Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Pieluchy jednorazowe objęte zakazem. To konieczność dla środowiska i kraju. Władze nie mają wyboru [14. 7. 2019 r.]

TK
Pieluchy jednorazowe objęte zakazem. Tego potrzebuje środowisko i przyszłość kraju. Władze nie mają wyboru
Pieluchy jednorazowe objęte zakazem. Tego potrzebuje środowisko i przyszłość kraju. Władze nie mają wyboru
Pieluchy jednorazowe zostały objęte zakazem. Republika Vanuatu to pierwszy kraj na świecie, który podjął decyzję o zakazie używania jednorazowych pieluch. Argumenty, które przemawiają za tym krokiem to troska o przyszłość kraju, a także fakt, że to pieluchy stanowiły olbrzymią część odpadów. Jak twierdzi Mike Masauvakalo z ministerstwa spraw zagranicznych Vanuatu, sztuczne tworzywa trafiają do wody, a później do łańcucha pokarmowego. Oprócz pieluch zakazem w Republice Vanuatu objęte już są m.in. plastikowe torby, słomki, czy przedmioty jednorazowego użytku.

Pieluchy jednorazowe objęte zakazem. To pierwszy kraj na świecie

Republika Vanuatu podjęła decyzję, że w tym kraju który liczy niespełna 300 tysięcy obywateli, obowiązywać będzie od grudnia 2019 zakaz używania pieluch jednorazowych - informuje serwis edziecko.pl. Przez to państwo w Oceanii trafiło na usta światowych mediów. Decyzja ta jest podyktowana troską o:

  • przyszłość państwa,
  • zdrowie mieszkańców.

Decyzja o zakazie używania pieluch jednorazowych nie jest jedynym środkiem w walce ze zmianami klimatycznymi. Niemal rok temu Republika Vanuatu podjęła decyzją o zakazie użytkowania:

  • jednorazowych przedmiotów,
  • plastikowych toreb,
  • plastikowych słomek,
  • pojemników polisyternowych.

Jak powiedział Mike Masuavakalo z ministerstwa spraw zagranicznych w czasie spotkania Wspólnoty Naradów, Vanuatu chroni swoją przyszłość. Tworzywa sztuczne trafiają do wody, z wody do łańcucha pokarmowego, a finalnie są konsumowane przez mieszkańców republiki. - tłumaczył.

Kryzys klimatyczny w Vanuatu:

  • ma wpływ na zaopatrzenie w żywność,
  • tamtejszą populację ryb.

Życie bez pieluch jednorazowych?

Pieluchy jednorazowe to dobrodziejstwo naszych czasów i ułatwienie życie dla rodziców. Wielu pamięta czasy, gdy używano tetrowych pieluszek, które trzeba było prać, by móc ponownie uch użyć. Jednorazowe pieluchy to jednak zagrożenie dla środowiska.

Jak wynika z badań Commonwealth Litter Program, odpady organiczne i jednorazowe pieluszki to 75 proc. całkowitej masy wytwarzanych odpadów przez mieszkańców Republiki Vanuatu. Obecnie kraj szuka alternatyw.

Przed nami długa droga. Ale znając mój kraj, wypracujemy rozwiązanie. W Vanuatu jest głośno o kryzysie klimatycznym. Jest widoczny, żyjemy nim. Wpływa na nasze zaopatrzenie w żywność i na naszą populację ryb. - cytuje słowa Mike'a Masauvakalo serwis edziecko.pl.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera