MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Katowice z dostępem do najnowszych metod terapii leczenia szpiczaka i raka krwi! Pratia Onkologia Katowice od lat prowadzi badania kliniczne

OPRAC.:
Aleksandra Wielgosz
Aleksandra Wielgosz
Wideo
od 12 lat
W środę, 24 kwietnia w ośrodku Pratia Onkologia Katowice odbyło się spotkanie dotyczące nowoczesnych terapii w leczeniu chorób hematologicznych. Ośrodek od lat zapewnia pacjentom dostęp do innowacyjnych metod leczenia. Jedną z tych chorób jest szpiczak mnogi, który pozostaje jednym z najbardziej tajemniczych i trudnych do zdiagnozowania nowotworów. Szacuje się, że obecnie w Polsce około 9,5 tys. osób choruje na szpiczaka mnogiego, co stanowi 1-2 % wszystkich nowotworów złośliwych oraz 10-15% zachorowań na nowotwory krwi. Na Śląsku może być nawet 200 przypadków tej choroby. Co roku w Polsce diagnozuje się nawet do 2,5 tys. nowych przypadków szpiczaka.

24 kwietnia w Ośrodku Pratia Onkologia Katowice odbyło się spotkanie poświęcone nowatorskim podejściom w leczeniu chorób krwi, szczególnie szpiczaka i chłoniaka. Podczas tego wydarzenia prof. dr hab. n. med. Sebastian Grosicki z Ośrodka Pratia omawiał rolę badań klinicznych w rozwoju nowoczesnych terapii oraz zwiększaniu dostępu do innowacyjnych metod leczenia. Prof. dr hab. n. med. Artur Jurczyszyn również podzielił się swoją wiedzą na temat poprawy sytuacji pacjentów z chorobami krwi.

- Ośrodek Pratia to ośrodek leczenia pacjentów w ramach badań klinicznych, czyli leczenia pacjentów w ramach programów, gdzie stosujemy nowe leki, które są nam dostarczane przez firmy farmaceutyczne, które udostępniają te leczenia za darmo pacjentom, po to żeby uzyskać wyniki tych badań, które umożliwiają im później rejestrację i sprzedaż tych leków w przyszłości. Dzięki temu chorzy uzyskują nowoczesną terapię, terapię przyszłości, która może być dostępna w ramach rejestracji za kilka lat, a w ramach refundacji czasami jeszcze później - tłumaczył Sebastian Grosicki.

Badania kliniczne odgrywają dziś istotną rolę w rozwoju medycyny, pomagają opracowywać nowe oraz skuteczniejsze terapie w walce ze chorobami onkologicznymi. W ostatnich latach dokonał się również znaczący postęp w leczeniu szpiczaków - pojawiły się nowe leki, które umożliwiają zaproponowanie bardziej zindywidualizowanych terapii, a co ważne znacząco wydłużają średnią długość życia pacjentów.

- Leczymy pacjentów głównie onkologicznych. Na razie są to pacjenci leczenia chorób nowotworowych szpiku kostnego i krwi, ale w przyszłości ten ośrodek będzie się zajmował również leczeniem wszystkich możliwych nowotworów w badaniach klinicznych - wyjaśniał Sebastian Grosicki.

Obecnie w ośrodku stale leczonych jest około 200 pacjentów, jednak ta liczba stale rośnie.

- Nasze terapie są często podawane przewlekle, czyli jeśli pacjent zareaguje, ma dobry wynik leczenia, dobrą tolerancję terapii, to przez wiele, wiele lat, właściwie do czasu możliwej rejestracji tego leku i refundacji w Polsce, on ma gwarancję od tej firmy, że ten lek będzie dostawał dalej - tłumaczył Sebastian Grosicki.

Ważne jest to, że nie każdy kwalifikuje się do leczenia w badaniu klinicznym. Aby to zrobić należy spełnić kryteria kwalifikacji, przejść serię badań i spełnić wymogi firm farmaceutycznych. Co kilka miesięcy pojawiają się kolejne terapie, które trafiają do leczenia refundowanego. Ośrodek Pratia Onkologia Katowice od lat prowadzi badania kliniczne, które pomagają chorym uzyskać dostęp do nowoczesnego leczenia. Do tej pory ośrodek przeprowadził aż 74 badania, 52 są dziś w trakcie realizacji. Dzięki temu setki pacjentów z całej Polski otrzymuje możliwość otrzymania innowacyjnych terapii.

Dni otwarte w Ośrodku Pratia Onkologia Katowice

Poza ciekawym wykładami w ośrodku odbywał się także dzień otwarty dla pacjentów i osób zainteresowanych poszerzeniem swojej wiedzy na temat innowacyjnych terapii. Pacjenci mieli możliwość skorzystania z konsultacji z wiodącymi specjalistami w dziedzinie hematoonkologii, konsultacji psychoonkologicznych, zwiedzenia ośrodka oraz rozmowy z przedstawicielami fundacji zajmujących się wsparciem osób chorych na nowotwory.

Pratia to wiodąca sieć Ośrodków Badań Klinicznych w Europie, które znajdują się w głównych miastach Polski, Niemiec, Bułgarii, Hiszpanii, Ukrainy i Czech. Ich celem jest ułatwienie dostępu do opieki zdrowotnej, aby poprawić jakość życia i poczucie bezpieczeństwa pacjentów. Zgodnie z zasadami Dobrej Praktyki Klinicznej przeprowadzają Badania Kliniczne I-IV Fazy na zlecenie firm farmaceutycznych i firm CRO.

Aby dowiedzieć się więcej o pracy ośrodka kliknij TUTAJ.

Nie przeocz

Musisz to wiedzieć

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na dziennikzachodni.pl Dziennik Zachodni