Nasza Loteria - pasek na kartach artykułów

Płowdiw – bułgarskie miasto na siedmiu wzgórzach. Przenikają się tu wpływy różnych kultur i wieki historii

Paweł Kurczonek
Paweł Kurczonek
Teatr został wybudowany najprawdopodobniej w latach 116-117 n.e. za czasów cesarza Trajana. Imponująca budowla może pomieścić nawet do 7 tys. widzów i… cały czas jest w użyciu.
Teatr został wybudowany najprawdopodobniej w latach 116-117 n.e. za czasów cesarza Trajana. Imponująca budowla może pomieścić nawet do 7 tys. widzów i… cały czas jest w użyciu. Paweł Kurczonek / Polska Press
Płowdiw jest drugim po Sofii miastem Bułgarii pod względem liczby mieszkańców. Jest również jednym z najstarszych w kraju. NA przestrzeni wieków na terenach zajmowanych obecnie przez miasto osiadali Trakowie, Rzymianie, później plemiona słowiańskie i Turcy. Wpływy wielu stuleci historii i bardzo różnych kultur są w mieście widoczne do dziś. Zapraszamy na spacer po mieście położonym na siedmiu wzgórzach.

Płowdiw jest jednym z najstarszych miast Bułgarii

Badania archeologiczne prowadzone na terenie Płowdiw i w jego pobliżu, dowodzą, że ta część Półwyspu Bałkańskiego była zamieszkana na długo przed I tysiącleciem p.n.e. Do IV wieku p.n.e. znajdował się tu tracki gród Eumolpias podbity później przez Filipa II Macedońskiego. Na cześć króla Macedonii miasto przemianowano na Filipopolis. W 46 r. miasto zostało zajęte przez Rzymian, którzy ponownie zmienili jego nazwę. Od teraz obecny Płowdiw nazywał się Trimontium – miastem na trzech wzgórzach. Dla Rzymian Trimontium było głównym ośrodkiem Tracji – biegł tędy ważny szlak bałkański Via Diagonalis.

Gdy Rzym upadł, teren został zasiedlony przez plemiona słowiańskie. W IX wieku miasto stało się częścią pierwszego państwa bułgarskiego. Jako, że było graniczną twierdzą bizantyjską, na przestrzeni lat było aż czterokrotnie plądrowane przez krzyżowców. W 1363 roku wpadło w ręce Turków, którzy ponownie przemianowali miasto nadając mu nazwę Filibe.

Obecną nazwę Płowdiw otrzymało w 1878 roku po zakończeniu wojny rosyjsko-tureckiej, zaś w marcu 1886 roku Turcja przekazała Bułgarii zwierzchnictwo nad prowincją i miastem.

Współczesny Płowdiw położony jest wśród siedmiu wzgórz, nazywanych po turecku „tepe”. Trzy z nich, dobrze widoczne dla turystów, to Bunardżik Tepe, Dżendem Tepe oraz Sachet Tepe. Z kolei w obrębie dawnego rzymskiego Trimontium znajdują się trzy pozostałe: Dżambaz Tepe, Taksim Tepe oraz Nebet Tepe. Obliczenia się nie zgadzają? Słusznie. Jedno ze wzgórz, Markowo Tepe, zostało zniwelowane przy rozbudowie miasta. Obecnie znajduje się tu centrum handlowe, będące przedmiotem żartów mieszkańców Płowdiwu, którzy mówią, że miasto znajduje się na sześciu wzgórzach i w centrum handlowym.

Dalsza część artykułu pod zdjęciem

Teatr został wybudowany najprawdopodobniej w latach 116-117 n.e. za czasów cesarza Trajana. Imponująca budowla może pomieścić nawet do 7 tys. widzów
Teatr został wybudowany najprawdopodobniej w latach 116-117 n.e. za czasów cesarza Trajana. Imponująca budowla może pomieścić nawet do 7 tys. widzów i… cały czas jest w użyciu. Paweł Kurczonek / Polska Press

Płowdiw – wieki historii widać jak na dłoni

Wpływy wielu wieków historii i różnych kultur są widoczne w mieście do dziś. Szczególnie imponujące są zabytki z czasów rzymskich. Niewątpliwie najsłynniejszym jest teatr wybudowany najprawdopodobniej w latach 116-117 n.e. za czasów cesarza Trajana. Imponująca budowla może pomieścić nawet do 7 tys. widzów i… cały czas jest w użyciu. Na scenie antycznego teatru wystawiane są opery i przedstawienia teatralne, odbywają się tu również koncerty muzyki współczesnej, w tym tej mocniejszej. Grali tu między innymi Devin Townsend i szwedzka progmetalowa grupa Opeth.

Będąc w Płowdiw koniecznie trzeba wejść do meczetu Dżumaja (bułg. Джумая джамия, Dżumaja dżamija). Świątynia jest jednym z najstarszych i jednocześnie największych meczetów architektury osmańskiej na Bałkanach. Postał w miejscu Cerkwi św. Petki krótko po tym, jak armia osmańska zdobyła miasto. Za czasów sułtana Murada II (1421-1451) stary budynek meczetu został zburzony i zastąpiono go stojącą do teraz budowlą. Wejście do meczetu jest nieco ukryte, do środka wchodzi się przez kafejkę przytuloną do jednej ze ścian budynku.

To oczywiście wąski wycinek atrakcji Płowdiwu. Co jeszcze warto zobaczyć w mieście? Odpowiedź w naszej galerii.

Zobacz także

od 7 lat
Wideo

Krzysztof Kolumb był polskim księciem?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera