Pierwsza śląska lekarka ukończyła studia w 1920 roku. Była jak dr Quinn

Artykuł sponsorowany
Dzielna lekarka opatrywała rany śląskim powstańcom
Dzielna lekarka opatrywała rany śląskim powstańcom

Kartka z kalendarza

Pierwsza kobieta lekarka, ze Śląska dyplom uzyskała w 1920 roku. Dr Maria Rajda--Kujawska w czasie III powstania zajmowała się rannymi. W czasie II wojny światowej była więziona w Ravensbrück. Jej cztery córki też zostały lekarkami.

Losy lekarki prześledziła dr Halina Kulik, kierownik Zakładu Propedeutyki Pielęgniarstwa Katedry Pielęgniarstwa. Jak podkreśla, swoje marzenia zawodowe musiała często okupić upokorzeniem. Mężczyźni nie chcieli konkurencji, a poza tym nie wierzyli w zdolności medyczne kobiet.

Dr Rajda-Kujawska na wydział medyczny wstąpiła na Uniwersytecie we Wrocławiu, gdzie była jedną z pierwszych studentek. - Maria Rajda z rozpoczęciem praktyki nie miała problemów. Na Śląsku zbliżał się czas powstańczych rozstrzygnięć. Dr Rajda uczyła młode dziewczyny pielęgniarstwa i położnictwa, organizowała związki położnych w wielu miastach. W dniu plebiscytu, 20 marca 1921, była lekarzem dyżurnym w polskim sztabie plebiscytowym. Potem zajmowała się rannymi w czasie III powstania i była w nim jedyną kobietą lekarką - dodaje dr Halina Kulik.