MKTG SR - pasek na kartach artykułów

PIT-y po raz 17. a wciąż zapominamy o ulgach

Beata Sypuła
Wielu z wypełnieniem PIT zwleka do ostatniej chwili
Wielu z wypełnieniem PIT zwleka do ostatniej chwili fot. wojciech barczyński
W tym roku już po raz 17. złożymy PIT. Mało kto z nas pamięta, że pierwsze zeznania podatkowe z 1992 r. miały 10 stron i mało kto zdążył je złożyć na czas - bo zakłady pracy nie wydały nam w terminie zaświadczeń o dochodach. Mało kto potrafi wyjaśnić skrót PIT. To "Personal Income Tax", czyli po angielsku "podatek od osób fizycznych".

Lata mijają - a nadal mamy kłopoty z dobrym wypełnieniem PIT. O czym nie pamiętamy? - Osoby, które są honorowymi krwiodawcami, mają prawo do skorzystania z ulgi z tytułu darowanej krwi. Ulga ta przysługuje w ramach ulgi na darowizny, która wynosi do 6 proc. dochodu przed opodatkowaniem - mówi Grażyna Piechota, rzeczniczka Izby Skarbowej w Katowicach.

Aby skorzystać z tej ulgi, musimy dostać ze stacji krwiodawstwa potwierdzenie, że jest się honorowym krwiodawcą, jaką ilość krwi oddaliśmy w ubiegłym roku i jaka była jej wartość.

Nie pamiętamy także o tym, że z dopłatą i złożeniem PIT nie musimy czekać do końca kwietnia.
Dla kogo ulga prorodzinna? Rodzice dzieci, które studiują za granicą, także mają do niej prawo - o ile dziecko nie ukończyło 25 lat, nie osiąga dochodów przekraczających kwotę wolną od podatku (3.088,70 zł) i studiuje. - To zmiana obowiązująca dopiero w stosunku do rozliczeń za 2008 r. Wcześniej takie prawo przysługiwało wyłącznie rodzicom dzieci studiujących w Polsce albo będących na zagranicznych stażach, stypendiach itp., na które kierowała polska uczelnia - mówi Piechota.

Bywa, że nie ma nas w kraju podczas całej "akcji PIT". Co zrobić? Wystarczy do końca kwietnia złożyć w swoim urzędzie skarbowym wniosek o odroczenie terminu do złożenia zeznania podatkowego z podaniem uzasadnienia. Jeśli uzyskamy odroczenie złożenia PIT, naczelnik skarbówki przesunie nam termin ewentualnego dopłacenia podatku. W takiej sytuacji zapłacimy go bez odsetek.

O ile nie spieszy nam się z dopłatą do daniny - o tyle chcemy otrzymać jak najszybciej zwrot podatku. Tymczasem fiskus ma trzy miesiące na zwrot nadpłaty - licząc od dnia złożenia przez nas zeznania podatkowego - albo trzy miesiące od jego korekty. Przy tym ma prawo do potrącenia nam zaległości podatkowej czy mandatu.

Ci szczęśliwcy, którzy uzyskali dochody z kapitałów pieniężnych albo - co niestety dziś zdarza się częściej - mają stratę z tego tytułu i mają prawo rozliczyć w kolejnych 5 latach z dochodami z tego samego źródła, muszą złożyć do końca kwietnia PIT 38.

Wreszcie - małżonkowie mogą rozliczyć się wspólnie tylko wówczas, jeśli trwali we wspólnocie majątkowej lub małżeństwie przez cały rok. Jednak jeśli jeden z małżonków zmarł w trakcie roku podatkowego albo po jego upływie, ale przed złożeniem zeznania rocznego, PIT dla małżonków jest wspólny.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikzachodni.pl Dziennik Zachodni