmy agresywnie. Czerwona kartka była przy stanie 0:0, a od tego momentu moi zawodnicy myśleli, że mecz jest już przegrany.
Za łatwo traciliśmy kolejne gole. Mieliśmy okazje, aby trzymać się blisko Piasta. Chcieliśmy wprowadzić nerwowość w szeregi rywala. Piast był pewny swego i miał 70 minut gry w przewadze. To bolesna nauczka dla mnie, jako trenera. Co z tego, że dobrze biegamy, że się staramy...
Co do mojego wyrzucenia na trybuny to nie zgadzam się z decyzją sędziego i na pewno napiszę odwołanie

Waldemar Fornalik (Piast)

Ważne trzy punkty, bo po dwóch spotkaniach, w których graliśmy nieźle, potrzebowaliśmy zwycięstwa.- Nie było łatwo, choć mecz dobrze się ułożył.
Cracovia jest niewygodnym rywalem, ale odpowiedzieliśmy na to dobrą grą w piłkę. Trzeba było się napracować, bo każdy aut czy rzut wolny przy parametrach piłkarzy rywali mógł być zagrożeniem i piłkarze to czuli.

Wyznaczony do rzutu karnego był Tom i Patryk Dziczek. Gdyby zdrowy był Aleks Sedlar to może on podszedłby do jedenastki

Piast Gliwice – Cracovia 3:1 (2:0)

1:0 Jorge Felix (15). 2:0 Michal Papadopulos (25), 3:0 Tom Hateley (66), 3:1 Javi Hernandez (73)

Piast: Plach – Pietrowski, Korun, Czerwiński, Kirkeskov – Felix, Hateley, Valencia (80. Mak), Dziczek, Jagiełło (61. Badia) – Papadopulos.

Cracovia: Gostomski – Rapa, Helik, Dytiatjew, Siplak (79. Datković), Ferraresso – Hernandez, Dimun, Budziński, Wdowiak (71. Serderow) – Zenjov (58. Strózik).

Czerwona kartka: Budziński (12' Cracovia)

Żółte kartki: Czerwiński, Korun, Kirkeskov – Dimun, Dytiatjew, Rapa

Sędziował: Paweł Raczkowski (Warszawa)

Widzów: 4.075

Górnik Zabrze przegrał pierwszy raz w sezonie. Dlaczego?