PIT-y po raz 17. a wciąż zapominamy o ulgach

Beata Sypuła
Wielu z wypełnieniem PIT zwleka do ostatniej chwili
Wielu z wypełnieniem PIT zwleka do ostatniej chwili fot. wojciech barczyński
Udostępnij:
W tym roku już po raz 17. złożymy PIT. Mało kto z nas pamięta, że pierwsze zeznania podatkowe z 1992 r. miały 10 stron i mało kto zdążył je złożyć na czas - bo zakłady pracy nie wydały nam w terminie zaświadczeń o dochodach. Mało kto potrafi wyjaśnić skrót PIT. To "Personal Income Tax", czyli po angielsku "podatek od osób fizycznych".

Lata mijają - a nadal mamy kłopoty z dobrym wypełnieniem PIT. O czym nie pamiętamy? - Osoby, które są honorowymi krwiodawcami, mają prawo do skorzystania z ulgi z tytułu darowanej krwi. Ulga ta przysługuje w ramach ulgi na darowizny, która wynosi do 6 proc. dochodu przed opodatkowaniem - mówi Grażyna Piechota, rzeczniczka Izby Skarbowej w Katowicach.

Aby skorzystać z tej ulgi, musimy dostać ze stacji krwiodawstwa potwierdzenie, że jest się honorowym krwiodawcą, jaką ilość krwi oddaliśmy w ubiegłym roku i jaka była jej wartość.

Nie pamiętamy także o tym, że z dopłatą i złożeniem PIT nie musimy czekać do końca kwietnia.
Dla kogo ulga prorodzinna? Rodzice dzieci, które studiują za granicą, także mają do niej prawo - o ile dziecko nie ukończyło 25 lat, nie osiąga dochodów przekraczających kwotę wolną od podatku (3.088,70 zł) i studiuje. - To zmiana obowiązująca dopiero w stosunku do rozliczeń za 2008 r. Wcześniej takie prawo przysługiwało wyłącznie rodzicom dzieci studiujących w Polsce albo będących na zagranicznych stażach, stypendiach itp., na które kierowała polska uczelnia - mówi Piechota.

Bywa, że nie ma nas w kraju podczas całej "akcji PIT". Co zrobić? Wystarczy do końca kwietnia złożyć w swoim urzędzie skarbowym wniosek o odroczenie terminu do złożenia zeznania podatkowego z podaniem uzasadnienia. Jeśli uzyskamy odroczenie złożenia PIT, naczelnik skarbówki przesunie nam termin ewentualnego dopłacenia podatku. W takiej sytuacji zapłacimy go bez odsetek.

O ile nie spieszy nam się z dopłatą do daniny - o tyle chcemy otrzymać jak najszybciej zwrot podatku. Tymczasem fiskus ma trzy miesiące na zwrot nadpłaty - licząc od dnia złożenia przez nas zeznania podatkowego - albo trzy miesiące od jego korekty. Przy tym ma prawo do potrącenia nam zaległości podatkowej czy mandatu.

Ci szczęśliwcy, którzy uzyskali dochody z kapitałów pieniężnych albo - co niestety dziś zdarza się częściej - mają stratę z tego tytułu i mają prawo rozliczyć w kolejnych 5 latach z dochodami z tego samego źródła, muszą złożyć do końca kwietnia PIT 38.

Wreszcie - małżonkowie mogą rozliczyć się wspólnie tylko wówczas, jeśli trwali we wspólnocie majątkowej lub małżeństwie przez cały rok. Jednak jeśli jeden z małżonków zmarł w trakcie roku podatkowego albo po jego upływie, ale przed złożeniem zeznania rocznego, PIT dla małżonków jest wspólny.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na Twitterze!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na Twiterze!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Wideo

Komentarze

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Przejdź na stronę główną Dziennik Zachodni
Dodaj ogłoszenie