MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Lekarze z Zabrza i Katowic dokonali jednoczasowego przeszczepu: "Dostałam wyczekiwane serduszko i nerkę"

Magdalena Grabowska
Magdalena Grabowska
23-letnia pani Dominika z Zabrza otrzymała drugie życie.
23-letnia pani Dominika z Zabrza otrzymała drugie życie. Śląskie Centrum Chorób Serca w Zabrzu
Lekarze z dwóch szpitali klinicznych Śląskiego Uniwersytetu Medycznego: Śląskiego Centrum Chorób Serca w Zabrzu oraz Samodzielnego Publicznego Szpitala Klinicznego im. Andrzeja Mielęckiego SUM w Katowicach połączyli siły, by przeprowadzić jednoczasową transplantację serca i nerki. Miesiąc po transplantacji oba narządy są w pełni sprawne. Była to druga taka operacja w historii ośrodków. Nowe życie otrzymała 23-letnia pani Dominika z Zabrza. Już jutro, 30 kwietnia opuści szpital i będzie mogła wrócić do domu.

"Dostałam wyczekiwane serduszko i nerkę"

Pani Dominika dzięki lekarzom ze Śląskiego Uniwersytetu Medycznego zyskała drugie życie. Teraz jest pod stałą opieką specjalistów z Zabrza i Katowic. Przechodzi rehabilitacje.

- Dostałam wyczekiwane serduszko i nerkę. Nigdy bym się nie spodziewała, że będę potrzebować aż dwóch narządów. Na nerki chorowałam bardzo długo, ale nigdy się nie spodziewałam, że będę potrzebować też nowego serca. Czuje się dużo lepiej, nie można nawet porównywać tego, co było przed transplantacją, do tego, co jest teraz – cieszy się pani Dominika.

23-letnia pani Dominika z Zabrza otrzymała drugie życie.
23-letnia pani Dominika z Zabrza otrzymała drugie życie. Śląskie Centrum Chorób Serca w Zabrzu

Jak zapowiadają lekarze, to jednak nie koniec walki...

- Musimy teraz dbać o dwa przeszczepione narządy. Wskazania dotyczące stężenia leków immunosupresyjnych w przypadku każdego jest nieco inne: wyższe dla sera, niższe dla nerek. Dodatkowo podawana grupa leków może pogarszać funkcje nerek, dlatego musimy szukać złotego środka – tłumaczy lek. Mirosława Herdyńska-Wąs, koordynująca oddział Kardiochirurgii, Transplantacji Serca i Mechanicznego Wspomagania Krążenia w SCCS w Zabrzu.

Była to druga jednoczasowa transplantacja serca i nerki w Śląskim Centrum Chorób Serca w Zabrzu. Pierwszą taką operację przeprowadził 22 lata temu zespół dr Romana Przybylskiego i prof. Lecha Cierpki.

Problemy ze zdrowiem zaczęły się w 2015 roku, kiedy zachorowała na plamicę Schönleina-Henocha. Choroba doprowadziła do uszkodzenia nerek. Dominika trafiła pod opiekę prof. dr. hab. n. med. Grzegorza Piechy z oddziału Nefrologii, Transplantologii i Chorób Wewnętrznych Szpitala Klinicznego im. Andrzeja Mielęckiego w Katowicach. W 2017 roku konieczne było włączenie dializ. W ostatnim okresie wykonywano je już cztery razy w tygodniu. Niewydolność serca u chorej ujawniła się dwa lata temu, wtórnie do schyłkowej niewydolności nerek. Leczenie farmakologiczne nie przyniosło efektów.

- Dla pacjentki kluczowy był dobór dawcy obu narządów. Znalezienie odpowiedniego dawcy, który mógłby przekazać oba narządy jednej osobie, jest bardzo trudno, dlatego takie operacje wykonuje się bardzo rzadko - mówi dr hab. n. med. Tomasz Hrapkowicz, koordynator oddziału Kardiochirurgii, Transplantacji Serca i Płuc oraz Mechanicznego Wspomagania Krążenia w SCCS w Zabrzu.

Od listopada 2023 roku Pani Dominika przebywała w szpitalach w Katowicach i Zabrzu, gdzie oczekiwała na odpowiedniego dawcę. Nie było to łatwe.

- Dodatkowo pacjentka miała bardzo wysoki poziom przeciwciał, co utrudniało dopasowanie odpowiedniego dawcy i zwiększało ryzyko odrzucenia przeszczepionego narządu. Zwłaszcza nerka wymaga bardzo ścisłego dopasowania dawcy i biorcy – dodaje prof. dr hab. n. med. Grzegorz Piecha z oddziału Nefrologii, Transplantologii i Chorób Wewnętrznych Szpitala Klinicznego im. Andrzeja Mielęckiego w Katowicach.

Lekarze podjęli się jednak tego zadania. Jednoczasową transplantacje obu narządów wykonały w Śląskim Centrum Chorób Serca dwa zespoły. Na początek zespół doc. Tomasza Hrapkowicza przeprowadził przeszczep serca, następnie do pracy przystąpił zespół z oddziału Chirurgii Ogólnej, Naczyniowej i Transplantacyjnej Samodzielnego Publicznego Szpitala Klinicznego im. Andrzeja Mielęckiego w Katowicach, kierowanego przez prof. dr. hab. n. med. Roberta Króla. Zabieg wykonała dr Joanna Badura z zespołem. Zakończył się powodzeniem, oba przeszczepione narządy podjęły pracę.

Dzień, w którym przeprowadzono jednoczasową transplantacje serca i nerki u Pani Dominiki, był bardzo pracowity dla śląskich transplantologów. Tego samego
Dzień, w którym przeprowadzono jednoczasową transplantacje serca i nerki u Pani Dominiki, był bardzo pracowity dla śląskich transplantologów. Tego samego dnia w Zabrzu przeszczepiono jeszcze serce oraz płuca. Narządy do wszystkich transplantacji zostały pobrane w trzech różnych miastach wojewódzkich. Łącznie tego dnia w transplantacje zaangażowanych było ponad 150 osób: lekarzy, pielęgniarek, perfuzjonistów, koordynatorów oraz kierowców karetek z SCCS. W Katowicach tego samego dnia specjaliści przeszczepili również wątrobę oraz dwie nerki. Śląskie Centrum Chorób Serca w Zabrzu

- Jednoczasowa transplantacja jest trudniejsza. Wymaga połączenia i skoordynowania pracy dwóch zespołów chirurgicznych. Również pacjent musi być odpowiednio przygotowany do takiego zabiegu. Ważne jest, aby przeprowadzana w pierwszej kolejności transplantacja serca, przebiegła bez komplikacji. Pacjent musi być w stabilnym stanie, aby można było rozpocząć kolejną transplantację - wyjaśnia doc. Hrapkowicz.

Nie przeocz

Musisz to wiedzieć

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak kupić dobry miód? 7 kroków

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na dziennikzachodni.pl Dziennik Zachodni