Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Pierwszy przeszczep twarzy w Gliwicach. Pierwsza taka operacja w Polsce udana!

Agata Pustułka
Przeszczep twarzy
Przeszczep twarzy ARC
Pierwsza operacja przeszczepu twarzy w Polsce i pierwsza tzw. pilna świecie! W Instytucie Onkologii w Gliwicach dokonano pierwszego przeszczepu twarzy w Polsce. Operacja trwała 25 godzin. Biorca ma 32 lata. Operacja się udała. Dziennik Zachodni ustalił, że była to operacja ratująca życie.

Pierwszy przeszczep twarzy w Polsce wykonano w Gliwicach. Operacja przeszczepu twarzy została przeprowadzona tydzień temu, ale dopiero dziś, ze względu na bezpieczeństwo pacjenta, poinformowano o niej publicznie. Dziennik Zachodni informuje o przeszczepie twarzy jako pierwszy.

CZYTAJ KONIECZNIE:
TAK WYKONANO PIERWSZY PRZESZCZEP TWARZY W GLIWICACH ZOBACZ

AKTUALIZACJA GODZ. 14.30
Dla 33-letniego mężczyzny z województwa opolskiego przeszczep twarzy był to zabieg ratujący życie. Maszyna do cięcia kamieni zmasakrowała mu podczas pracy twarz. Dawcę twarzy do przeszczepu znaleziono w województwie podlaskim. Helikopterem przetransportowano go z Białegostoku do Gliwic. Jego bliscy zdecydowali, że oczekujący na przeszczep chorzy otrzymają nie tylko jego twarz, ale też serce, wątrobę i rogówki. To dr Wojciech Saucha, anestezjolog ze Śląskiego Centrum Chorób Serca w Zabrzu, rozmawiał z rodziną dawcy.

- Rodzina wykazała się ponadstandardowym zrozumieniem sprawy. Miałem kilka godzin, by przygotować się do tego spotkania - wyjawia nam lekarz.

W pełnej gotowości w Gliwicach czekał zespół transplantacyjny, którym kierował prof. Adam Maciejewski. Do pierwszego przeszczepu twarzy lekarze byli przygotowani od wielu miesięcy. Każdy ruch przećwiczyli na zwłokach. Chirurdzy rekonstrukcyjni odeszli od stołu operacyjnego w miniony czwartek po 25 godzinach ciężkiej, wymagającej ogromnej dokładności pracy.

Z zegarmistrzowską precyzją łączyli ze sobą naczynia krwionośne, nerwy, mięśnie, chrząstki oraz śluzówkę. W pierwszej kolejności należy połączć pod mikroskopem rerwy. To dzięki powrotowi funkcji nerwów twarz pacjenta odzyska ruchomość. Powrót funkcji takich jak: ruchomość ust, mimika twarzy, powrót czucia trwać będzie od pół roku do dziewięciu miesięcy. Stan pacjenta jest stabilny.

Operacja ma jeszcze jeden śląski akcent- serce dawcy trafiło do ŚCCS w Zabrzu, gdzie natychmiast przeprowadzono zabieg i była to tysięczna transplantacja jaka odbyła się w tym szpitalu.
WCZEŚNIEJ PISALIŚMY
Operacja odbyła się 15 maja 2013 r. w Centrum Onkologii w Gliwicach. Był to pierwszy w Polsce złożony przeszczep twarzy u mężczyzny, będącego ofiarą wypadku w pracy.

- Po pierwotnej nieudanej replantacji poza Centrum Onkologii w Gliwicach, Zespół Transplantacji Centrum Onkologii w Gliwicach przeprowadził pierwszą na świecie pilną transplantację ze wskazań życiowych, obejmującą nie tylko rozległe powłoki twarzoczaszki, ale również szkielet górnego i środkowego piętra twarzy - wyjaśnia rzecznik IO w Gliwicach Anna Uryga

Operacja pierwszego przeszczepu twarzy trwała aż 25 godzin. Dawca twarzy obdarował swoimi narządami nie tylko pacjenta Instytutu Onkologii, ale pobrano mu także serce i wątrobę.

Dawca z woj. podlaskiego był transportowany helikopterem z Białegostoku. Pobranie narządów nastąpiło na Śląsku. Cały czas były podtrzymywane funkcje życiowe pacjenta. By twarz mogła zostać przeszczepiona należało jak najszybciej rozpocząć zabieg. W tym wypadku liczy się każda chwila.

Zarówno biorca jak i dawca to mężczyźni ok. 30 roku życia.

Zespół chirurgów rekonstrukcyjnych, pod kierownictwem prof. Adama Maciejewskiego od dawna przygotowywał się do tej przełomowej i wyjątkowej operacji. Od kilku miesięcy lekarze znajdowali się w stałej gotowości, bo w każdej chwili mógł nadejść sygnał, że można przeprowadzić zabieg.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!