Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Piotr Kuczera: koszty bieżące działania samorządu wzrastrają, mówimy już o pewnym dramacie GOŚĆ DNIA DZ I RADIA PIEKARY

AJD
W piątek, 13 grudnia, gościem dnia DZ i Radia Piekary był Piotr Kuczera, prezydent Rybnika
W piątek, 13 grudnia, gościem dnia DZ i Radia Piekary był Piotr Kuczera, prezydent Rybnika FB/Radio Piekary
Piotr Kuczera, prezydent Rybnika był gościem Marcina Zasady w Radiu Piekary. Mówił przede wszystkim o kłopotach finansowych samorządów i wzrastających kosztach bieżącej działalności nie tylko rybnickiego magistratu.

- Udziały w podatku PIT maleją, do subwencji musimy dopłacić, chcielibyśmy żeby te informacje dotarły do mieszkańców - mówił Piotr Kuczera, prezydent Rybnika, gość Dziennika Zachodniego i Radia Piekary. Marcin Zasada pytał go o wzrosty dochodów samorządów w ubiegłych latach.

- Ile Rybnik zyskał na większych podatkach? - pytał Zasada.

- Jest druga strona, wydatkowa, która rośnie szybciej niż strona dochodowa. W skali kraju wpływy wzrosły o 15 miliardów. Z punktu widzenia wydatkowego to wzrost o 19 miliardów. My to musimy po drodze nazbierać, o tym nikt nie chce głośno mówić. Dochody z PIT i CIT to podstawowe wydatki miasta. Po obniżeniu stawek PIT straty mogą wynieść aż 35 mln złotych - mówił Kuczera.

- Jeśli popatrzymy na liczby, to samorządy są dzisiaj bogatsze. Dziesięć lat temu mówiliśmy o kwotach rzędu 142 mld złotych, widzimy 60 procentowy wzrost w skali dekady.

- W przypadku Rybnika to pięćdziesięcioprocentowy wzrost, ale strona wydatkowa rośnie szybciej. Problemem jest budżet bieżący. Nadwyżka operacyjna jest ewidentnie niewystarczająca. Podwyżki cen prądu i podwyżki płacowe sprawiają, że widzimy pewien dramat. Zawsze gdy obniżały się stawki PIT-u, to chciało samorządami - mówił Kuczera.

- Mówi pan, że do oświaty dokładacie 61 mln złotych. Premier mówi z kolei, że zwiększono subwencję oświatową - mówił Marcin Zasada.

- Na podwyżki nauczycieli otrzymujemy trzy miliony, a musimy wydać sześć. Dzisiaj samorząd mówi o tym, że chciałby mieć większy wpływ na sieciowanie szkół. Zablokowano możliwość zamykania takich szkół, które nie mają ekonomicznego sensu. Ewidentnie rośnie PKB w Polsce ale wydatki na oświatę spadają - tłumaczył Kuczera.

Jak tłumaczył, ostatnie lata pokazały, że inwestycje samorządowe w większości były trafione. Udział w podatku VAT w pewnej mierze rząd zawdzięcza samorządom.

- Silny samorząd w Polsce się sprawdził, a silny samorząd, to także samorząd silny finansowo - mówił.

Zobaczcie koniecznie

Nie przegapcie

od 7 lat
Wideo

META nie da ci zarobić bez pracy - nowe oszustwo

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera