MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Poczta Główna w Katowicach zostanie zamknięta. Poczta Polska opuszcza historyczny gmach w centrum miasta. To koniec pewnej epoki

Grzegorz Olma
Grzegorz Olma
Poczta Polska opuszcza na stałe okazały budynek przy ulicy Pocztowej w Katowicach. Przez 130 lat działała tu Poczta Główna.
Poczta Polska opuszcza na stałe okazały budynek przy ulicy Pocztowej w Katowicach. Przez 130 lat działała tu Poczta Główna. Arkadiusz Gola
Poczta Główna w Katowicach przestanie funkcjonować 1 czerwca. Polska Poczta opuści potężny, zabytkowy gmach w centrum miasta, przy, nomen omen, ulicy Pocztowej. To koniec pewnej epoki. Poczta w tym miejscu działała przez 130 lat. Od 1 czerwca nie będzie też w Katowicach całodobowej placówki pocztowej.

Poczta wyprowadza się z gmachu przy ul. Pocztowej

Z początkiem czerwca, szczególnie starsi mieszkańcy Katowic mogą przeżyć spory szok. Z mapy miasta, pewnie bezpowrotnie, zniknie Poczta Główna. Jak informuje Poczta Polska:
Urząd Pocztowy Katowice 1, ulica Pocztowa 9 od dnia 1 czerwca 2024 roku będzie nieczynny. Za utrudnienia przepraszamy.

Poczta Polska opuszcza na stałe okazały budynek przy ulicy Pocztowej w Katowicach. Przez 130 lat działała tu Poczta Główna.
Poczta Polska opuszcza na stałe okazały budynek przy ulicy Pocztowej w Katowicach. Przez 130 lat działała tu Poczta Główna. GOL

Za tym lakonicznym komunikatem, który pojawił się na drzwiach wejściowych do okazałego budynku kryje się jednak informacja o tym, że obiekt zmieni swoją funkcję. Jak informuje nas Biuro Prasowe Poczty Polskiej SA: Gmach będzie wynajęty.

- Z uwagi na uwarunkowania ekonomiczne Spółki oraz zauważalny spadek popytu klientów na tradycyjne usługi, niezbędnym jest wdrażanie procesów optymalizacyjnych. Poczta Polska jako operator wyznaczony ma obowiązek utrzymania wymaganego wskaźnika dostępności do usług powszechnych, w tym odpowiedniej liczby czynnych placówek pocztowych i z tego obowiązku się wywiązuje - informuje nas Biuro Prasowe Poczty Polskiej S.A.

Pracownicy Poczty Głównej w Katowicach zostaną przeniesieni do pracy w innych lokalizacjach.

Koniec całodobowej poczty w Katowicach

Pocztowcy odsyłają potencjalnych klientów do sąsiednich placówek. Najbliższy urząd pocztowy mieści się przy placu Oddziałów Młodzieży Powstańczej 6. Nieco bliżej są trzy filie urządów pocztowych:

  • w Galerii Katowickiej,
  • w Centrum Handlowym Supersam,
  • w Urzędzie Miasta przy Młyńskiej.

Wraz z zamknięciem poczty przy ulicy Pocztowej zniknie ostatnia pocztowa placówka w województwie śląskim, która czynna jest całą dobę.

Budynek poczty to część historii miasta

Gmach poczty w Katowicach powstał w latach 1892–1893. Wzniesiono go w stylu neorenesansowym z charakterystyczną wieżyczką. Budynek kilkukrotnie przebudowano, a współczesny modernistyczny wygląd gmach ten uzyskał po kolejnej przebudowie z 1937 roku. Wpisany jest on do gminnej ewidencji zabytków.
Jego powierzchnia użytkowa liczy blisko 6 tys. metrów kw., z czego na potrzeby urzędu pocztowego jeszcze do niedawna wykorzystywano około jedną trzecią.
W ostatnim czasie parter gmachu świecił pustkami. Zaglądało tu niewielu interesantów i klientów. Dziś z dwóch przestronnych części otwarta jest tylko jedna, ta po prawej stronie od wejścia. Część po lewej stronie została zabudowana. Od kilku lat niedostępne dla klientów jest piętro, na które prowadziły okazałe schody.

Sprzedaż gmachu planowano od dawna

Poczta Polska planowała sprzedaż nieruchomości już dziesięć lat temu. W pierwszej licytacji w 2014 roku cenę wywoławczą ustalono na 15 mln zł. Mimo obniżenia ceny do 13,5 mln zł kupca nie znaleziono.
Jesienią 2019 roku przedstawiciele Poczty Polskiej i Polskiego Holdingu Nieruchomości podpisali list intencyjny w sprawie rewitalizacji tego obiektu. Planowano wówczas połączenie funkcji pocztowej z działalnością edukacyjno-kulturalną. 
Przed weekendem nie udało nam się ustalić, kto będzie najemcą gmachu Poczty Głównej w Katowicach.

od 7 lat
Wideo

Znaleziono ślady ptasiej grypy w Teksasie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dziennikzachodni.pl Dziennik Zachodni