Piast Gliwice - Zagłębie Sosnowiec 0:0. Czy to są derby? LIVE, GDZIE OGLĄDAĆ, NA ŻYWO, WYNIK, TRANSMISJA, ONLINE

1. kolejka Lotto Ekstraklasy: Zagłębie Sosnowiec - Piast Gliwice 1:2.
1. kolejka Lotto Ekstraklasy: Zagłębie Sosnowiec - Piast Gliwice 1:2. Fot Arkadiusz Gola / Polskapres
W pierwszym meczu 16. kolejki Lotto Ekstraklasy Piast Gliwice gra w piątek z Zagłębiem Sosnowiec. Początek spotkania na stadionie przy Okrzei o godz. 18. TUTAJ na dziennikazachodni.pl prowadzona będzie relacja LIVE z meczu Piast - Zagłębie Sosnowiec.

Piłkarze wracają do ligowej rzeczywistości po przerwie na mecze reprezentacji. W Gliwicach wspominają pierwsze spotkanie sezonu, na Stadionie Ludowym. Piast przegrywał z Zagłębiem 0:1 do 67. minuty, aby wygrać 2:1. Potem podopieczni trenera Waldemara Fornalika zaliczyli jeszcze dwa zwycięstwa z rzędu, z Pogonią w Szczecinie i u siebie z Zagłębiem Lubin.

PIAST - ZAGŁĘBIE SOSNOWIEC LIVE

- Być może to było kluczowe spotkanie patrząc na całą rundę jesienną, bo odwróciliśmy losy meczu i poczuliśmy się wtedy mocni - przyznaje obrońca Piasta Jakub Czerwiński, wracając jeszcze myślami do meczu w Sosnowcu.
Gliwiczanie zakończyli rundę na piątym miejscu, choć w poprzednim sezonie do ostatniej kolejki musieli bronić się przed spadkiem.
- Z ręką na sercu - zasłużyliśmy na to miejsce, niezależnie od tego, czy ktoś się tego spodziewał czy nie - dodaje Czerwiński, który zagrał we wszystkich meczach od pierwszej do ostatniej minuty.

Przy Okrzei nie chcą już obracać się za siebie, choć pamiętają jak ważny był start sezonu.
- Patrzymy na to, co przed nami. Zostało pięć meczów w tym roku, chcielibyśmy zdobyć w nich najwięcej punktów - mówi trener Fornalik. - Nie miałbym nic przeciwko temu, żeby powtórzyć taki start tej rundy, jaki mieliśmy początek sezonu. Wiemy jednak, że zaczynają się pojawiać oznaki trudów tego sezonu, drobne urazy, są też kwestie obciążeń, intensywności meczów itd. Myślę jednak, że będziemy bardzo dobrze przygotowani, szczególnie teraz do tego pierwszego meczu.

PIAST - ZAGŁĘBIE SOSNOWIEC NA ŻYWO

Na piątkowym spotkaniu nie będzie kibiców Zagłębia, którzy solidaryzują się z bojkotującymi spotkania przy Okrzei fanami Piasta z „młyna”. - Jesteśmy przyzwyczajeni do tego, że nikt do nas nie przyjeżdża - nie kryje Czerwiński. - Bardzo zależy nam na zwycięstwie, żeby ci, którzy przyjdą na stadion byli zadowoleni. Na pewno będzie to bardzo ciężki mecz i Zagłębie przyjedzie do nas po prostu walczyć. Nie ma mowy o lekceważeniu rywala.

Kibice innych klubów z naszego regionu dają do zrozumienia, że nazywanie meczu Piasta z Zagłębiem derbami, jest lekkim nadużyciem. Co na to trener Fornalik?

- Zawsze to były derby i co tu dużo mówić - ucina szkoleniowiec gospodarzy, a zapytany o brak zorganizowanego dopingu odpiera: - Już niejeden taki mecz graliśmy i widzę, że drużyna jest skoncentrowana na grze.
Opiekun Piasta spodziewa się trudnej przeprawy. - To jest dla nas taki „niewygodny” mecz. Patrząc na tabelę, ktoś powie, że powinniśmy bez problemów pokonać Zagłębie, a to są bardzo trudne mecze. Rywal ma w ofensywie swoje atuty, dlatego musimy być czujni - przekonuje.

PIAST GLIWICE - ZAGŁĘBIE SOSNOWIEC GDZIE OGLĄDAĆ

Czerwiński zna bramkarza gości Dawida Kudłę. To może mieć znaczenie? - Byliśmy razem w Pogoni Szczecin i miałem go często za plecami. Doskonale znam jego atuty, ale też słabe strony. Będę podpowiadał chłopakom, żeby to wykorzystać - uśmiecha się stoper Piasta.

Sosnowiczanie w czasie ligowej przerwy mieli czas na spokojną pracę z nowym trenerem Valdasem Ivanauskasem. W Gliwicach Zagłębie chce zdobyć pierwszy wyjazdowy komplet punktów. - Trzeba zagrać skutecznie w ataku, bezbłędnie w obronie i musimy strzelić jedną bramkę więcej niż rywal - przekazuje receptę na sukces obrońca beniaminka Arkadiusz Jędrych.

Piątkowe spotkanie sędziować będzie Bartosz Frankowski z Torunia.

Mecz Piast Gliwice - Zagłębie Sosnowiec pokaże stacja Eurosport 2. Początek transmisji o godz. 17.30.