PO składa zawiadomienie ws. próby wymuszenia zeznań od posła...

  PO składa zawiadomienie ws. próby wymuszenia zeznań od posła PO Stanisława Gawłowskiego przez CBA

  Leszek Rudziński

  Polska

  Aktualizacja:

  Polska

  PO składa zawiadomienie ws. próby wymuszenia zeznań od posła PO Stanisława Gawłowskiego przez CBA

  ©Andrzej Szkocki/Polska Press

  Zdaniem parlamentarzystów Platformy CBA mogło „próbować wymusić zeznania” od posła Stanisława Gawłowskiego. W związku z tym złożyli wczoraj zawiadomienie do prokuratury Krajowej o możliwości przekroczenia uprawnień przez Biuro.
  PO składa zawiadomienie ws. próby wymuszenia zeznań od posła PO Stanisława Gawłowskiego przez CBA

  ©Andrzej Szkocki/Polska Press

  Gawłowski za czasów rządów PO-PSL sprawował funkcję wiceministra ochrony środowiska. Zdaniem prokuratury przyjął wówczas m.in. łapówkę oraz nakłaniał jednego z przedsiębiorców do wręczenia dyrektorowi Zachodniopomorskiego Zarządu Melioracji korzyści majątkowej, aby firma biznesmena nadal mogła funkcjonować na rynku (tzw. afera melioracyjna).

  Poseł PO zrzekł się immunitetu i trafił do aresztu, z którego jednak wyszedł za kaucją.


  Według polityków Platformy, 20 czerwca - gdy Gawłowski był jeszcze w areszcie w Szczecinie -„został odwiedzony przez agentów CBA z oddziału wrocławskiego”. - Czyn ten, czyli sama wizyta, nie tylko bez powiadomienia obrońcy, bez powiadomienia i uzyskania odpowiednich podstaw do takiej wizyty, nie powinna się w ogóle w areszcie odbyć - mówił poseł Andrzej Halicki na briefingu w Sejmie. - Mamy do czynienia z powrotem aresztów wydobywczych (...) Stwarzana jest sytuacja nacisku, by oskarżał innych, by w sposób nieprawny wymuszać zeznania o charakterze politycznym - dodał i oznajmił, że w związku z tym PO złożyło zawiadomienie do Prokuratury Krajowej o możliwości przekroczenia uprawnień przez CBA.

  Z kolei w sobotę obrońca Gawłowskiego mec. Roman Giertych opublikował list do prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego. Pytał w nim, czy ten wie coś o przesłuchaniu jakie agenci CBA mieli przeprowadzić za zgodą prokuratury w celi zatrzymanego parlamentarzysty (kilka dni temu prezes PiS oznajmił na antenie TVP, że zaraz po wakacjach prokuratura zamierza postawić posłowi PO nowe zarzuty w sprawie korupcji). Zdaniem Giertycha dwóch agentów zaproponowało Gawłowskiemu wyjście z aresztu w zamian za zeznania obciążające liderów Platformy.

  Oskarżenia Giertycha CBA nazwało „próbą świadomego pomówienia”. „Podejrzany o poważne przestępstwa korupcyjne poseł Stanisław G. i jego pełnomocnik formułują fikcyjne oskarżenia, niepoparte żadnymi dowodami” - oświadczyło Biuro i zapowiedziało rozważenie kroków prawnych.

  W odpowiedzi Giertych opublikował na Twitterze prześmiewczy list skierowany do CBA. Pisze w nim, że „czterech szlachetnych agentów jechało z Wrocławia do Szczecina” tylko po to, aby poinformować Gawłowskiego o wszczęciu kontroli oświadczeń majątkowych. „Gdybym dawał się zastraszyć takim krokom prawnym, to zamiast być adwokatem hodowałbym marchewkę” - napisał Giertych.

  Sam Gawłowski przekonywał na łamach „Newsweeka”, że „nikt nie dawał mu łapówek”. - Melioracja mi nie podlegała. Wszyscy moi podwładni potwierdzą, że nie tolerowałem powoływania się na mnie - mówił.

  POLECAMY:


  Czytaj treści premium w Dzienniku Zachodnim Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze (7)

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  UKŁAD POlACKI

  KÓŃ W TYNCZOWY SOWITY TODZE kTURy MÓWI SKACZE (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 2

  śpLEPER NIE PRzeSZEDŁ NA JASSNO STRONA GHOREszEg0 SSoRATu HER DONKA KOr LE0NE I JAK SKOŃCZYŁ BEZ POLACTWA elytarnEg0 UKŁADU Z.

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  wiarygodny mecenas

  Olos (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 3

  Bo możemy taki „way of life” zrobić” „Ty będziesz pisał, a ja będę, słuchaj, sprzedawał to. Dawał ci support prawny” – mówi Giertych do Piotra Nisztora.

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Romuald, Roman, Romek - załoga G czyli nowonarodzeni , nawróceni obrońcy uciśnionych

  przez solidarny totalitaryzm. (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 3

  Kim są Romki dzisiejszego dziś ? Patrioci czy bandyci ? Napisz, zadzwoń , wypowiedz się w naszej sondzie.Dla najlepszych spotkanie z załogą G na sądowej sali.

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Tonący Gawłowski brzydko się chwyta. Za fiuta dużego Romka.

  CBA już zapowiedziało wniosek do prokuratury. (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 4

  I po co było aferała wypuszczać ? Mam nadzieję, że wpłacona kaucja 0,5 miliona przepadnie mu bezpowrotnie. W końcu, na biednego nie trafiło.

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Mieszkańcom zachodniopomorskiego postać Gawłowskiego jest dobrze znana.

  Od lat mówiło się, że to "król przetargów" publicznych. (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 4

  Bez jego zgody, żadna większa inwestycja nie mogła być zrealizowana. Tam gdzie chodziło o miliony z publicznych pieniędzy, tam był aferał z PO Gawłowski.

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Już biedni nie mają co wymyślać...

  Krzysztof (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 3 / 1

  Niektórym gdyby zapłacili to by i gówno zjedli, 0 wstydu i Honoru.

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Durnota do potęgi n-tej

  eska (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 4

  RECHOT ŻAB..............

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  DZ poleca

  Wideo