Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

PLUM 48 dni: Metropolia to uciekający pociąg do Europy

Marcin Zasada
Marzena Bugała
Budowa metropolii to jedyny sposób, by nadążać za Europą - uważa prof. Florian Kuźnik, jeden z najlepszych śląskich ekspertów od polityki regionalnej. Problem w tym, że choć u nas warunki do stworzenia metropolii są lepsze niż gdziekolwiek w Polsce, jej części składowe jakoś nie chcą złożyć się w sensowną całość. Dziś o tym, jak gonić Europę, robiąc metropolię, w Uniwersytecie Ekonomicznym Katowicach dyskutować będą naukowcy z całej Polski. Może podpowiedzą nam, co z nami jest nie tak.

Metropolia to konieczność dla miast aglomeracji katowickiej - z tym stwierdzeniem zgadzamy się niemal wszyscy Problemy zaczynają się, gdy teorie muszą być zastąpione praktycznymi rozwiązaniami. Wtedy okazuje się, że samorządy nie potrafią i nie chcą ze sobą współpracować, ich interesy często bywają bardziej rozbieżne niż wspólne. Efektem tego są takie kurioza, jak sprawa wspólnego biletu komunikacyjnego czy spalarni śmieci dla 14 miast aglomeracji (ostatnio władze GZM zapowiadały znalezienie inwestora, który wybudowałby spalarnię. W czerwcu… 2011 roku).

- Metropolii przede wszystkim trzeba chcieć - podkreśla prof. Kuźnik, nawiązując do kulawej współpracy samorządów. Dziś szef Katedry Badań Strategicznych i Regionalnych katowickiej uczelni będzie jednym z uczestników dyskusji w Katowicach.

WSPÓLNIE ODLICZAMY CZAS DO USTAWY METROPOLITALNEJ - KLIKNIJ

- Teraz ta debata ma szczególne znaczenie. Przed nami planowanie nowego budżetu unijnego, w którym większą rolę odgrywać będzie rozwój dużych ośrodków miejskich - zaznacza prof. Kuźnik.

Stanowisko rządu w tej sprawie ma przedstawić minister rozwoju regionalnego, Elżbieta Bieńkowska. Nie jest ono tajemnicą. Bieńkowska podkreśla, że wzmacnianie funkcji metropolitalnych dużych ośrodków miejskich to rządowy priorytet. Jak zatem ma się to do stosunku wobec ustawy metropolitanej?

- To ważny projekt. Ministrowie będą mieli do niego wiele uwag, ale to nieuniknione. Ważne, by w końcu w kwestii metropolii autorzy ustawy porozumieli się z samorządowcami - mówi Bieńkowska.
My nadal odliczamy sto dni, w czasie których PO miała uchwalić ustawę metropolitalną. Zostało ich jeszcze 48.

Samorządowcy powinni wspierać posłów przygotowujących ustawę metropolitalną - uważa Elżbieta Bieńkowska, minister rozwoju regionalnego. Według szefowej MRR, poprzednie podejście do ustawy zakończyło się porażką przede wszystkim z powodu braku współpracy przy jej tworzeniu. Dziś Bieńkowska będzie jednym z uczestników konferencji naukowej "Rozwój regionów metropolitalnych", która odbędzie się na Uniwersytecie Ekonomicznym w Katowicach.

- Ustawa powinna być punktem wyjścia do dyskusji o metropolii - dodaje minister. - Na razie dyskusji nie ma, są spory. Jeśli znów się w nich zagłębimy, z ustawy ponownie wyjdą nici.

Bieńkowska jest pierwszą szefową resortu w rządzie Donalda Tuska, która oficjalnie zabrała głos w sprawie ustawy metropolitalnej, nad którą pracują posłowie PO z regionu. Autorzy projektu wciąż czekają na stanowiska ministrów administracji i finansów. Wczoraj dowiedzieliśmy się, że w resorcie finansów wciąż analizują zapisy ustawy. W ministerstwie administracji powstała już natomiast robocza ocena projektu. Urzędnicy mieli wątpliwości m.in. w kwestiach zarządzania metropolią, obawiali się też kolizji odpowiedzialności na nowym szczeblu administracyjnym. Poseł PO Marek Wójcik podkreśla, że opinia na tym etapie nie rodzi żadnych negatywnych skutków dla losów ustawy. Potwierdza to min. Bieńkowska.

* CZYTAJ KONIECZNIE:

*REKORDOWY 20. FINAŁ WIELKIEJ ORKIESTRY ŚWIĄTECZNEJ POMOCY W WOJ. ŚLĄSKIM
*NAJŁADNIEJSZE SZOPKI WOJEWÓDZTWA ŚLĄSKIEGO - ZOBACZ ZDJĘCIA
*Codziennie rano najświeższe informacje z woj. śląskiego prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera

WIELKI KONKURS. Pokaż zimę na Śląsku i wygraj narciarski WEEKEND!Wybieramy NAJFAJNIEJSZĄ CHOINKĘ w woj. śląskim. ZAGŁOSUJ na swoją!
*Codziennie rano najświeższe informacje z woj. śląskiego prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera
- Każda ustawa przy pierwszym projekcie zostaje opisana setką uwag. Trzeba się nad nimi pochylić, bo porozumienie jest możliwe - uważa Bieńkowska.
23 stycznia poznamy stanowisko prezydentów, którzy zwołują specjalne zgromadzenie GZM.

Problemy, nad którymi pochylą się uczeni

1 Metropolia, a europejska polityka spójności. Czyli jak walczyć o pieniądze na kluczowe, regionalne projekty z nowego budżetu UE.
2 Jak zapragnąć metropolii? Dlaczego o jej konieczności powinni być przekonani samorządowcy.
3 Jak przestać myśleć o świecie w granicach swojego miasta?
Mieszkamy w Bytomiu lub w Sosnowcu, pracujemy w Katowicach lub Gliwicach, a rodzinę odwiedzamy w Tychach i Jaworznie. Władze tych miast także, ale nie chcą ze sobą współpracować.
4 Jak powinna rozwijać się metropolia? Co zrobić, by miasta uzupełniały się w swoich funkcjach?

WSPÓLNIE ODLICZAMY CZAS DO USTAWY METROPOLITALNEJ - KLIKNIJ

PLUM: 48 dni na stworzenie przyszłości i metropolii. W ślady Dana Millera

Najlepsza droga do przewidzenia swojej przyszłości polega na stworzeniu jej - głosi przesłanie Dana Millera, amerykańskiego specjalisty od kreatywnego myślenia i autora poradnikowego bestsellera: "48 dni na znalezienie pracy, którą kochasz".

Jak tłumaczy sam Miller, to książka uczy podejmować najlepsze decyzje w oparciu o umiejętności, pasje, marzenia i środowisko, w którym żyjemy. Tę książkę polecamy dziś politykom Platformy Obywatelskiej. Na 48 dni przed upływem terminu, jaki wyznaczyli sobie na uchwalenie ustawy metropolitalnej dla aglomeracji katowickiej.

W trakcie zeszłorocznej kampanii przed wyborami do parlamentu, PO zadeklarowała, że po zdobyciu większości w Sejmie uchwali ustawę metropolitalną dla Śląska i Zagłębia w ciągu 100 dni. My domagamy się metropolii nie tylko dlatego, że obiecała ją Platforma. Przede wszystkim jesteśmy zdziwieni, że tak długo trzeba czekać na coś, co wydaje się oczywistą koniecznością. Wszak nie jest to pierwsze podejście PO do tej ustawy. Pierwsze zakończyło się klęską. Jak będzie tym razem?

W miastach aglomeracji wypatrujemy metropolii wpatrzeni w licznik wpisany w okrąg śliwki. Śliwka to owoc wdzięczny, smaczny i mający wiele unikalnych zastosowań. Śliwka p o angielsku to plum, a PLUM to również skrót od naszego Prospołecznego Licznika Ustawy Metropolitalnej. Uruchomiliśmy go zaraz po starcie nowego rządu Donalda Tuska. Dziś w tym odliczaniu od setki dotarliśmy właśnie do liczby 48.

Mówiąc poważnie, przed nami ważne dni dla projektu autorstwa PO. W tym miesiącu musi dojść do finalnych rozstrzygnięć Platformy z samorządowcami, od których zależeć będzie wiele kluczowych zapisów ustawy. Jej autorzy będą musieli też uzgodnić kształt metropolii z rządem. Niech dziś przyświeca im przesłanie Dana Millera. MZ

* CZYTAJ KONIECZNIE:

*REKORDOWY 20. FINAŁ WIELKIEJ ORKIESTRY ŚWIĄTECZNEJ POMOCY W WOJ. ŚLĄSKIM
*NAJŁADNIEJSZE SZOPKI WOJEWÓDZTWA ŚLĄSKIEGO - ZOBACZ ZDJĘCIA
*Codziennie rano najświeższe informacje z woj. śląskiego prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera

WIELKI KONKURS. Pokaż zimę na Śląsku i wygraj narciarski WEEKEND!Wybieramy NAJFAJNIEJSZĄ CHOINKĘ w woj. śląskim. ZAGŁOSUJ na swoją!
*Codziennie rano najświeższe informacje z woj. śląskiego prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!