MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Innowacyjna operacja trzustki w Szpitalu Śląskim w Cieszynie. To ogromna szansa dla pacjentów walczących z rakiem tego narządu

OPRAC.:
Kamil Lorańczyk
Kamil Lorańczyk
Pierwsza operacja trzustki metodą laparoskopową w cieszyńskiej placówce zakończyła się sukcesem. Trwała blisko 5 godzin i 30 minut.
Pierwsza operacja trzustki metodą laparoskopową w cieszyńskiej placówce zakończyła się sukcesem. Trwała blisko 5 godzin i 30 minut. Materiały prasowe
Chirurdzy ze Szpitala Śląskiego w Cieszynie w marcu po raz pierwszy w historii placówki przeprowadzili innowacyjną operację resekcji trzustki metodą laparoskopową. To bardzo rzadki zabieg w skali kraju, który wykonywany jest zaledwie w kilku ośrodkach w Polsce. Operacja ta jest szansą na powrót do zdrowia dla pacjentów cierpiących na raka trzustki i jednocześnie stanowi ważny krok w rozwoju cieszyńskiej placówki.

Spis treści

Operacja trzustki w Szpitalu Śląskim w Cieszynie

Operacje trzustki są jednymi z najbardziej wymagających zabiegów w dziedzinie chirurgii onkologicznej, w których dla najlepszych efektów leczenia konieczne jest bardzo precyzyjne podejście operatora. To właśnie dzięki nowoczesnej, małoinwazyjnej technice laparoskopowej, zastosowanej po raz pierwszy w historii Szpitala Śląskiego w operacji resekcji trzustki, możliwe jest dokładne usunięcie jej chorej części przy minimalnym uszkodzeniu tkanek. Tego typu zabieg jest mniej obciążający dla organizmu pacjenta, znacząco obniża ryzyko powikłań pooperacyjnych i możliwy jest jednocześnie szybszy powrót do zdrowia chorego.

Małoinwazyjne leczenie nowotworów trzustki

Pierwsza operacja trzustki metodą laparoskopową w cieszyńskiej placówce z sukcesem została przeprowadza przez zespół Oddziału Chirurgii Ogólnej, Małoinwazyjnej i Onkologicznej pod kierownictwem dr n. med. Michała Dyaczyńskiego w marcu u 60-letniego pacjenta z guzem głowy trzustki. Operacja trwała blisko 5 godzin i 30 minut.

Już z początkiem kwietnia zespół cieszyńskich chirurgów podjął się drugiego zabiegu laparoskopowego u 74-letniej pacjentki z nowotworem zlokalizowanym w Brodawce Vatera, czyli dwunastnicy. U tej pacjentki przetransportowanej z innego szpitala konieczna była pilna kwalifikacja do operacji ze względu na narastające parametry żółtaczki i zapalenie dróg żółciowych. W tym przypadku operacja trwała już około 4 godzin. Trzeci zabieg został przeprowadzony w minionym tygodniu u 46-letniego pacjenta z guzem brodawki Vatera z towarzyszącą żółtaczką. Pomimo wyższej skuteczności, precyzyjności i bezpieczeństwa pacjenta, operacje trzustki metodą laparoskopową są nadal bardzo rzadkie w skali całego kraju. Na południu Polski Szpital Śląski w Cieszynie jest trzecią placówką, po ośrodkach w Krakowie i Katowicach, która realizuje tego typu operacje.

- Operacje laparoskopowe stanowią kamień milowy w rozwoju nowoczesnej chirurgii onkologicznej, a w przypadku niezwykle wymagającego leczenia nowotworów trzustki, są przełomem pod kątem precyzji, skuteczności i bezpieczeństwa pacjenta. Podczas laparoskopii obserwujemy od 7 do 10 razy powiększone pole operacyjne, zatem jesteśmy w stanie dokładnie przeprowadzić np. wycięcie guza głowy trzustki bez naruszenia pozostałej części narządu. W Europie Zachodniej operacje laparoskopowe resekcji trzustki od kilku już lat są powielanym standardem leczenia, natomiast w Polsce nadal traktowane są jako wysoce specjalistyczne i innowacyjne – mówi dr n. med. Michał Dyaczyński, ordynator Oddziału Chirurgii Ogólnej, Małoinwazyjnej i Onkologicznej.

- W zespole Oddziału Chirurgii Ogólnej, Małoinwazyjnej i Onkologicznej Szpitala Śląskiego w Cieszynie, po odpowiednim przygotowaniu, podjęliśmy się z sukcesem ich realizacji. Od kilku już lat nasza placówka ma doświadczenie w zabiegach laparoskopowych. Dysponujemy nowoczesnym sprzętem, w tym wieżą laparoskopową i nożem harmonicznym. Mamy doświadczony zespół nie tylko od strony operatywności, ale także anestezjologii, diagnostyki czy dalszej rehabilitacji. Te wszystkie elementy pozwalają na rozwój chirurgii laparoskopowej w obszarze nowotworów trzustki - dodaje ordynator.

Kamera, nóż harmoniczny i endo-bagi

W odróżnieniu od tradycyjnej operacji trzustki, podczas laparoskopii zamiast rozległego cięcia o długości 30 cm, wykonuje się kilka niewielkich nacięć. Najdłuższa blizna u pacjenta po chirurgii trzustki ma zaledwie 5-7 cm i co istotne, zlokalizowana jest w podbrzuszu, a nie w centralnej części brzucha. Podczas operacji laparoskop (kamera) jest wprowadzany przez jedno z nacięć, pozostałe z kolei służą do wprowadzenia narzędzi chirurgicznych, jak np. noża harmonicznego, które umożliwiają wykonanie precyzyjnej resekcji trzustki.

Na monitorze operator obserwuje powiększony obraz z kamery i przeprowadza operację. Na zakończenie zabiegu, poprzez najdłuższe nacięcie w podbrzuszu, usuwa się zresekowane tkanki w endo-bagu. Są to specjalistyczne woreczki, w których zabezpiecza się nowotworowo zmienioną tkankę i wydobywa na zewnątrz. W ten sposób komórki nowotworowe nie mają szans wszczepić się w zdrowe powłoki.

- Jesteśmy dumni z osiągnięć naszego zaangażowanego zespołu Oddziału Chirurgii Ogólnej, Małoinwazyjnej i Onkologicznej. Pierwsza operacja trzustki metodą laparoskopową w historii naszej placówki to dowód na rozwój opieki medycznej i wdrażanie nowoczesnych, zaawansowanych metod leczenia w Szpitalu Śląskim w Cieszynie. Z myślą o pacjentach nie tylko z powiatu cieszyńskiego, ale także z regionu południowego, podejmujemy innowacyjne inicjatywy i staramy się podążać za rozwojem technologicznym sprzętu medycznego. Tym samym jesteśmy jedną z niewielu placówek w skali kraju podejmującą specjalistyczne operacje resekcji trzustki metodą laparoskopową – podkreśla Czesław Płygawko, dyrektor Szpitala Śląskiego w Cieszynie.

Metoda laparoskopowa

Operacje trzustki metodą laparoskopową stanowią przełom w leczeniu nowotworów tego narządu. Dzięki minimalnym nacięciom, specjalistycznym narzędziom i nowoczesnej technologii pacjenci mogą liczyć na szybszą rekonwalescencję i lepsze efekty terapeutyczne. Podczas zabiegu zminimalizowane zostaje uszkodzenie tkanek, dzięki czemu krwawienie podczas operacji jest zdecydowanie mniejsze. Udowodniono także, że chirurgia laparoskopowa powoduje mniejszy odczyn zapalny, a co za tym idzie, pozwala pacjentowi szybciej wrócić do normalnego funkcjonowania.

Do operacji laparoskopowych ponadto mogą być także kwalifikowani pacjenci starsi, gdyż uraz powstały w wyniku zabiegu jest mniejszy, a sam zabieg zdecydowanie mniej obciążający dla organizmu. Czas hospitalizacji skrócony zostaje do minimum i trwa 10-12 dni, podczas gdy w przypadku tradycyjnej operacji wynosi on ok. 3 tygodnie. W Szpitalu Śląskim od kilku już lat przeprowadza się zabiegi chirurgiczne metodą laparoskopową, teraz do zakresu realizowanych świadczeń, dołączyła chirurgia onkologiczna trzustki techniką laparoskopii.

Nie przeocz

Musisz to wiedzieć

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Najlepsze produkty spożywcze dla kobiet 40+

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera