Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Planetarium Śląskie zmienia się w Śląski Park Nauki. Zobaczcie, jak przebiegają prace

Olga Krzyżyk
Olga Krzyżyk
Trwa modernizacja Planetarium Śląskiego
Trwa modernizacja Planetarium Śląskiego Marzena Bugała-Azarko
Trwa modernizacja Planetarium Śląskiego. Budynek Planetarium Śląskiego zostanie powiększony o 2,5 tys. metrów kwadratowych. Prace mają zakończyć się pod koniec 2020 roku. Tak powstaje Śląski Park Nauki. Ekipa budowlana jednak już intensywnie pracuje. Sprawdzamy, na jakim etapie są roboty.

Modernizacja Planetarium Śląskiego w Chorzowie

Ekipa Budimexu prowadzi modernizację Planetarium Śląskiego. Obiekt całkowicie się zmieni. Przede wszystkim zostanie powiększony o 2,5 tys. metrów kwadratowych. Większość nowego budynku będzie znajdowała się pod ziemią. Gdy prace się zakończą, powstanie Planetarium - Śląski Park Nauki.

- Prace są zaawansowane i idą zgodnie z harmonogramem. Wewnątrz starego budynku Planetarium Śląskiego skute są już wszystkie tynki i stawiane są też nowe ściny. Nowe instalacje m.in. elektryczne i przeciwpożarowe są już na wykończeniu - mówi Stefan Janta, wicedyrektor Planetarium Śląskiego.

Zobaczcie koniecznie

Śląski Park Nauki

W nowym budynku będą m.in. sale wykładowe, pracownie, a także interaktywna ekspozycja edukacyjna prezentująca zagadnienia z trzech dziecin nauki - sejsmologii, meteorologii i astronomii. Obok budynku powstanie wieża widokowa. W sąsiedztwie budynku będzie zlokalizowana stała ekspozycja zewnętrzna „Eppur si muove” prezentująca różne aspekty ruchu obrotowego.

- Trwają także prace przygotowawcze do zabezpieczenia budynku przed głębokimi wykopami, bo częściowo wykopy są zrobione już pod nową część budynku. W połowie listopada zostaną zakończone prace projektowe dotyczące zabezpieczeń i wtedy na teren budowy wejdą firmy, które wykonają "palowanie" zabezpieczające budynek. Największe wykopy rozpoczną się prawdopodobnie na wiosnę 2020 roku - dodaje Stefan Janta.

Zobaczcie koniecznie

- Obecnie zabezpieczana jest kopuła, ponieważ starą instalację i ocieplenie z niej trzeba było zdjąć. Ponadto kopułę trzeba też trochę naprawić. 64-lata jej użytkowania jednak zrobiło swoje - zaznacza wicedyrektor Planetarium Śląskiego.

W głównej sali projekcyjnej wymienione zostaną fotele, ekran i system dźwiękowy. Z kolei, mający ponad 60 lat główny projektor trafi na specjalną ekspozycję i zostanie zastąpiony przez jeden z najnowocześniejszych na świecie systemów analogowo – cyfrowych. Nowy system będzie składał się z dwóch elementów.

Pierwszy to system optyczny, za pomocą którego prezentowane będą gwiazdy. Z kolei drugi z elementów to szereg projektorów cyfrowych, które będą działały w rozdzielczości 8K, przy pomocy których wyświetlane będą inne elementy na sferycznym ekranie.

Całkowita wartość przebudowy Planetarium to ponad 98 milionów złotych, z czego 82,5 miliona zł to dofinansowanie ze środków unijnych.

Nie przegapcie

od 16 latprzemoc
Wideo

CBŚP na Pomorzu zlikwidowało ogromną fabrykę „kryształu”

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera